۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۶
کد خبر: 83321351
۰ نفر
همایش ژنو فرصت برای معرفی موفقیت مشهد در حوزه ایمنی

مشهد- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: همایش جهانی كاهش خطرپذیری كه پس از شش روز برپایی جمعه گذشته 27 اردیبهشت جاری در ژنو خاتمه یافت فرصتی مناسب برای انعكاس موفقیتها و دستاوردهای كلانشهر مشهد در حوزه ایمنی بود.

محمدرضا حیدری روز دوشنبه در بازگشت از سفر ژنو طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره دستاوردهای حضورش در اجلاس بین المللی كاهش خطرپذیری، افزود: معرفی كلانشهر مشهد به عنوان شهر امام مهربانیها از تریبون این رخداد جهانی بازتاب خوبی داشت.
وی ادامه داد: ششمین همایش جهانی كاهش خطرپذیری فرصتی فراهم نمود تا رئیس شورای اسلامی شهر مشهد از نگاه شهروندان این كلانشهر و به عنوان نماینده آنها مواضع خود را در قبال حوزه صلح و دوستی و پرهیز از جنگ در شرایط خاص بین المللی بیان كند.
رئیس شورای شهر مشهد گفت: نشست ژنو از معتبرترین همایشهای بین المللی در حوزه ایمنی و مدیریت بحران در جهان است كه از سال 2009 میلادی هر دو سال یكبار در زیرمجموعه سازمان ملل متحد برگزار می شود.
وی افزود: سال 2015 میلادی در دوره پیشین این همایش در ژاپن سندی با عنوان 'سندای' به عنوان راهبرد تمام شهرهای جهان در حوزه ایمنی و مدیریت بحران تصویب شد لذا هر دو سال یكبار نمایندگان شهرهای عضو گزارشی را از پیشرفتها و موفقیتهای خود در همین زمینه ارائه می كنند.
'سند سندای' پس از دو سال كار مطالعاتی و پژوهشی كارشناسان مدیریت بحران سال 2015 میلادی در ژاپن تدوین و به عنوان سند جامع مدیریت بحران ابلاغ شد. این سند دارای 10 سرفصل است كه سازماندهی تاب آوری بلایا در دولتهای محلی، شناسایی، درك و استفاده از سناریوی خطرپذیری فعلی و محتمل در آینده و تقویت ظرفیت مالی برای تاب آوری در سازمانها از جمله سرفصلهای آن هستند.
حیدری در ادامه همچنین اظهارداشت: طی دوره های پیشین همایش جهانی كاهش خطرپذیری نیز از شهرداری و شورای شهر مشهد هیاتهایی حضور داشته اند اما در همایش اردیبهشت ماه جاری چون به عنوان رئیس شورای شهر مشهد در آن حضور داشتم امكان سخنرانی رسمی برایم فراهم شد. هزار و 500 نفر از نمایندگان كشورهای جهان، استادان و متخصصان بین المللی این حوزه، نهادهای غیردولتی، دولتهای محلی و شهرداران شهرهای بزرگ در این همایش حضور داشتند.
وی گفت: در حاشیه همایش نیز گفت و گوهایی با مشاور دبیركل سازمان ملل در حوزه مدیریت بحران و همچنین مدیران بنیاد ملی همكاریهای آلمان داشتیم. در حوزه نمایشگاهی هم با برخی شركتهای بین المللی كه ابتكارات خوبی در حوزه مدیریت بحران ارائه كرده اند نیز توافقات دوجانبه برای ارتقای توانمندی و آموزش نیروها در مشهد و دیگر شهرهای ایران صورت گرفت.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: همچنین یك مركز تحقیقاتی و دانشگاهی در حوزه زلزله، ابتكار خوبی ارائه نمود كه طی آن برای آموزش شهروندان وقوع زلزله را با شدتهای متفاوت شبیه سازی كرده است. قرار شد در این زمینه بتوانیم از تجربیات آنها در ایران بهره بگیریم.
وی گفت: این سفر هیات ایرانی از مشهد به ژنو در مجموع موفقیت آمیز بود لذا امیدواریم بتوانیم از دستاوردهای آن برای ارتقای شاخصهای مختلف زندگی شهری در ایران استفاده كنیم.
مجمع جهانی برای كاهش خطرات بلایای طبیعی از 22 تا 27 اردیبهشت ماه در شهر ژنو كشور سوئیس برگزار شد. رئیس شورای اسلامی شهر مشهد به همراه مدیرعامل سازمان آتش نشانی این شهر به دعوت رسمی سازمان ملل متحد در ششمین همایش جهانی كاهش خطرپذیری شركت كرد. محمدرضا حیدری به عنوان تنها سخنران غیردولتی ایرانی در این همایش سخنرانی داشت.
7505/6053