۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۲
کد خبر: 83321419
۰ نفر
پاكسازی حریم رودخانه ها از سازه های غیرمجاز دولتی آغاز شود

اهواز - ایرنا - معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان گفت: پاكسازی حریم و بستر رودخانه ها باید از ساخت و سازهای غیرمجاز سازمان های دولتی آغاز شود.

علی حسین حسین زاده دوشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به بحث های اخیر درباره تعرض به حریم رودخانه ها لزوم آزادسازی این حریم ها، اظهار داشت : سازمان های مرتبط معتقد هستند كه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه ها پیامدهایی همچون خسارت سیلاب اخیر دارد، اما برای اصلاح و پاكسازی حریم رودخانه ها باید مسائلی مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: اگر قرار باشد حریم و بستر رودخانه ها در سطح استان حفاظت شود، این كار نخست باید از دولت شروع شود و ارگان ها و دستگاه هایی كه برخلاف قانون، نه در حریم بلكه در بستر رودخانه ها ساخت و ساز كرده اند، باید برچیده شود.
حسین زاده با اشاره به اینكه مردم شاهد تخلف این دستگاه ها هستند، اضافه كرد : وقتی دستگاه هایی كه خود باید حافظ حریم رودخانه باشند برخلاف قانون، سازه ایجاد می كنند، نمی توان از اقدام یك كشاورز كه به دلیل سال های خشكسالی در محدوده رودخانه كشت كرده، جلوگیری كرد، اگر چه اقدام آن كشاورز نیز خلاف قانون باشد.
وی با تاكید بر اینكه پاكسازی حریم و بستر باید از ساختمان های غیرمجاز دولتی آغاز شود، تصریح كرد: سازمان آب و برق و استانداری، ساخت و سازهایی در بستر ایجاد كرده اند كه باید اقدام برای آزاد سازی حریم را از خودشان آغاز كنند و بعد به سراغ مردم بروند.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان همچنین درباره طرح جابجایی و ادغام برخی روستاهای واقع در بستر رودخانه ها گفت: این طرح باید با موافقت ذینفعان و اهالی روستاها كه قرار است جابه جا شوند، اجرا شود و نظر و خواست و پیشنهادات آنها مورد توجه قرار گیرد.
وی تاكید كرد: با مساله جابه جایی روستاها نمی توان به صورت فیزیكی و طرح صرفا عمرانی برخورد كرد و باید جنبه های فرهنگی اجتماعی، به ویژه خواسته های ذینفعان، نیز در آن لحاظ شود.
حسین زاده افزود: تعیین محل جدید برای استقرار روستاها، بدون نظر روستائیان و ذینفعان به صلاح نیست و قابل استفاده نخواهد بود.
وی با اشاره به تجارب بازسازی بعد از جنگ اظهار داشت: طرح های بازسازی در برخی روستاها كه عملیات عمرانی بدون نظر ذینفعان انجام شده، موفقیت آمیز نبوده و در برخی مناطق قابلیت استفاده برای مردم نداشت، به طوری كه مردم در برخی روستاها مصالح را جابه جا كرده و در جاهای دیگر استفاده می كردند.
بعد از فروكش كردن سیلاب در بیشتر شهرستان های خوزستان، بحث جابه جایی و ادغام روستاهای واقع در حریم و بستر رودخانه ها مطرح شده است.
رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی اخیرا در سفر به خوزستان در نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده گفته است: جابه جایی روستاهای سیل زده خوزستان امكان پذیر نیست لذا نباید بر جابجایی برخی روستاها در مناطق سیل زده پافشاری كرد. این در حالیست كه سازمان آب و برق خوزستان اعلام كرده 245 روستای خوزستان در بستر سیلابی رودخانه ها قرار دارند و در سیلاب اخیر نیز 120 روستای استان در بستر سیلابی قرار داشتند كه 76 روستا دچار آبگرفتگی شده و وضعیت 32 روستا بحرانی تر بوده است كه برای مدیریت رودخانه ها ضرورت دارد جابه جا شوند.
بیش از 50 روز است كه خوزستان درگیر سیلاب شده است. طغیان رودخانه های كرخه، دز و كارون، 244 روستا و بیش از 200 هزار نفر در خوزستان درگیر سیل شدند. هم اكنون با فروكش كردن سیلاب 2 روستای حاشیه كرخه دچار آبگرفتگی هستند.
با وجودی كه اردوگاه های رسمی اسكان سیل زدگان در خوزستان تعطیل شده، همچنان تعدادی از روستاییان دامدار در حمیدیه و تپه های الله اكبر دشت آزادگان و شوش در اردوگاه های غیررسمی زندگی می كنند.

/6002/9754