روسیه اتهام دخالت در رسوایی سیاسی اتریش را بی اساس خواند

مسكو - ایرنا - سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اتهام دخالت كشورش در رسوایی سیاسی در اتریش با شركت معاون صدراعظم این كشور را رد كرد و آن را از پایه بی اساس خواند.

دمیتری پسكوف روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: روسیه هیچ ارتباطی با جنجال در وین با شركت هاینس كریستین اشتراخه معاون سابق صدر اعظم اتریش و رهبر حزب آزادی این كشور ندارد.
وی افزود: این مساله هیچ ارتباطی با فدراسیون روسیه و رئیس جمهور و دولت این كشور ندارد.
پسكوف گفت: «ما نمی دانیم این زن (زن در فیلم ویدئویی اشتراخه) كیست.» نمی دانیم كه این زن روس است یا تبعه روسیه است چرا كه این ماجرا هیچ گونه ارتباطی با ما نمی تواند داشته باشد.
چند رسانه روسی ازجمله شبكه روسیه 24 این فیلم را دیروز و امروز پخش كرده و اعلام كردند كه زنی كه در فیلم ویدئویی اشتراخه شركت دارد، شهروند روسیه نیست بلكه اهل لیتوانی است.
گفتنی است هاینس كریستین اشتراخه رهبر حزب راست افراطی 'آزادی' اتریش كه حزب كوچكتر در دولت ائتلافی این كشور است در پی انتشار یك ویدئوی جنجالی حاكی از ارتباط او با افرادی در روسیه پیش از انتخابات، از مقام خود كناره گیری كرد و صدراعظم اتریش برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه سپتامبر (شهریور) را اعلام كرد.
ویدئویی كه از عصر جمعه منتشر شد و در روزهای گذشته جنجال و حواشی زیادی در اتریش و اروپا ایجاد كرد، 'هاینس كریستین اشتراخه' را درحالی نشان می دهد كه به یك زن كه گمان می رود از الیگارش های(مافیای ثروت و قدرت) روس است قراردادهای دولتی پیشنهاد می كند.
انتشار این ویدئو ضربه ای كاری به اعتبار جنبش راست افراطی در اروپا پیش از انتخابات پارلمان اروپا در ماه جاری زده است.
در این فیلم كه روزنامه های آلمانی بخشی از آن را منتشر كرده اند، اشتراخه و یكی از همكاران حزبی او در جایی كه ظاهرا ویلایی در 'ابیزا' است با یك زن جلسه دارند و این زن می گوید كه خواستار سرمایه گذاری چند صد میلیون یورویی در اتریش است.
اشتراخه و همكار حزب او هم پیشنهاد سرمایه گذاری از جمله كسب سهام 50 درصدی از روزنامه بانفوذ 'كرونن زایتونگ' اتریش را در ازای حمایت از اشتراخه و حزب آزادی در انتخابات می دهند.
اشتراخه از مخالفان برجسته مهاجرپذیری در اروپا است كه ارتباطاتی با 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه دارد.
دولت اتریش با دولت روسیه روابط خوب دارد و هفته گذشته رئیس جمهوری این كشور در سوچی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت وگو كرد.
صدر اعظم اتریش خواستار لغو تحریم های روسیه است و از احداث خط لوله گاز جریان شمالی2 از روسیه به آلمان نیز حمایت می كند.
اروپام*391*1346**