۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۳
کد خبر: 83321622
۰ نفر
چین: از حقوق هواوی دفاع می كنیم

پكن- ایرنا- به دنبال توقف همكاری شركت گوگل با شركت هواوی غول مخابراتی چین، دولت پكن اعلام كرد از طریق قانونی از حق و حقوق شركت چینی هواوی دفاع خواهد كرد.

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در واكنش به این اقدام شركت گوگل به خبرنگاران گفت: چین با در نظر گرفتن این وضعیت، از شركت های چینی با روش های قانونی حمایت خواهد كرد.
شركت هواوی نیز به دنبال این اقدام شركت گوگل در بیانیه ای اعلام كرد این شركت سهم قابل توجهی در رشد و توسعه سیستم عامل آندروید در سراسر جهان داشته است.
این بیانیه می افزاید: ما همچنان به ساخت یك سیستم نرم افزاری ایمن و پایدار برای ارائه بهترین تجربه به كاربران در سطح جهان ادامه خواهیم داد.
شركت گوگل روز گذشته اعلام كرد آن دسته از همكاری ها با شركت فناوری هوآوی چین را كه مستلزم انتقال سخت افزار، نرم افزار یا سرویس های فنی باشد؛ متوقف كرده است.
این اقدام به این معناست است كه نسخه های جدید گوشی های هوشمند هوآوی كه بر روی سیستم عامل اندروید اجرا می شوند، دسترسی به سرویس های محبوب گوگل همچون «گوگل پلی استور»، جی میل و یوتیوب را از دست می دهند.
اندروید یك سیستم ‌عامل همراه است كه شركت گوگل به تلفن‌ های هوشمند و تبلت‌ ها و به‌تازگی برای برخی رایانه ‌ها و ساعت‌ های مچی ارائه می‌ كند. شركت ‌های مختلف از كره و چین و ژاپن تا دیگر نقاط جهان از این سیستم عامل به طور گسترده‌ای بهره می‌برند.
تعلیق همكاری گوگل با هواوی، نه تنها جلوی دسترسی تلفن‌های تازه شركت چینی به سیستم عامل اندروید را می‌گیرد بلكه مانع كاربری از خدمات محبوبی مانند گوگل پلی استور، جی‌میل یا یوتیوب می‌شود.
یك منبع خبری طرف گفت‌ و گو با خبرگزاری رویترز تاكید كرده است كه «هواوی تنها قادر خواهد بود به نسخه عمومی اندروید دسترسی داشته باشد و دیگر به نرم‌افزارهای انحصاری و خدمات خود گوگل دسترسی نخواهد داشت».
نرم‌افزارهای انحصاری در مالكیت انحصاری پردازندگان است و نمی ‌توان آن‌ ها را تكثیر و توزیع كرد، به عبارتی بر خلاف نرم‌افزارهای عمومی یا متن باز، امكان دسترسی به كد مبدا نرم‌افزارهای انحصاری وجود ندارد.
**آساق**1904**