۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷
کد خبر 83321437
۰ نفر
جایگاه مشاور در زندگی، تضمین سلامت روان

بندرعباس - ایرنا- مشاور و روان شناس فرد متخصصی است كه ضمن داشتن اصول و اخلاقیات در مشاوره برای تضمین سلامت روان جامعه، با شناخت روحیات مراجعان خود بیشتر به جایگاه مشاوره و مشكلات مراجعان خود كمك می كند.

به گزارش ایرنا، مشاوره یكی از ضرورت های زندگی امروزی است و خانواده ها و سایرافراد زیر پوشش آنها نیاز به آمادگی بیشتر روانی دارند تا توان تحمل استرس های ناشی ازمحیط كار و خانواده را داشته باشند.
مشاوره روانشناسی خانواده تنها به مشكلات بین زن و شوهر مربوط نمی شود در برخی از مواقع ممكن است بین یك خانواده و خانواده دیگر مربوط شود.
ممكن است شخصی به مشاوره روانشناس خانواده مراجعه نموده تا به مشكلش با پدربزرگش به عنوان عضوی از خانواده پایان دهد و این مشكل را رفع كند.
یا دختر و پسری كه به دلیل مشكلات عاطفی و روحی از قدیم با خانواده خود داشته اند و بعد از سالها درگیری با خود با مراجعه به روان شناس و مشاور با استفاده از مشاوره و تجربه های موفق از بسیاری از درگیری فكری و روانی خود رهایی می یابند.
یكي از موضوعات مهم و ضروري براي مشاوران، آگاهي از فنون گوناگون مشاوره و یادگیري آنهاست.
در این مهم تنوع مشكلات و روحیات مراجعان به قدري است كه مشاور هرچه با فنون بیشتري آشنا باشد و تجربه افزون ‏تري را به كار بگیرد، باز هم از یادگیري فنون جدید بي ‏نیاز نیست.
در مشاوره فنون بسیار زیادي وجود دارد كه یك مشاور با تجربه و متعهد مي‏ تواند با شناخت و استفاده از آنها، هرچه بهتر و بیشتر به مراجعان خود كمك كند.
مهم این است كه با كسب تجربه و بالا بردن آگاهي در این زمینه، بتواند به صورت فني و اصولي به مردم مشاوره دهد تا كلامش تاثیرگذارتر و راهنمایي ‏هایش مفیدتر باشد.

**مشاوره راهنمایی و كمك به افراد است
یك مشاور موفق علاوه بر كسب تجربه و جمع ‏آوري اطلاعات به‏ روز در مورد پیشرفت‏ هاي علم مشاوره، باید خود نیز خلاقیت داشته و با سنجش روحیات و وضعیت مراجعان، فنون جدید و مناسبي را به كار بندد.
یك روان شناس و مشاوره خانواده در هرمزگان معتقد است: مشاوره یكی از ضرورت های زندگی امروز و راهنمایی و كمك به افراد است.
مهدی طاهری كُندَر به مناسبت روز ملی جمعیت روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص جایگاه مشاور و درمان و مشاوره فردی اظهار داشت: هر فردی احتیاج به یك راهنما و مشاور دارد اما متاسفانه بیشتر افراد زمانی كه دچار بحران می شوند برای مشاوره فردی به مشاور مراجعه می كنند.

**رفتار مشاور باید در همه حال مشاورگونه باشد
*ایرنا: مشاور كیست؟ و باید دارای چه ویژگی ها و خصوصیاتی باشد؟
طاهری كُندَر: مشاور، یك فرد متخصصی است كه در زمینه های مشاوره ای دارای تحصیلات و تجربه است و براساس آن می تواند راهكار بدهد.
مشاور ابتدا باید اصول اخلاقیات مشاوره را رعایت كند و براساس آن بتواند فرد را مشاوره بدهد به تعبیری رفتار و اخلاق مشاور باید در همه حال در كوچه، خیابان، منزل و گردش مشاورگونه باشد.
برخی از خانواده ها هنوز جایگاه و كار مشاور و روان شناس را نمی شناسند فقط اسمی از مشاور شنیده اند حتی برخی نیز فكر می كنند به مشاور احتیاجی ندارند درصورتی كه وقتی فردی به مشاور برای یك مشكل كوچك مراجعه می كنند مشاور به عمق مشكلات فرد می رسد و خود نیز متوجه اهمیت مشاوره می شود.
اگر مشاوره های فردی و گروهی و اهمیت مشاوره در خانواده های ما جایگاه بیشتری پیدا كند، در بحث تحصیلی خانواده ها، مشكلات زوج ها، دغدغه هایی جوانان و كودكانمان كمتر دچار مشكل خواهیم بود.

