۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۵
کد خبر: 83321381
۰ نفر
133 نفر در استان تهران با مشروبات الكلی مسموم شدند

تهران- ایرنا- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: 133 نفر طی سال 97 با مصرف مشروبات الكلی مسموم شدند كه 11 نفر از آنان فوت كردند.

به گزارش ایرنا، علیرضا دلاوری روز دوشنبه در نشست شورای پدافند غیر عامل استان تهران افزود: 51 نفر از این تعداد دیالیزی شدند و یك نفر بابت این مسمومیت بینایی خود را از دست داد.
وی یادآورشد: علائم مسمومیت با مشروبات الكلی طی 6 تا 24 ساعت خود را نشان می دهد اما اغلب مصرف كنندگان به علت تاخیر در مراجعه به مراكز درمانی، بیشترین آسیب را بابت این مسمومیت می بینند.
دلاوری اظهارداشت: خود الكل یك ماده سمی است و مصرف آن عوارض متعددی از جمله ابتلا به انواع سرطان ها را دارد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: میزان مصرف الكل در میان جمعیت 15 تا 64 سال ایران به 5.7 درصد می رسد در حالی كه این رقم در كشورهای خارجی 92 درصد است.
وی خاطرنشان كرد: این آمار بر اساس پرسشگری از افراد در سال 96 جمع آوری شده و 5.7 درصد افراد اعلام كرده اند كه حداقل یك بار در سال مشروبات الكلی مصرف كرده اند.
دلاوری ادامه داد: اگرچه درصد مصرف مشروبات الكلی در ایران كمتر از كشورهای خارجی است اما حجم مصرف ایرانی ها از آن بیش از دیگر كشورهاست.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكیی ایران گفت: مشروبات الكلی در ایران به شكل صنعتی تولید نمی شود و یك پروسه تقلبی و قاچاق دارد.
وی به علت مسمومیت ایرانی ها بر اثر مصرف مشروبات الكلی اشاره و اضافه كرد: در حین تولید مشروبات الكلی كه در داخل كشور اغلب به صورت خانگی انجام می گیرد، چوب كشمش، انگور و هسته آن كه هر كدام می تواند عوارضی داشته باشند در یك فرآیند تخمیر قرار می گیرد و سم تولید می كنند.
دلاوری عامل اصلی مسمومیت با مشروبات الكلی را این عامل خواند و عوارض ناشی از چنین مسمومیتی را مرگ و میر، دیالیزی شدن و از دست دادن بینایی اعلام كرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: لازم است برای مقابله با تولید و مصرف این نوع مشروبات الكلی نظارت بیشتری انجام گیرد و كار مشتركی با پلیس برای مقابله با آن انجام پذیرد.
وی این بحث را موضوعی مرتبط با اقدامات خرابكارانه و حملات بیوتروریستی خواند و تصریح كرد: با وجود آنكه 5.7 درصد افراد 15 تا 64 سال از این مشروبات استفاده می كنند اما دشمن می تواند از طریق حملات بیوتروریستی به دلیل قاچاق بودن آن، مشكلاتی ایجاد كند.
** آنفلوانزای فوق حاد پرندگان 194 میلیارد تومان به تهران خسارت زد
رییس سازمان جهاد كشاورزی استان تهران گفت: آنفولوآنزای فوق حاد پرندگان 194 میلیارد تومان به مرغداران این استان خسارت زد.
به گزارش ایرنا، كریم ذوالفقاری افزود: از میزان خسارت وارد شده به مرغداران، 81 میلیارد تومان از محل صندوق بیمه محصولات كشاورزی پرداخت شد.
وی یادآورشد: اوج خسارت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال 96 و 95 بود كه خسارت سنگینی را به صنعت مرغ و تخم و مرغ این استان وارد كرد.
ذوالفقاری اظهار داشت: در سال 95 مجبور به معدوم سازی سه میلیون قطعه، در سال 96 برای پنج میلیون قطعه و در سال 97 نیز 267 هزار قطعه مرغ به علت ابتلا به این بیماری معدوم شد.
رییس سازمان جهاد كشاورزی استان تهران گفت: مهمترین اقدامی كه برای جلوگیری از شیوع و كنترل این بیماری در این استان انجام شد رعایت تمامی نكات در مرغداری ها و واحدهای جوجه ریزی و واكسیناسیون جوجه ها بود.
تهرام/3001//1348