۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۳
کد خبر 83321475
۰ نفر
اوياقليق: رمضان؛ فرصتي براي علي شناسي

تبريز - ايرنا - پايگاه خبري اوياقليق ياداشتي به قلم زهرا عبداله ميرزائي با عنوان «رمضان؛ فرصتي براي علي شناسي» نوشته است.

به نوشته اوياقليق؛ ماه رمضان با نام و ياد مولا علي (ع) در هم تنيده شده است ولي چه غريبانه مولا بين شيعيانش تنهاست؛ تنهايي اي كه با واژه ها نمي توان عمق فاجعه را بيان كرد!
كدام صاحب ميزي مي تواند با شهامت بگويد كه شيعه راستين مولا علي (ع) هست و روز قيامت شرمنده مولايش نخواهد بود؟! آيا مي تواند با سربلندي به مولا بگويد كه حقي از مردم بر گردنش نيست؟!
يكي از اين غريبي ها، نشناختن و نخواندن نهج البلاغه هست؛ كتابي اثربخش كه براي مولا علي (ع) هست و خواندنش ما را با مردي آشنا مي كند كه انسانيت را تمام و كمال معني كرده است.
بيست و پنج سال سكوت مولا علي را چقدر درك كرده ايم؟! چقدر از غريبي اش در اين زمان كاسته ايم؟! آيا به رسالت خود در قبال مولايمان ذره اي عمل كرده ايم؟! آيا مرهمي بر فريادهاي نيمه شبش در چاه، بوده ايم؟! يا با جهالت و مصلحت انديشي هاي نابودگر براي حفظ منافع شخصي، زخم ها و دردهاي روح مولا را زياد كرده ايم؟! كاش اندكي تأمل كنيم و ببينيم در كدام جبهه قرار گرفته ايم؟! آيا يار مولا هستيم يا مقابلش ايستاده ايم؟!
مولا علي جان، تو را در هياهوي روزمره گم كرده ايم! اگر فقط ذره اي تو را در وجودمان زنده نگه مي داشتيم اكنون اين وضع فلاكت جامعه نبود!
كدام صاحب ميزي مي تواند ادعا كند كه پيرو واقعي مولا علي (ع) هست؟! درحالي كه بر بنده خدا بخاطر يك مقام دنيايي، خدايي مي كند و ديگر بنده خداي خالق جهان نيست…
كدام صاحب ميزي ادعا دارد كه مولا علي (ع) از او راضي هست؟! درحاليكه گره از مشكل بنده خدا باز نمي كند و چنان غرق در ماديات هست كه قيامت و حساب و كتاب آن دنيا را نه تنها باور ندارد بلكه به تمسخر مي گيرد.
كدام صاحب ميزي مي تواند با شهامت بگويد كه شيعه راستين مولا علي (ع) هست و روز قيامت شرمنده مولايش نخواهد بود؟! آيا مي تواند با سربلندي به مولا بگويد كه حقي از مردم بر گردنش نيست؟!
كدام صاحب ميزي مي تواند ادعا كند كه قلب مولا علي (ع) را با فريادرسي مظلومان، از خود شاد كرده است؟! يا با همراهي ظالمان، قلب مولا را خون كرده است!!
كدام صاحب ميزي مي تواند به مولا علي (ع) قسم بخورد كه خودش و شرفش را به ميز و پول و پست و مقام نفروخته است و هميشه و در هر زماني، خدا را ناظر بر اعمالش ديده است؟!
يقين دارم مولا علي (ع) غريب تر و تنهاتر از زمان خودش هست چراكه مدعيان دروغين دوستدارش چنان ضربه اي مهلك به باورهاي مردمي زده اند كه متأسفانه مردم، همه اين فلاكت ها، ظلم ها و بي عدالتي ها را از دين اسلام مي بينند و واي بر آنها كه با ظاهري ديني و باطني لجن! چنان ضربه هايي به دين اسلام زده اند كه جبران ناپذير هست و محال است جاي اين خنجرهاي خودي بر قلب مولا علي (ع) ترميم يابد!!
شهيد دكتر مصطفي چمران درباره مولا علي (ع) مي گويد: «اسلام علي (ع) را نمونه قرار مي دهد تا به انسان ها بگويد كه هدف نهايي شما چنين شخصيتي است، درست است كه به پايگاه او نمي رسيد، ولي بايد او را هدف قرار دهيد و سعي كنيد كه به جانب او رهسپار شويد. سعي كنيد كه وجود خود را و قلب خود را آن چنان تربيت كنيد كه به علي نزديك شويد، علي الگوي شماست. رمز و نمونه شماست…»
بياييد فقط يك گام براي شناخت مولايمان برداريم، فقط يك گام!! تا خداوند توفيق دهد و با لطف خود مولا بتوانيم گام هاي بعدي را با سربلندي برداريم، گام اول را براي عدالت برداريم و قلب مولا را شاد كنيم؛ عدالت واژه اي كه تاريخ آن را با مولا علي (ع) مي شناسد.
چه زيبا شهيد دكتر علي شريعتي مي گويد: «خدايا، مسئوليت ‌هاي «شيعه بودن» را كه علي ‌وار بودن و علي ‌وار زيستن و علي‌ وار مردن است و علي ‌وار پرستيدن و علي ‌وار انديشيدن و علي ‌وار جهاد كردن و علي ‌وار كار كردن و علي ‌وار سخن گفتن و علي ‌وار سكوت كردن است تا آنجا كه در توان اين بنده ناتوان علي است، همواره فرا يادم آر.»
به اميد روزي كه علي شناسي، مهم ترين درس زندگي شيعيانش باشد و چه بهتر در اين ماه كه مولايمان مظلومانه به شهادت رسيده است در اين مسير گام برداريم و علي شناسي را تمرين كنيم تا شايد رستگار شويم همچون مولايمان…
پيامبر گرامي اسلام فرموده اند: «فقط شيعيان علي رستگاران روز قيامت هستند.»
6132/518