اتصال ریلی چابهاربه مشهد ازبرنامه های وزارت راه است

بیرجند - ایرنا - مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور گفت: اتصال چابهار به مشهد مقدس به صورت ریلی و بزرگراهی یكی از مهمترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی است و با این اقدام ضمن رفع مشكلات تردد در این مسیر، مردم شرق كشور از مزیت آن منتفع می شوند.

به گزارش ایرنا خیرالله خادمی عصر دوشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی اتصال فردوس به شبكه ریلی كشور كه همزمان با سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی انجام شد افزود: 640 كیلومتر از كریدور شمال به جنوب كشور در دست احداث است و با تكمیل این مسیر ترانزیتی ارتباط ما به آسیای میانه و افغانستان تسهیل خواهد شد و فواید اقتصادی زیادی برای كشور به دنبال خواهد داشت.
وی یكی از برنامه های مهم دولت را توسعه همه جانبه شرق كشور ذكر كرد و گفت: هدف از این برنامه اساسی افزایش سطح رفاه عمومی در شرق است و باید شرایطی ایجاد كنیم كه تثبیت جمعیت را به دنبال داشته باشد و مردم منطقه در زمینه ترانزیت استفاده كافی را داشته باشند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: گام نخست در توسعه شرق كشور برنامه ریزی برای ارتقای زیرساخت ها است تا زمینه توسعه همه جانبه شرق كشور فراهم شود.
وی با بیان اینكه روند پیشرفت فیزیكی جاده های خراسان جنوبی در چند سال گذشته قابل توجه بوده است افزود: امیدواریم تا پایان سال جاری تمام مسیر فردوس - دیهوك را دوبانده سازی كنیم و بعد از آن بزرگراه های دیهوك - كرمان و دیهوك - یزد را به نتیجه برسانیم.
خادمی با تاكید بر اینكه باید محورهای مواصلاتی شهرستان فردوس به مركز استان تقویت شود گفت: برای اجرای برخی طرح ها ردیف ملی پیش بینی خواهد شد تا اجرای طرح ها سرعت گیرد.
وی ادامه داد: اجرای برخی محورهای مواصلاتی این شهرستان با اعتبارات استانی اجرا می شود كه تلاش خواهیم از مركز این پروژه ها را تقویت كنیم.
مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: وزیر راه و شهرسازی با اكثر معاونین خود امروز به خراسان جنوبی سفر كرد تا مشكلات حمل و نقل این استان با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.
وی بیان كرد: امروز در جریان سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی 124 كیلومتر بزرگراه افتتاح و عملیات اجرایی 133 كیلومتر راه و راه آهن آغاز شد كه امید است بركات آن نصیب مردم شود.
خادمی اتصال فردوس به شبكه ریلی را گام بزرگی در راستای توسعه این شهرستان دانست و افزود: امید است مردم فردوس، شهرستان های اطراف و صنایع از مزایای این طرح بهره مند شوند.
خادمی عنوان كرد: باید شرایط برای آمادگی استفاده مردم از ریل مهیا شود و یكی از مشكلات فرهنگ مردم كشور ما استفاده از جاده است و كمتر از شبكه های ریلی استفاده می كنند.
وی گفت: در برخی استان ها سرمایه های زیادی برای ریل هزینه شده ولی استقبال مردم از ریل كم است و این هزینه فقط سرباری برای منطقه است و باید هزینه های ریلی كه در این منطقه انجام می شود برای مردم اقتصادی باشد چون اگر اقتصادی نباشد به ضرر مردم تمام می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: 71 كیلومتر برای اتصال فردوس به شبكه ریلی به صورت یكجا به مناقصه گذاشته شده است و ایستگاه این راه آهن در جایی قرار خواهد گرفت كه مردم بیشترین استقبال را از آن داشته باشند.
همچنین امروز (دوشنبه) تعداد 20 قطعه زمین برای احداث 40 واحد مسكونی برای فرهنگیان فاقد مسكن فردوس، 21 قطعه زمین برای ساخت 42 واحد مسكونی به انجمن خیرین مسكن ساز برای اقشار كم درآمد فردوس و 24 قطعه زمین برای ساخت 48 واحد مسكونی به بنیاد مسكن برای احداث مسكن اجتماعی واگذار و به صورت رسمی كلنگ زنی شد.
وزیر راه و شهرسازی ظهر امروز (دوشنبه) با هیات همراه برای افتتاح و كلنگ زنی 20 طرح با اعتبار 670 میلیارد تومان وارد خراسان جنوبی شد.
محمد اسلامی در این سفر یك روزه در بیرجند مركز استان حضور داشت و معاونان وی به شهرستان های نهبندان، طبس، فردوس و درمیان سفر كردند.
124 كیلومتر بزرگراه با اعتبار 2 هزار و 500 میلیارد ریال امروز (دوشنبه)همزمان با سفر وزیر راه و شهرسازی در خراسان جنوبی افتتاح و 133 كیلومتر راه و راه آهن با اعتبار موردنیاز 2 هزار و 900 میلیارد ریال كلنگ زنی شد.
همچنین با افتتاح 798 واحد تعاونی مسكن مهر پادگان 04 بیرجند، مراسم اختتامیه طرح مسكن مهر استان خراسان جنوبی با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.
3215*7556*3028