۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۷
کد خبر: 83321567
۰ نفر
شينهوا: اعتبار آمريكا بشدت لكه دار شده است

تهران - ايرنا - خبرگزاري شينهوا روز دوشنبه در گزارشي با اشاره به سياست خارجي رئيس جمهوري آمريكا و خروج وي از برخي تفاهمنامه هاي بين المللي، اعلام كرد، اعتبار آمريكا به شدت لكه دار شده است.

در اين گزارش آمده است: از زمان ورود دونالد رامپ رئيس جمهوري آمريكا به كاخ سفيد، روابط تجاري ميان پكن و واشنگتن بشدت رو به تيرگي نهاده است.
روابط تجاري، آن هم در سطح بين الملل بر اساس اعتبار و روح توافقنامه ها برقرار مي شود. اين در حاليست كه واشنگتن در يك سال گذشته در مذاكرات تجاري كه با پكن داشته است، بارها از عمل به تعهدات خود طفره رفته و به حقه هايي متوسل شده و اعتبار خود را در جهان خدشه دار كرده است.
نتيجه اين حقه بازي ها اين است كه سابقه آمريكايي ها در عمل نكردن به وعده هايشان باعث ايجاد نگراني در سراسر جهان شده است.
حقيقت امر اين است كه چين نخستين قرباني اقدامات بدخواهانه و ارعاب تجاري آمريكا نيست.
ترامپ از زمان تكيه بر صندلي كاخ سفيد با در پيش گرفتن حمايت از اقتصاد داخلي و رويكرد به اصل ' نخست آمريكا'، بسياري از شركاي تجاري خود از جمله كره جنوبي، كانادا و مكزيك را واداشته كه درباره توافق هاي تجاري پيشين به ميز مذاكره بازگردند.
سياست قلدرمابانه ترامپ و تاكيد بر اجراي شعار 'نخست آمريكا' در واقع بيانگر حاكميت 'قانون جنگل' و 'منطق اوباش' است.
دونالدترامپ رئيس جمهوري روز دوشنبه 30 ارديبهشت در گفت و گوي اختصاصي با شبكه تلويزيوني فاكس نيوز، ضمن ابراز خشنودي از جنگ تجاري با چين، تاكيد كرد: با وجود من، چين نمي تواند تبديل به ابرقدرت جهان شود.
وي گفت: از اين جنگ تجاري بسيار خشنودم، ميلياردها دلار به دست آورديم و مسلما وضعيت چين به خوبي ما نيست.
ترامپ افزود: اكنون اقتصاد چين، فوق العاده نيست. اقتصاد ما فوق العاده و بي نظير است. آنها با گذاشتن 'چوب لاي چرخ' اقتصاد ما به دنبال بزرگ تر شدن از ما هستند.
وي ادعا كرد كه اگر 'هيلاري كلينتون' رئيس جمهوري مي شد، تا پايان دوره رياست جمهوري اش، اقتصاد چين بزرگ تر از اقتصاد ما بود.
وي خاطر نشان كرد، چين در صدد اين است كه جايگاه آمريكا را به عنوان ابرقدرت دنيا تصاحب كند آنها جاه طلب و زيرك هستند اما، با وجود من، چنين اتفاقي نمي افتد و پكن به ابرقدرت جهان تبديل نمي شود.
اقتصاددانان مجموعه مالي و بانكي 'اچ اس بي سي' در سال 2018 پيش بيني كردند، چين تا سال 2030 به بزرگ ترين اقتصاد جهان تبديل خواهد شد.
صندوق بين المللي پول نيز امسال اعلام كرد، چين تا سال 2030 به بزرگ ترين اقتصاد دنيا تبديل خواهد شد.
در پي شكست مذاكرات تجاري آمريكا و چين و شروع تازه ‌ترين دور جنگ تجاري دو كشور بر سر افزايش تعرفه‌ ها، ترامپ 10مه /20 ارديبهشت اعلام كرد، تعرفه هاي گمركي كالاهاي چيني از 10 درصد به 25 درصد افزايش مي يابد.
چين نيز در پاسخ به اين تصميم، اعلام كرد، تعرفه ‌هاي بيشتري بر كالاهاي وارداتي آمريكا اعمال مي كند.
شبس**اروپام**9041**1917