سطح كشت كلزا در خراسان شمالی 40 درصد افزایش یافت

بجنورد- ایرنا- رئیس سازمان جهادكشاورزی استان خراسان شمالی گفت: سطح كشت كلزا امسال به 2 هزار و 800 هكتار رسید كه در مقایسه با پارسال 40 درصد افزایش دارد.

عبدالله یوسفی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از مزارع كلزای شهرستان مانه و سملقان و بهره برداری از سمپاش پهباد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش بینی می شود امسال، پنج هزار تن كلزا از این اراضی برداشت شود.
وی قیمت خرید تضمینی هر كیلوگرم كلزا در سال جاری را سه هزار و 400 تومان دانست و افزود: این میزان قیمت تضمینی در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده است.
وی گفت: توسعه كشت دانه های روغنی مثل كلزا از سیاست های سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی است.
یوسفی اراضی زیر كشت دانه های روغنی در سال زراعی گذشته را سه هزار و 500 هكتار دانست و گفت: سال زراعی جاری 12 رقم بذر وارداتی برای كشت پاییزه و بهاره استفاده شد.
وی گفت: 67 درصد سطح كشت كلزای استان در شهرستان مانه و سملقان است و علاوه بر كشت آبی دانه های روغنی قابلیت كشت دیم در این شهرستان هم وجود دارد.
رئیس سازمان جهادكشاورزی خراسان شمالی گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده كشت دیم به صورت گسترده انجام خواهد شد و در كشت پاییزه هم 20 درصد از غلات را جایگزین كشت كلزا خواهیم كرد تا در تامین روغن پیشرو باشیم.
وی همچنین افزود: برای نخستین بار در استان خراسان شمالی سمپاشی از طریق پهباد انجام می شود كه در این زمینه یك پرنده به مبلغ 95 میلیون تومان خریداری شده است.
وی مزایای این سمپاش پهباد را كاهش آسیب های زیست محیطی مربوط به جانوران بومی و اجرای دقیق سم پاشی، كاهش تلفات محصول ناشی از سم پاشی به واسطه عدم تماس مستقیم با زمین زراعی و محصول و كاهش هزینه های سم پاشی و كاهش مصرف سم عنوان كرد.
شهرستان مانه و سملقان به عنوان قطب كشاورزی استان خراسان شمالی بیشترین كشت كلزاری استان را به خود اختصاص داده است.
7183/ 6042