درياچه اروميه 8 سانتي متر تا تراز 1272 متري فاصله دارد

اروميه- ايرنا- رييس دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان غربي با بيان اينكه تراز درياچه اروميه طبق آخرين پايش به يكهزار و 271 متر و 92 سانتي متر رسيده، گفت: ارتفاع اين درياچه در مقايسه با كمترين تراز ثبت شده براي آن بيش از يك متر و 90 سانتي متر افزايش يافته است.

فرهاد سرخوش روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اعلام اينكه تراز درياچه اروميه نسبت به سال گذشته نيز 110 سانتي متر افزايش داشته، بيان كرد: تراز درياچه اروميه در آستانه رسيدن به يكهزار و 272 متري است.
وي با اشاره به اينكه وسعت درياچه اروميه به بيش از سه هزار و 254 كيلومتر مربع رسيده است، اضافه كرد: وسعت اين درياچه نسبت به سال گذشته 890 كيلومترمربع افزايش دارد.
«سرخوش» با اشاره به ادامه دار بودن روند صعودي افزايش حجم آب درياچه طي روزهاي آتي، پيش بيني كرد كه اين افزايش تراز تا روزهاي نخست فصل تابستان و ذوب شدن كامل برف ها ادامه يابد.
وي دليل اصلي افزايش تراز درياچه اروميه در روزهاي اخير را بارندگي مناسب، لايروبي مناسب رودخانه ها و رهاسازي آب سدها به درياچه عنوان كرد و افزود: با حل شدن نمك ها در آب، درياچه اروميه در بسياري از نقاط عميق تر شده است.
رييس دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان غربي با بيان اينكه قبل از تشكيل اين ستاد، تراز درياچه اروميه سالانه به طور متوسط 40 سانتي متر كاهش مي يافت، بيان كرد: برنامه ريزي، تخصيص اعتبار و تلاش دولت تدبير و اميد براي احياي اين درياچه، روند خشك شدن آن را متوقف كرد.
وي با تاكيد بر اينكه طرح هاي انتقال آب به درياچه اروميه هنوز به بهره برداري نرسيده است، اضافه كرد: امسال چندين طرح انتقال آب به درياچه به بهره برداري مي رسد كه نقش بسزايي در احياي نگين آبي آذربايجان خواهد داشت.
به گزارش ايرنا درياچه اروميه در قالب طرح هاي ستاد احيا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژيك خود برسد؛ اين درياچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بين المللي تا سال 2015 ميلادي حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلي و خارجي بر اين عقيده هستند كه مشاركت جوامع محلي در كنار اجراي طرح هاي مختلف، نقش مهمي در احياي نگين آبي آذربايجان دارد.
3214/3072