۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۳۴
کد خبر: 83321642
۰ نفر
وزیر اقتصاد: اقدامات لازم برای راه اندازی بازار متشكل ارز انجام شد

تهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر دوشنبه گفت: هر كار حقوقی و قانونی از طرف حاكمیت باید برای راه اندازی بازار متشكل ارز انجام می‌شده اجرا شده، و برخی كارهای مربوط به خود شركت در حال انجام است.

فرهاد دژپسند در حاشیه هشتاد و پنجمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران درباره علت تأخیر در راه‌اندازی بازار متشكل ارزی درباره حذف 4 صفر از پول ملی نیز گفت: این پیشنهاد بانك مركزی در مرحله بررسی كارشناسی قرار دارد كه در گام بعدی باید در دولت بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری شود.
دژپسند ادامه داد: حذف 4 صفر الزاماتی دارد از جمله اینكه باید رفتارهای پیشینی و پسینی مالی بررسی شود و تمام جزئیات رفتاری به تصویر كشیده شده و احتمالات برآورده شود تا در آینده مسائل حقوقی و قضایی رخ ندهد.
وی ادامه داد: بنابراین نمی توانم زمان مشخصی را برای آن اعلام كنم.
وزیر اقتصاد درباره اخذ مالیات بر عایدی سرمایه گفت:مالیات بر عایدی سرمایه بخشی از كار گسترده‌ای است كه در حال انجام آن هستیم.
دژپسند با بیان اینكه در صدد اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم هستیم، اضافه كرد: این طرح باید به گونه‌ای اجرا شود كه انگیزه و جاذبه منفی ایجاد نكند.
وی خاطرنشان كرد: برخی فعالیت های اختلال زا وجود دارد كه جاذبه هایی را ایجاد می‌كند كه می‌تواند منابع مالی را به سوی خود جذب كند، بنابراین باید با وضع مالیات موثر مانع از ایجاد اختلال در فعالیت های اقتصادی شد.
وزیر اقتصاد با اشاره به این كه در آینده نزدیك پیشنهاد هایی در این باره ارائه خواهد شد، درباره اعلام رقم های متفاوت توسط بانك مركزی و وزارت اقتصاد درباره بازگشت ارز های ناشی از صادرات نیز گفت: این اختلاف رقم ها به زمان اعلام بستگی دارد، امكان دارد عددی كه امروز اعلام می‌كنیم با عدد فردا تفاوت داشته باشد، زیرا ارزش جدید توسط صادر‌كنندگان وارد می شود.
وزیر اقتصاد تاكید كرد: صادركنندگان تصمیم درستی گرفته اند و در حال بازگرداندن ارز هستند و ورود بیشتر ارز به بازار به ثبات اقتصادی كمك كرده و ثبات بازار ارز را نیز به دنبال خواهد داشت.
هشتاد و پنجمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی
هشتاد و پنجمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی عصر روز دوشنبه در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
از محورهای این نشست، اجرای مصوبه هیات وزیران درباره نحوه تامین ارز برای تسویه اعتبارات اسنادی مدت دار (یوزانس)، ریفاینانس، برات های اسنادی مدت دار و اعتبارات اسنادی غیر قابل برگشت گشایش یافته پیش از 16 مرداد 97 بود.
همچنین در این نشست، نتایج جلسه معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص اخذ تضامین به صورت سپرده ریالی در خرید ارز كالاهای وارداتی از جمله كالاهای اساسی و مواد اولیه بررسی شد.
از دستور كارهای این نشست، بررسی پیش نویس آیین نامه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، موضوع ماده 61 قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور مصوب سال 1397 بود.
اعضای شورا موافقت كردند كه ماده 61 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر با تشكیل كارگروهی پنج نفره شامل نمایندگانی از طرف مجلس، وزارت اقتصاد، بانك مركزی، معاونت حقوقی رییس جمهوری و شورای بررسی شود.
شبس** اقتصام2022** 9363**1917