*ایرنا: درمان فردی و مشاوره فردی چیست و این نوع مشاوره دارای چه ویژگی ها است؟
طاهری كُندَر: مشاوره نشان دهنده راهنمایی و كمك به افراد است، هر فردی احتیاج به یك راهنما و مشاور دارد اما متاسفانه بیشتر افراد زمانی كه دچار بحران می شوند برای مشاوره فردی به مشاور مراجعه می كنند درحالی كه اساس كار این است كه مشاوره قبل از ایجاد یك بحران صورت بگیرد.
خانواده ها نیاز به مشاور و مشاوره دادن را باید عین نیاز یك فرد به پزشك متخصص برای خود بدانند و باید در تمامی زمینه ها مشاور اعم از تربیت فرزندان، مسائل روحی و روانی، اخلاقیات و مسائل شخصیتی و همچنین مسائل حقوقی خود را نیازمند مشاور بدانند.
امروزه دلیل متفاوت بودن فرزندان از منظر تربیتی، اخلاقی و المان های در یك جامعه ایرانی، نشان دهنده كمبود مشاور و مراجعه نكردن برای راهنمایی به روان شناس و مشاور است.

*ایرنا:هدف گذاری در مشاوره های فردی چیست و بیش ترین مراجعه كنندگان به مشاوره فردی چه كسانی هستند؟
طاهری كُندَر: بیشترین مراجعه كنندگان به مشاوره فردی قشر جوان هستند و بیشتر این افراد نیز كسانی هستند كه شكست های عاطفی خورده اند و برای برطرف كردن سوعاطفی خود به روان شناس و مشاور مراجعه می كنند.
دومین قشری كه بیشترین مراجعه به مشاور دارند خانواده هایی هستند كه برای مشاوره های تحصیلی به فرزندان خود به مشاور مراجعه دارند هرچند كه در این زمینه هنوز به درستی جایگاه مشاور در بین خانواده ها شناخته شده نیست.
كار مشاور با برنامه ریزان تحصیلی كاملا متفاوت است، به طور عموم خانواده ها مشاور با كسی كه در حوزه موسسات آموزشی هستند و برنامه ریزی درسی می دانند را یكی می دانند درحالی كه كار یك مشاور بسیار متفاوت است.
همانطور كه قبلا هم گفتم مشاور، یك فرد متخصصی است كه در زمینه های مشاوره ای دارای تحصیلات و تجربه است و براساس آن می تواند راهكار بدهد.
جامعه ما بیش از این كه سرانه فكری و كتاب های متنوع برای فرزندان را پوشش می دهند باید جایگاه مشاور را پررنگ تركند.
هدف گذاری در مشاوره های فردی بیشتر روی روان فرد است، خانواده ها باید از سن دو سالگی می بایست برای چگونه بهتر تربیت كردن فرزند خود مشاور داشته باشند تا بتوانند راهكارها و راههای مناسبی را برای آینده فرزندان خود داشته باشند.

*ایرنا: به صورت مصداقی مراجعه كننده ای داشته اید كه در حوزه تحصیلی با بیشترین مشكل مواجه بوده است؟
طاهری كُندَر: بله. به عنوان مثال نوجوانی كه در مرحله كنكور دادن است خانواده ها برای پزشك شدن این فرزند به مشاور مراجعه می كنند درحالی كه پایه های اولیه را ندارد.
به عنوان مثال مراجعه كننده ای داشته ام كه پدرخانواده حاضر بود 50هزارتومان حق مشاوره پرداخت كند فقط برای اینكه فرزندش رشته پزشكی قبول شود.
متاسفانه این فرزند اعتیاد به مواد مخدر داشت درحالی كه پدر وی هیچ اطلاعی از اعتیاد و نوع اعتیاد او نداشت و زمانی كه از اعتیاد فرزندش مطلع شد حرف من را قبول نداشت و می گفت اگر توانایی مشاوره برای رساندن فرزندم به پزشكی را ندارید تهمت نزنید.
این بی توجهی ها همه نشان دهنده این است كه خانواده ها اطلاعی از وضعیت فرزندان خود ندارند و فقط با پول می خواهند فرزندشان حتما در رشته ای مهمی مثل پزشكی قبول شود.
اگر خانواده ها بسیار كمتر از این هزینه ها را در دوران ابتدایی و متوسطه اول برای فرزند خود هزینه كنند شاهد مواردی از این دست نمی شویم.
همین طور اگر مشاوره فردی و مشاوره در خانواده جایگاه بیشتری پیدا كند، در بحث تحصیلی خانواده ها نیزكمتر دچار مشكل خواهیم بود.

