۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۲
کد خبر: 83321393
۰ نفر
مرز چذابه بازگشایی شد

اهواز-ایرنا- سرپرست فرمانداری شهرستان دشت آزادگان گفت : مرز چذابه برای تردد كامیون های تجاری و مسافران بعد از 40 روز تعطیلی، امروز دوشنبه بازگشایی شد.

حمید سیلاوی دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: با بهسازی جاده بستان – چذابه كه بر اثر جاری شدن سیلاب در برخی نقاط دچار آسیب شده بود امروز مرز تجاری چذابه بازگشایی شد و هم اكنون فعالیت تجار در این مرز در حال انجام است.
وی گفت: صبح امروز 40 كامیون حامل كالاهای صادراتی از خوزستان از مرز چذابه وارد كشور عراق و 40 كامیون حامل كالاهای وارداتی نیز از كشور عراق از این مرز وارد خوزستان شدند.
سرپرست فرمانداری دشت آزادگان ادامه داد: كار بهسازی جاده بستان – چذابه به طوركامل انجام گرفته و آب سیلاب بر روی این جاده با كمك لوله گذاری های صورت گرفته، به نقاط دیگر منتقل شد، ولی در حال حاضر در اطراف این جاده آب سیلاب ناشی از طغیان رودخانه كرخه همچنان جاری است.
گفتنی است تعمیر و بهسازی جاده بستان – چذابه ( با طول 30 كیلومتر) كه بر اثر جاری شدن سیلاب در برخی نقاط آسیب دیده بود از روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز شد.
بر اساس این گزارش پیش از این قرار بود مرز چذابه روز شنبه هفته جاری بازگشایی شود .
مرز چذابه در حوزه شهرستان دشت آزدگان در غرب خوزستان در سال 1388 برای تردد زائران عتبات عالیات و صادرات كالا به عراق باز شد.
جاده چذابه در سیلاب اخیر به دلیل بالا آمدن سطح رودخانه كرخه و نیز افزایش آب تالاب هورالعظیم دچار آبگرفتگی شد كه موجب شد تردد در این جاده ممنوع شود.به همین دلیل سرپرست گمرك چذابه ، از بازرگانان ، فعالان اقتصادی و ترخیص كاران خواست تا اعلام از سرگیری فعالیت بازارچه مرزی چذابه، برای صادرات كالاهای خود از مرز شلمچه یا بازارچه مرزی سایر استان ها استفاده كنند.
از ابتدای فروردین امسال نیز عزیمت كاروان های زیارتی عتبات عالیات نیز از پایانه مسافری چذابه به همین دلیل متوقف شد و كاروان های زیارتی از مرز شلمچه برای عزیمت زائران به شهرهای مقدس عراق استفاده كردند.
پارسال حدود 550 میلیون دلار انواع كالاهای غیرنفتی از پایانه تجاری چذابه صادر شد.
7158/6002