ارتش پاكستان برنامه حفاظتي از طرح «سي پك» را تشديد مي كند

تهران - ايرنا - سخنگوي ارتش پاكستان با اشاره به افزايش نيروهاي ويژه در ايالت بلوچستان از برنامه هاي جديد اين ارتش براي تشديد حفاظت از كريدور اقتصادي چين و پاكستان موسوم به «سي پك» خبر داد.

به گزارش روزنامه گلف نيوز، «آصف غفور» در مصاحبه با خبرنگاران چيني گفت، كريدور 50 ميليارد دلاري اقتصادي چين و پاكستان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و به همين علت پاكستان به دنبال افزايش و بهبود وضعيت امنيتي ايالت بلوچستان است.
كريدور اقتصادي چين و پاكستان معروف به سي پك بخش كوچكي از طرح بزرگ «يك جاده يك كمربند» است كه چين بدنبال اجراي آن است و در آن چين از طريق مسيرهاي حمل و نقل به پاكستان متصل مي شود و از آن طريق به نوعي با احياي راه ابريشم را طريق ايران به اروپا خواهد رسيد.
غفور در ادامه مصاحبه خود افزود، گوادر امروزه نسبت به دو سال گذشته بسيار تغيير كرده است و در آينده نيز قابل رقابت با ديگر بنادر كشورهاي توسعه يافته جهان خواهد بود.
بندر گوادر به‌ عنوان نقطه كانوني كريدور اقتصادي سي پك شناخته مي‌شود و در حال حاضر بسياري از كارگران چيني و پاكستاني در آن مشغول به كار هستند.
سخنگوي ارتش تصريح كرد، پاكستان حداكثر تلاش خود براي ايجاد محيطي مناسب براي سرمايه گذاران خارجي فراهم مي‌كند، زيرا براي ما بسيار مهم است كه سرمايه گذاران فعاليت‌هاي تجاري خود را در امنيت و ثبات انجام دهند.
در ماه مارس سال جاري نيز شنيده شد كه دولت چين نيروي امنيتي به استان سند پاكستان اعزام كرده است. استان سند در 90 كيلومتري مرز مشترك هند و پاكستان قرار دارد.
ياد آور مي‌شود سخنگوي ارتش پاكستان در حالي از تشديد امنيت كريدور اقتصادي سي پك سخن مي‌گويد كه اخيراً ارتش آزاد بلوچستان با حمله به يك هتل لوكس در شهر بندر گوادر هشت نفر از جمله سربازان ناوگان دريايي پاكستان را به قتل رساند.
آساق**9473**1104**