همه بيمارستان ها براي اجراي پويش كنترل فشار خون آماده هستند

تهران- ايرنا- معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: تمامي بيمارستان هاي كشور در اجراي پويش ملي كنترل فشار خون بالا اعلام آمادگي كرده اند و بيش از 900 بيمارستان آماده ارائه خدمات تخصصي تر در سطوح 2 و 3 به بيماران شناسايي شده در اين طرح هستند.

به گزارش وزارت بهداشت، قاسم جان بابايي روز دوشنبه در جلسه كارگروه اجرايي بسيج ملي كنترل فشار خون در معاونت درمان، افزود: آموزش و شناسايي افراد مبتلا به فشار خون بالا جهت پيشگيري از عوارض ناشي از اين بيماري يكي از اهداف اصلي اين پويش ملي است.
وي بيان كرد: دستورالعمل اجرايي اين پويش ابلاغ شده است و بر اساس آن تمامي دانشگاه هاي علوم پزشكي سطح كشور موظف به شناسايي و ارائه ليستي از مراكز آماده ارائه خدمت و افراد كليدي به عنوان نماينده دانشگاه شده اند.
معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته، افراد داراي فشار خون بالاي 14 روي 9 به عنوان افراد مشكوك شناسايي و به پزشك ارجاع داده خواهند شد. همچنين در اين طرح بر اساس سوالات مطرح شده در تكميل فرم مشخصات، علاوه بر شناسايي افراد با فشار خون بالا، اطلاعات مهم ديگري همچون بيماري هاي زمينه اي و گروه هاي سني مختلف نيز ثبت شده و تمامي امكانات به منظور پيگيري هاي درماني بعدي فراهم خواهد شد.
اين جلسه با حضور نمايندگان معاونت درمان، معاونت بهداشت، معاونت پرستاري، سازمان غذا و دارو و سازمان اورژانس كشور برگزار و قرار شد ليست هايي از شيفت هاي پرستاران هر مركز، نمايندگان دانشگاه هاي علوم پزشكي و بيمارستان ها، داروخانه هاي خصوصي سطح كشور و نيز همكاران اورژانس با توجه به ظرفيت موجود در اين سازمان شناسايي و براي جمع بندي به ستاد اجرايي معاونت درمان تحويل داده شود.
فاز اول بسيج ملي كنترل فشار خون از 27 ارديبهشت ماه با هدف اطلاع رساني و آموزش آغاز شده و فاز اجرايي آن از 17 خرداد امسال عملياتي خواهد شد.
بر اساس آمارهاي وزارت بهداشت، در سال 1395 به طور متوسط 22 درصد زنان و 21 درصد مردان ايراني مبتلا به فشار خون بالا بوده اند. همچنين گروه سني 55 تا 69 سال نيز بيش از 50 درصد دچار عارضه فشار خون بالا بودند كه برآوردها حاكي از آن است كه حدود 60 درصد مبتلايان به فشار خون بالا از اين مساله آگاهي ندارند.
بر اساس برآوردهاي انجام شده در ايران 97 هزار نفر در سال 1396 در اثر بيماري هاي مرتبط با فشارخون بالا جان خود را از دست داده اند.
اجتمام*9482*1193