۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۵
کد خبر: 83321576
۰ نفر
ورزش های همگانی در شبهای رمضان

مشهد- ایرنا- با تغییر زمان فعالیت های ورزشی در ماه مبارك رمضان، روزه داران پس از افطار و شب هنگام را برای رفتن به بوستان ها و باشگاههای ورزشی انتخاب می كنند كه این تنوع، جذابیت ورزش های همگانی با 52 رشته و كمیته ورزشی را دو چندان كرده است.

به گزارش ایرنا، فعالیتهای ورزش صبحگاهی در ماه رمضان جنبه شبانه به خود گرفته و مشتریان پر و پا قرص نرمش صبحگاهی بویژه در مشهد، چراغ بوستان ها را تا سحر روشن نگه داشته و فعالیت های شبانه را با چاشنی نرمش های بعد از افطار در بوستان ها، باشگاههای ورزشی و تفرجگاهای شهر به جریان انداخته اند.
عباسپور، بانوی 60 ساله ای كه از فعالان دائمی ورزش صبحگاهی در بوستان لاله محله هفت تیر مشهد است در باره تغییر ساعات فعالیتهای ورزشی خود و دوستانش به خبرنگار ایرنا گفت: در ماه مبارك رمضان به همراه دوستان شبها به بوستان لاله می آئیم و علاوه بر انجام نرمش های معمول بیش از گذشته از محیط سر سبز و باصفای بوستان استفاده می كنیم.
وی افزود: بوستان لاله دارای دو زمین اختصاصی به همراه تجهیزات ورزشی برای زنان و مردان است و شبهای ماه رمضان برخی به بهانه ورزش و برخی به هوای دوستان تا سحرگاهان میهمان بوستان محل هستند.
این شهروند مشهدی به فعالیت خرده فروشان در قالب فروش اغذیه و قهوه اشاره كرد و گفت: رونق كسب و كار دست فروشان كه اقدام به فروش اقلام خود در این بوستان می كنند نیز مشهود و چشمگیر است.

* برنامه های هیات ورزش همگانی در ماه رمضان
دبیر انجمن ورزش های همگانی خراسان رضوی نیز گفت: فعالیتهای این انجمن در ماه رمضان به دو بخش برنامه های جاری و روزانه و برنامه های خاص تقسیم شده است.
احمد صالح نژاد افزود: علاوه بر ورزش های صبحگاهی كه اغلب به شبها و به بعد از افطار تا سحر منتقل شده است، فعالیت های جاری كوهنوردی این هیات نیز به كوهپیمایی های بعد از ظهر و پس از افطار در بوستان های خورشید و كوهسنگی در مشهد تغییر كرده است.
وی در باره برنامه های خاص این هیات نیز اظهار داشت: در چهار نقطه شهر مشهد شامل بولوار نامجو در محدوده بوستان كوهسنگی، بولوار خیام در محدوده غرفه های جشنواره غذا، بوستان بهار در منطقه سه شهرداری و بوستان بهشت در منطقه چهار شهرداری مشهد برنامه های خاص هیات ورزشهای همگانی طی شب های ماه مبارك رمضان در حال اجرا می باشد.
وی گفت: فعالیتهای ورزشی كه در این چهار مركز انجام می شود قابل اجرا در فضای باز می باشد و جنبه عمومی دارد و بیشتر كمیته های بازی های فكری، دومینو و دیگر رشته های عمومی متولی برگزاری غرفه های ورزش همگانی می باشند.

* فعالیت چشمگیر بانوان در 52 رشته ورزشی
نایب رئیس بانوان هیات ورزشهای همگانی خراسان رضوی نیز گفت: در حال حاضر 52 كمیته و رشته ورزشی به عنوان زیرشاخه های 25 انجمن در این هیات مشغول فعالیت می باشند كه انجمنهای آمادگی جسمانی و روش های تمرینی دارای بیشترین تعداد زیرشاخه یا رشته ورزشی هستند.
مژده حاجت طلب افزود: حدود 10 هزار ورزشكار سازمان دهی شده در قالب 800 باشگاه در این استان فعالند كه حدود 80 درصد این افراد را بانوان تشكیل می دهند و تداوم فعالیتهای ورزشی این قشر در شبهای ماه مبارك رمضان مشهود است.
وی اظهار داشت: فعالیتهای ورزشی خانواده ها در بوستانهای شهری مشهد تا سحرگاه نیز ادامه دارد اما فعالیت مجاز باشگاههای ورزشی براساس مقررات تا ساعت 23 و 30 دقیقه است.
وی به مشاركت گسترده بانوان در رشته های ایروبیك، تی.آر.ایكس، پیلاتس و آمادگی جسمانی اشاره كرد و گفت: در شبهای ماه رمضان بسیاری از گروه های ورزشی و برخی نیز به شكل فردی در بوستان ملت به ورزش مشغولند كه بانوان سهم عمده در آن دارند.
حاجت طلب همچنین به فعالیتهای خیریه انجمنهای زیر مجموعه هیات ورزش همگانی اشاره كرد و افزود: روز سه شنبه 31 اردیبهشت ماه گروهی از ورزشكاران زیر مجموعه كمیته های داژبال، تی.آر.ایكس، كار با دستگاه و فوردی پرو در طرح اكرام یكی از مراكز توانبخشی و نگهداری معلولین ذهنی مشهد مشاركت خواهند داشت.
وی اظهار داشت: این برنامه خیریه در مركز توانبخشی یاد شده كه فعالیتهایش متمركز بر دختران دارای معلولیت ذهنی بالای 14 سال است برگزار خواهد شد.
3221 / 6053