۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۸
کد خبر: 83321580
۰ نفر
ورزش هاي همگاني در شبهاي رمضان

مشهد - ايرنا - با تغيير زمان فعاليت هاي ورزشي در ماه مبارك رمضان، روزه داران پس از افطار و شب هنگام را براي رفتن به بوستان ها و باشگاههاي ورزشي انتخاب مي كنند كه اين تنوع، جذابيت ورزش هاي همگاني با 52 رشته و كميته ورزشي را دو چندان كرده است.

به گزارش ايرنا، فعاليتهاي ورزش صبحگاهي در ماه رمضان جنبه شبانه به خود گرفته و مشتريان پر و پا قرص نرمش صبحگاهي بويژه در مشهد، چراغ بوستان ها را تا سحر روشن نگه داشته و فعاليت هاي شبانه را با چاشني نرمش هاي بعد از افطار در بوستان ها، باشگاههاي ورزشي و تفرجگاهاي شهر به جريان انداخته اند.
عباسپور، بانوي 60 ساله اي كه از فعالان دائمي ورزش صبحگاهي در بوستان لاله محله هفت تير مشهد است در باره تغيير ساعات فعاليتهاي ورزشي خود و دوستانش به خبرنگار ايرنا گفت: در ماه مبارك رمضان به همراه دوستان شبها به بوستان لاله مي آئيم و علاوه بر انجام نرمش هاي معمول بيش از گذشته از محيط سر سبز و باصفاي بوستان استفاده مي كنيم.
وي افزود: بوستان لاله داراي دو زمين اختصاصي به همراه تجهيزات ورزشي براي زنان و مردان است و شبهاي ماه رمضان برخي به بهانه ورزش و برخي به هواي دوستان تا سحرگاهان ميهمان بوستان محل هستند.
اين شهروند مشهدي به فعاليت خرده فروشان در قالب فروش اغذيه و قهوه اشاره كرد و گفت: رونق كسب و كار دست فروشان كه اقدام به فروش اقلام خود در اين بوستان مي كنند نيز مشهود و چشمگير است.

* برنامه هاي هيات ورزش همگاني در ماه رمضان
دبير انجمن ورزش هاي همگاني خراسان رضوي نيز گفت: فعاليتهاي اين انجمن در ماه رمضان به دو بخش برنامه هاي جاري و روزانه و برنامه هاي خاص تقسيم شده است.
احمد صالح نژاد افزود: علاوه بر ورزش هاي صبحگاهي كه اغلب به شبها و به بعد از افطار تا سحر منتقل شده است، فعاليت هاي جاري كوهنوردي اين هيات نيز به كوهپيمايي هاي بعد از ظهر و پس از افطار در بوستان هاي خورشيد و كوهسنگي در مشهد تغيير كرده است.
وي در باره برنامه هاي خاص اين هيات نيز اظهار داشت: در چهار نقطه شهر مشهد شامل بولوار نامجو در محدوده بوستان كوهسنگي، بولوار خيام در محدوده غرفه هاي جشنواره غذا، بوستان بهار در منطقه سه شهرداري و بوستان بهشت در منطقه چهار شهرداري مشهد برنامه هاي خاص هيات ورزشهاي همگاني طي شب هاي ماه مبارك رمضان در حال اجرا مي باشد.
وي گفت: فعاليتهاي ورزشي كه در اين چهار مركز انجام مي شود قابل اجرا در فضاي باز مي باشد و جنبه عمومي دارد و بيشتر كميته هاي بازي هاي فكري، دومينو و ديگر رشته هاي عمومي متولي برگزاري غرفه هاي ورزش همگاني مي باشند.

* فعاليت چشمگير بانوان در 52 رشته ورزشي
نايب رئيس بانوان هيات ورزشهاي همگاني خراسان رضوي نيز گفت: در حال حاضر 52 كميته و رشته ورزشي به عنوان زيرشاخه هاي 25 انجمن در اين هيات مشغول فعاليت مي باشند كه انجمنهاي آمادگي جسماني و روش هاي تمريني داراي بيشترين تعداد زيرشاخه يا رشته ورزشي هستند.
مژده حاجت طلب افزود: حدود 10 هزار ورزشكار سازمان دهي شده در قالب 800 باشگاه در اين استان فعالند كه حدود 80 درصد اين افراد را بانوان تشكيل مي دهند و تداوم فعاليتهاي ورزشي اين قشر در شبهاي ماه مبارك رمضان مشهود است.
وي اظهار داشت: فعاليتهاي ورزشي خانواده ها در بوستانهاي شهري مشهد تا سحرگاه نيز ادامه دارد اما فعاليت مجاز باشگاههاي ورزشي براساس مقررات تا ساعت 23 و 30 دقيقه است.
وي به مشاركت گسترده بانوان در رشته هاي ايروبيك، تي.آر.ايكس، پيلاتس و آمادگي جسماني اشاره كرد و گفت: در شبهاي ماه رمضان بسياري از گروه هاي ورزشي و برخي نيز به شكل فردي در بوستان ملت به ورزش مشغولند كه بانوان سهم عمده در آن دارند.
حاجت طلب همچنين به فعاليتهاي خيريه انجمنهاي زير مجموعه هيات ورزش همگاني اشاره كرد و افزود: روز سه شنبه 31 ارديبهشت ماه گروهي از ورزشكاران زير مجموعه كميته هاي داژبال، تي.آر.ايكس، كار با دستگاه و فوردي پرو در طرح اكرام يكي از مراكز توانبخشي و نگهداري معلولين ذهني مشهد مشاركت خواهند داشت.
وي اظهار داشت: اين برنامه خيريه در مركز توانبخشي ياد شده كه فعاليتهايش متمركز بر دختران داراي معلوليت ذهني بالاي 14 سال است برگزار خواهد شد.
3221 / 6053