استفاده از صندلی مناسب كودك در خودرو اجباری می شود

تهران- ایرنا- سخنگوی كمیسیون امور داخلی كشور و شوراها در مجلس از اجباری شدن صندلی مناسب كودك در خودروها خبر داد و گفت: با رانندگانی كه این مصوبه را رعایت نكنند درصورت وقوع اتفاقی برای كودك برخورد می شود.

اصغر سلیمی در گفت وگویی با تشریح دستور كار عصر امروز - دوشنبه- كمیسیون امور داخلی كشور و شوراها در مجلس افزود: در نشست امروز بررسی لایحه اصلاح ماده 19 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی انجام شد كه براساس آن كودكان با وزن كمتر از 36 كیلو و قد كمتر از 150 سانتی متر باید از صندلی مناسب خودرو استفاده كنند.
وی ادامه داد: طبق ماده 9 قانون حمایت از كودكان اگر این حق كودكان رعایت نشود، درصورت وقوع اتفاقی برای آنها با صاحبان خودرو برخورد می شود.
نماینده مردم سمیرم در مجلس دهم شورای اسلامی همچنین گفت: براساس ماده 19 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی همچنین رانندگان و سرنشینان هر دو موظف به استفاده از كمربند ایمنی هستند.
به گزارش ایرنا، تصویب الزام استفاده از صندلی كودك در خودرو در مجلس و قانونی شدن آن در حقیقت خانواده‌ها را ملزم می‌كند تا طبق دستورالعمل اجرایی این لایحه كه بعد از تصویب تهیه می‌شود، شرایطی فراهم كنند تا امنیت كودكان در خودرو حفظ شود.
این مهم با تعبیه كردن صندلی‌های مخصوص كودكان براساس سن و جثه آنان ممكن می‌شود تا قد كودك متناسب با كمربند شود.
براساس آمارهای ارائه شده از 16 هزار كشته تصادفات 8 درصد (حدود 1200 نفر) كودك هستند كه قطعا رعایت موارد ایمنی در خوردوها بویژه بستن كمربند ایمنی از سوی تمامی سرنشینان خودرو بویژه كودكان در كاهش این آمار مؤثر خواهد بود.

**سند الگوی پیشرفت ایرانی در كارگروه ویژه بررسی شد
سلیمی درباره دیگر دستور كار كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور اظهارداشت: امروز قرار بود در كارگروه ویژه ، سند الگوی پیشرفت ایرانی با حضور دستگاه ها ونهادهای مختلف بررسی شود كه این سند بررسی شد.
وی افزود: با نهایی شدن سند الگوی پیشرفت ایرانی این سند در نشست آتی كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
سیام**7329 ** 1336