۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۶
کد خبر: 83321400
۰ نفر
آمادگی فناوری نانو برای ورود به عرصه ورزش كشور

تهران- ایرنا- دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو در نشستی با برخی مسئولان ورزشی از توان و آمادگی این ستاد برای كمك به رفع چالش‌های حوزه ورزش كشورمان خبر داد.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سعید سركار در نشستی كه با هدف توسعه فناو‌ری‌های نوین در حوزه ورزش و با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان، رئیس كمیته ملی المپیك و رئیس فدراسیون فوتبال برگزار شد، افزود: ستاد ‌نانو پتانسیل رفع چالش‌های عرصه ورزش را داراست.
وی با برشمردن برخی فناوری های حوزه نانو كه قابلیت ورود به عرصه ورزش را دارند، گفت: در صورتی كه چالش‌های این حوزه از سوی وزارت ورزش و جوانان برای ستاد نانو تعریف شود، ما به تیم‌های فناور ماموریت خواهیم داد تا به رفع این چالش‌ها كمك كنند.
سركار در عین حال اظهار كرد: از فدراسیون‌ها و ورزشكاران ایرانی انتظار داریم تا محصولات نانویی كشورمان را در رویدادهای بین‌المللی معرفی كنند تا بازار این محصولات در خارج از ایران نیز گسترش بیشتری پیدا كند.
وی ادامه داد: در صورتی كه یك ورزشكار ویلچر سبك ایرانی معرفی كند، تاثیر این معرفی در ذهن مخاطب بسیار ماندگار خواهد بود، ورزش می‌تواند منشاء صادرات محصولات نانویی باشد و ما مطمئن هستیم كه فناوری‌نانو می‌تواند در عرصه ورزش تحول ایجاد كند.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در این نشست به اهمیت توسعه فناوری‌های نوین در عرصه ورزش پرداخت و ورود نوآوری و فناوری به عرصه وزارت ورزش را یك ضرورت خواند.
حمیدرضا امیری‌نیا در ادامه ضمن ارائه سه پیشنهاد برای همكاری مشترك میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با وزارت ورزش گفت: ما محصولات آماده‌ای را برای استفاده در حوزه ورزش داریم كه می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز این حوزه باشد.
وی ادامه داد: معاونت علمی ریاست جمهوری آمادگی خود را برای رفع چالش‌های عرصه ورزش اعلام می‌كند، برای این كار باید مسئولان حوزه ورزش چالش‌ها و مشكلات خود را به صورت مسئله تعریف كرده تا معاونت علمی با كمك زیرساخت‌های موجود به این چالش‌های پاسخ دهد.
امیری‌نیا گفت: محصولاتی داریم كه به صورت پایلوت و نمونه اولیه ساخته شده و نیاز به تجاری‌سازی دارد كه برای كمك به تجاری‌سازی نیازمند حمایت مالی هستیم.
وی خاطرنشان كرد: معاونت علمی و فناوری پیشنهاد تشكیل صندوقی برای مشاركت وزارت ورزش را آماده كرده است تا با استفاده از حمایت‌های مالی این صندوق بتوان دستاوردهای تازه‌ای در عرصه ورزش ارائه كرد.
ژاله فرامرزیان معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان نیز در این نشست، یكی از دغدغه‌های وزارت ورزش را بحث اشتغال عنوان كرد.
وی با اشاره به اقدامات معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان در شناسایی استارت‌آپ‌ها و شركت‌های فناور در حوزه ورزش تصریح كرد: پشتیبانی از این شركت‌های با اعطای وام‌های كم بهره آغاز شده است.
فرامرزیان ادامه داد: با این كار در تلاش هستیم از محصولات تولید داخل حمایت كنیم، ضمن اینكه همكاری مشترك با معاونت علمی و فناوری می‌تواند به تداوم حمایت از تولیدات داخلی كمك شایانی كند.
سید رضا صالحی امیری رئیس كمیته ملی المپیك نیز در این نشست ضمن تاكید بر وجود پتانسیل‌های موجود در حوزه ورزش برای همكاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام آمادگی كرد.
بر اساس این گزارش، حاضران این نشست در ادامه از نمایشگاه دائمی محصولات نانویی در ستاد ویژه‌توسعه فناوری‌نانو بازدید كردند.
علمی** 1836** 1055