وزارت جهادكشاورزی خواستار افزایش كمك كرایه حمل چغندرقند شد

تهران - ایرنا - مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد كشاورزی اعلام كرد: این وزارتخانه در نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه كشور، افزایش كمك كرایه حمل چغندرقند به منظور تسریع ارسال این محصول به كارخانجات قند را خواستار شد.

به گزارش روز دوشنبه وزارت جهاد كشاورزی، «علیرضا یزدانی» افزود: در پی مشكلات مربوط به حمل چغندر پاییزه در استان خوزستان به كارخانجات قند كشور و افزایش كرایه حمل و همزمانی با برداشت برخی محصولات مانند گندم و كلزا، وزیر جهاد كشاورزی در نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه كشور، پیشنهاد اصلاح و افزایش كمك كرایه حمل و نقل چغندرقند به كارخانجات قند را ارائه داده است.
وی بر حمل هر چه سریع‌تر چغندر پاییزه به كارخانجات قند با توجه به گرم شدن هوا تاكید كرد و اظهار داشت: چغندر پاییزه استان خوزستان به هشت كارخانه قند در كشور از جمله قزوین، اصفهان و چهارمحال و همدان حمل می‌شود.
وی با بیان این كه در چند سال اخیر در قیمت تضمینی چغندر قند، كمك كرایه نیز لحاظ شده است، اضافه كرد: هر سال در قیمت خرید تضمینی چغندرقند كه توسط شورای اقتصاد به تصویب می‌رسد، مبلغی به عنوان كمك كرایه لحاظ می‌شود و این كمك كرایه مبلغ 615 ریال به ازای هر كیلوگرم چغندر تحویلی به كارخانجات قند در سال زراعی 98-97 بوده كه امیدواریم با پیشنهاد وزیر جهاد كشاورزی و تصویب شورای اقتصاد این رقم افزایش یابد.
مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد كشاورزی ادامه داد: برای تسهیل حمل این محصول از استان خوزستان به كارخانجات قند در جلسه‌ای در این استان تصویب شد كه از ظرفیت شركت‌های ملی حمل و نقل استفاده شود.
وی گفت: حمل چغندر پاییزه استان خوزستان با برداشت و حمل محصولاتی مانند گندم، كلزا و سبزی و صیفی جات و محموله‌های نهاده‌های دام همزمان شده و امیدواریم با استفاده از ظرفیت شركت‌های ملی حمل و نقل، مشكل چغندركاران برطرف شود.
یزدانی، سطح زیر كشت چغندر پاییزه در كشور را حدود 15 هزار هكتار عنوان و پیش بینی كرد: امسال نزدیك به یك میلیون تن چغندر پاییزه در كشور تولید شود.
اقتصام**9186**9189