۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۱
کد خبر: 83321523
۰ نفر
واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

تهران- ایرنا- با وجود مصوبه دیروز مجلس مبنی بر واردات خودروهای برقی و هیبریدی، اما وزارت صنعت تاكید دارد واردات خودروهای هیبریدی همچنان ممنوع است و در این زمینه متناسب با سیاست های تجاری كشور برنامه ریزی و عمل می شود.

نمایندگان مجلس دیروز (یكشنبه) در مصوبه ‌ای مقرر كردند كه واردات خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آنها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف باشند و دولت موظف است زمینه تولید داخل خودرو‌های مذكور را در مدت پنج سال فراهم كند.
طبق ماده پنجم این مصوبه، وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت مواد ۲ و سه قانون بهبود مستمر محیط كسب و كار مكلف است در افق سند چشم انداز ۲۰ ساله بسترهای لازم را برای ورود فناوری‌های جدید و مستقل تولید خودرو با همكاری شركت‌های معتبر خوردوسازی جهانی یا به صورت سرمایه گذاری مشترك با شركت‌های فعال موجود فراهم كند.
به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، «سید مهدی نیازی» مدیركل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت درباره واردات خودروهای هیبریدی افزود: معافیت حقوق ورودی خودروهای هیبریدی به منزله مجاز بودن واردات نیست.
وی تاكید كرد: طرح باید در مجلس تصویب و توسط شورای نگهبان در قالب قانون ابلاغ شود و پس از ابلاغ قانون و براساس احكام آن، متناسب با سیاست های تجاری كشور عمل می شود.
نیازی یادآور شد: امسال برای واردات خودرو برنامه ای نداریم، زیرا در شرایط فعلی و محدودیت های ارزی، كالاهای اساسی و مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید در اولویت واردات قرار دارند و واردات كالاهای مصرفی در اولویت نیست.
این مقام مسئول گفت: پارسال واردات خودرو به دلیل ارزبری بالا و مدیریت تقاضا در شرایط ارزی كشور متوقف شد و این تصمیم همچنان ادامه دارد.

** مصوبه مجلس بدون آزادسازی واردات عقیم می ماند
در این پیوند، «كوروش مرشد سلوك» رئیس انجمن واردكنندگان خودرو در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: مصوبه مجلس بسیار خوب و بجا طراحی شده، به شرط اینكه با دولت برای انجام واردات این خودروها هماهنگی شود.
به گفته وی، اگر واردات خودروهای هیبریدی و برقی آزاد نشود، این مصوبه عبث و بیهوده خواهد بود؛ بنابراین باید به دولت فشار آورد تا ابتدا ثبت سفارش این خودروها را آزاد و سپس تعرفه ورودی آنها را صفر كند.
مرشد سلوك خاطرنشان كرد: این مصوبه تا زمانی كه هیچ مجوزی برای واردات خودرو صادر نشود، هیچ محلی از اعراب ندارد و بی فایده است.
وی بیان داشت: زیرساخت های ورود خودروهای هیبریدی از جمله مشوق های ورود به مناطق دارای محدودیت ترافیكی داده شده تا مشتریان متمایل به خرید این خودروها شوند.
رئیس انجمن واردكنندگان خودرو تاكید كرد: در شرایط فعلی كه با محدودیت ورود خودروهای غیرهیبریدی مواجه ایم، این مصوبه می تواند بهترین فرصت برای ورود هیبریدی ها باشد.
وی گفت: هدف اصلی این مصوبه مجلس، جایگزینی خودروهای كم مصرف بجای خودروهای بنزینی است.

** ورود خودروهای هیبریدی و بهبود كیفی خودروهای داخلی
در این زمینه، یك كارشناس خودروهای هیبریدی نیز به ایرنا گفت: ورود خودروهای هیبریدی می تواند با كاهش مصرف سوخت، فضای رقابتی برای كاهش قیمت خودروهای داخلی ایجاد كند.
«مهناز رمضانی» خاطرنشان كرد: بطور نمونه افراد می توانند بجای خرید یك دستگاه ساندرو با قیمت 200 میلیون تومان، خودرویی هیبریدی و كم مصرف سوار شوند.
وی به گذشت 13 ماه از مطرح شدن طرح «ساماندهی خودروهای وارداتی» در مجلس اشاره كرد و افزود: یكی از دلایل این موضوع دخالت خودروسازان داخلی است، به طوری كه شاهدیم بندهایی از طرح اولیه كاهش یافته یا تغییر كرده است.
رمضانی با تاكید بر اینكه باید همراه با تغییر نسل خودروها در جهان حركت كنیم، ممنوعیت واردات خودرو در بیش از یك سال گذشته را یادآور شد و گفت: اگر جلوی واردات خودروهای هیبریدی گرفته شود، نمی تواند تاثیری در كیفیت تولیدات داخلی به همراه داشته باشد.
وی یادآور شد: آشفتگی بازار خودرو در یك سال اخیر، بسیاری برنامه های واردكنندگان از جمله واردكنندگان خودروهای هیبریدی را در مباحث تحقیق و توسعه و حتی ورود به حمل و نقل عمومی هیبریدی دچار توقف كرد.
خودروی هیبریدی خودرویی است كه برای حركت كردن از تركیب 2 یا چند منبع مجزای قدرت استفاده می‌كند. در بیشتر موارد از این نام در اشاره به خودرو برقی دوگانه استفاده می‌شود كه در سیستم پیشرانه آن‌ها یك موتور احتراق داخلی (معمولاً بنزینی) در كنار یك یا چند موتور الكتریكی قرار دارد و خودرو این قابلیت را دارد كه فقط از یكی از این منابع انرژی یا هر دو آنها در كنار یكدیگر استفاده كند.
اقتصام*3065**9189