*ایرنا: نقش مشاوره و جایگاه آن در كشور و استان را چگونه ارزیابی می كنید؟
طاهری كُندَر: با توجه به مدرنتیته شدن جامعه و محیط پیرامونی جایگاه مشاوره فردی در كشور ما خود را نشان می دهد و باعث می شود افراد در زندگی ضرورت مراجعه به مشاور را بهتر درك كنند.
در استان هرمزگان مشاوره فردی بیشتر جنبه درمان پیدا كرده است درحالی كه فرد مسائلی را كه در ذهن دارد مشاوره بگیرد اما زمانی كه یك مشكلی حاد برایش ایجاد می شود به مشاور مراجعه می كند.

*ایرنا: حمایت های قانونی و حقوقی از روان شناسان و مشاوران را چگونه ارزیابی می كنید و چه نهادهایی در این زمینه بیشتر فعالیت دارد و حمایت كننده هستند؟
طاهری كُندَر: جایگاه حقوقی مشاور نیز بیان داشت: اگر مشاور اصول اخلاقی مشاوره را كه آموخته و براساس آن قسم یاد كرده است، رعایت كند دستگاه قضایی حمایت می كند اما اگر مشاور این اصول را رعایت نكند با وی برخورد می شود.
دستگاه قضایی از مشاوران بسیار در تمامی زمینه ها اعم از مداخلات اجتماعی در بحث طلاق و مسائل مرتبط با آن استفاده می كند.
به عنوان مثال در بحث طلاق كارهای خوبی انجام می شود اما توصیه من به زوج ها و خانواده ها این است كه قبل از دادن دادخواست با مشاور مراجعه كنند زیرا موفقیت های بسیار خوبی دارد.
معتقدم اهمیت كار و جایگاه مشاور را نهادهای فرهنگی و آموزش ما بهتر می توانند برای مردم نشان دهند، نهادهایی مثل آموزش و پرورش، دانشگاه ها، بهزیستی، شهرداری، صداوسیما، سپاه و سایر نهادهای دلسوز می توانند پررنگ تر كنند.
امروزه فرزندان ما درگیر هجمه های جدید شده اند كه خانواده های قدیمی كمترمی توانند پاسخگو باشند لذا این نهادها باید پای كار بیایند.

*ایرنا: راهكار خاصی برای اهمیت جایگاه مشاوره با كمك این دستگاه ها دارید و مشاورانی هستند كه در خصوص همكاری و زمان بیشتری برای كار مشاوره بگذارند؟
طاهری كُندَر: به عنوان مثال شهرداری با كمك سایر نهادها می تواند از ساحل شهر استفاده كرده و مكانی را به عنوان نمونه برای كار مشاوره اختصاص دهند و از ظرفیت مشاوران در راستای بهبود وضعیت زندگی خانواده ها استفاده كنند.
یا به عنوان مصداقی می توان در بوستان های كنار ساحل جایگاه ها و غرفه هایی را مستقر كرد و غروب های پنجشنبه و جمعه كه زمان تفریح و گردش مردم درپارك ها و كنار ساحل است از این نعمت ساحل دریا برای خدمت به خانواده ها، جوانان و نوجوانمان استفاده بهتری داشته باشیم تا اینكه شاهد شغل ها و تفریحات كاذب و ناسالم در این فضا و مكان ها باشیم.
دراستان هرمزگان مشاورانی هستند كه حاضر هستند به صورت جهادی كار می كنند لذا می توان با ایجاد غرفه هایی حداقل بین سه تا پنج ساعت از حضور مشاوران جهادی برای راهنمایی و آگاهی دادن به خانواده ها استفاده كرد.
گفت و گو از فرنگیس حمزه یی
9887 / 6048