نخستین موزه ملی ورزش افتتاح شد

تهران - ایرنا - نخستین موزه ملی ورزش، المپیك و پارالمپیك با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری، برخی نمایندگان مجلس، مقامات ارشد ورزشی، قهرمانان و پیشكسوتان ورزشی در محل كمیته ملی المپیك گشایش یافت.

این موزه كه حدود چهار دهه قبل طرح راه اندازی آن مطرح شده بود، سرانجام امروز (دوشنبه) در دوره ریاست جدید كمیته ملی المپیك و با همكاری نهادهای مربوط، گشایش یافت.
همزمان با آئین افتتاح این موزه، شماری دیگری از قهرمانان، مدال ها و نشان های خود را به موزه اهداء كردند.
در این موزه از افتخارات قهرمانان در 30 ویترین رونمایی شد كه از این تعداد، هشت ویترین به نشان های قهرمانان، هشت ویترین به جام های قهرمانی در رقابت های مختلف و مابقی به دیگر آثارها و یادبودها اختصاص دارد.
همچنین از پنج مجسمه مومی ساخته شده از قهرمانان المپیكی مطرح كشورمان رونمایی شد.
این مجسمه ها متعلق به جهان پهلوان «غلامرضا تختی» دارنده یك طلا و دو نقره المپیك و 2 طلا و دو نقره جهان در كشتی آزاد، «عبداله موحد» دارنده پنج مدال طلای جهان و یك طلای المپیك در كشتی آزاد، «رسول خادم» دارنده 2 طلا و یك نقره جهان و یك طلا و یك برنز المپیك در كشتی آزاد، «بهداد سلیمی» دارنده یك نشان طلای المپیك و 2 طلا، یك نقره و یك برنز جهان و سه طلای بازی های آسیایی در وزنه برداری و «سیروس قایقران» كاپیتان مرحوم سال های دور تیم ملی فوتبال ایران است.
همچنین بخشی از موزه به افتخارات زنان ایران اختصاص دارد كه در سه بخش مجزا به آن پرداخته شده است. یكی از این ویترین ها به بازی های اسلامی زنان اختصاص دارد.
طبقه اول موزه به تاریخ المپیك و پارالمپیك می پردازد كه این بخش شامل معرفی المپیك باستان و نوین، فلسفه المپیك نوین، معرفی آرمان ها، نمادها و نشان های المپیك، گاه شمار بازیهای المپیك و پارالمپیك، معرفی ورزش های المپیك و پارالمپیك تابستانی و زمستانی است.
طبقه دوم موزه ورزش به معرفی تاریخ كهن ورزشی ایران تا به امروز پرداخته كه شمال تاریخچه تربیت بدنی و ورزش در ایران، معرفی ورزش های ملی نظیر زورخانه، چوگان و كشتی، تاریخ شفاهی ورزش ایران و نمایش مدال ها و جام های قهرمانی اهدایی است.
مساحت این موزه 2 هزار و 500 متر مربع است.
ورزشی**3783**9250**