وزیر خارجه آلمان: برجام بر امنیت اروپا تاثیر می گذارد

تهران - ایرنا - وزیر خارجه آلمان با اشاره به اهمیت توافق هسته ای ایران و 1+5 كه برغم خروج یك جانبه آمریكا از آن همچنان پابرجا است، گفت: از بین رفتن این توافق بر امنیت اروپا تاثیر منفی می گذارد.

هایكو ماس در گفت و گو با برنامه یكشنبه شب تاگس شاو آلمان(Tagesschau)با اشاره به گفت وگوهایش با وزیر خارجه آمریكا گفت: گفت و گو ها با واشنگتن ادامه دارد و مایك پمپئو اواخر ماه جاری میلادی دوباره به برلین سفر خواهد كرد.
سفر اعلام شده اواسط اردیبهشت ماه جاری وزیر خارجه آمریكا به آلمان به دلیل آنچه كه «مسائل امنیتی بین‌المللی» گفته شد، لغو گردید.
ماس یادآور شد كه در دیدار روزجمعه خود با سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه نیز بر این نكته تاكید كرده كه گفت و گو با مسئولان ایرانی از اهمیت بسیاری برخوردار است تا امكانی فراهم شود كه ایران همچنان در برجام بماند.
وزیرخارجه آلمان گفت كه ایران اجازه خروج از توافق هسته ای را ندارد، زیرا در غیر این صورت به غنی سازی اورانیوم خواهد پرداخت.
این ادعا درحالی مطرح شده كه آژانس بین المللی انرژی اتمی در 14گزارش خود بعد از برجام، اعلام كرده كه ایران هیچ تخطی از این توافق نداشته و به آن پایبند بوده است.
ماس ادامه داد:'ما به ایران اعتماد نداریم، چرا كه این كشور به دنبال ساخت سلاح اتمی بوده و برجام مانع از این اقدام شده است'.
وزیر خارجه آلمان دلیل پایبندی كشورش به برجام را حفظ امنیت اروپا خواند و گفت : بدون برجام شرایط وخیم تر از وضعیت فعلی خواهد شد و این امر بر امنیت اروپا تاثیر گذار خواهد بود.ما خواستار گفتگو با همه طرف های برجام هستیم و در روزهای آینده خواهیم دید كه امكانات لازم و ضروری برای این گفتگو چیست.
آمریكا روز 18اردیبهشت ماه سال گذشته از توافق هسته ای 1+5 با ایران خارج و تمامی تحریم ها را برگرداند.این اقدام با مخالفت و محكومیت سایر كشورها بویژه كشورهای امضاكننده این توافق روبرو شد و آنها اعلام كردند كه به برجام پایبند می مانند.
ماس تاكید كرد كه آلمان و اتحادیه اروپا در تلاش هستند تا وضعیتی را تغییر دهند كه ممكن است از یك ناآرامی به تنشی پرمخاطره تبدیل شود.
وزیر خارجه آلمان در واكنش به اقدام ایران مبنی بر كاهش تعهدات برجامی خود گفت، بدون حضور آمریكا تامین منافع تضمین داده شده برای ایران از برجام و لغو تحریم ها غیرممكن است و ایران نیز از حدود یك سال پیش بر این موضوع واقف بود.باقی ماندن ایران در برجام در یك سال گذشته و پس از خروج آمریكا علاقه این كشور به حفظ برجام را نشان می دهد. از این رو ما از انجام هیچ اقدامی كوتاهی نمی كنیم تا ایران همچنان بر این قرارداد پایبند بماند.'
وزیر خارجه آلمان از عملیاتی شدن ساز و كار مالی برای حمایت از تجارت ایران و اروپا (INSTEX) در روزهای آینده خبر داد.
ماس روز شنبه گذشته نیز در گفتگو با روزنامه بیلد آلمان تنش در منطقه خلیج فارس را جدی خواند و گفت:بایستی همه اقدامات لازم انجام شود تا در این شرایط تنش بیشتری به وضعیت فعلی افزوده نشود.
اروپام**9407**1590