19 حمله تروريستي در انگليس طي 2 سال گذشته خنثي‌ شده است

لندن - ايرنا - وزير كشور انگليس با اشاره به افزايش سطح تهديدهاي تروريستي در اين كشور گفت كه سرويس امنيتي در 2 سال گذشته 19 حمله تروريستي را در انگليس خنثي كرده‌اند.

ساجد جاويد روز دوشنبه طي سخناني افزود: نيروهاي امنيتي ما هر روز با خطر تروريسم از گروه‌هاي بين‌المللي گرفته تا افراد افراطي مقابله مي‌كنند.
وي ادامه داد: از 19 حمله تروريستي خنثي ‌شده، 14 فقره مربوط به گروه‌هاي اسلامي افراطي و پنج فقره توسط گروه‌هاي راست‌گرا بوده است.
وزير كشور انگليس گفت: اين آمار صرفا يك تيتر است اما دهها حمله تروريستي ديگر وجود دارد كه با تلاش نيروهاي امنيتي هرگز شكل نمي‌گيرند.
وي تصريح كرد: آهنگ حملات تروريستي در همه جا رو به افزايش و در مواجهه با اين پديده، هيچ كشوري مصون نيست.
جاويد گفت: داعش شكست خورده اما ايدئولوژي سمي آن همچنان وجود دارد. در واقع 80 درصد حملات تروريستي خنثي شده در انگليس و ساير كشور غربي، توسط افرادي صورت گرفته كه از داعش الهام گرفته و هرگز با اين گروه در تماس نبوده اند.
وزير كشور انگليس در همين رابطه از طرحي خبر داد كه بر اساس آن اتباع انگليسي، از سفر به مناطقي كه تروريستي ارزيابي مي‌شوند، منع خواهند شد.
وي افزود: از كارشناسان وزارت كشور تقاضا كردم تا از طريق رايزني با پليس و مقام‌هاي امنيتي سريعاً اين طرح را درباره سوريه و بطور ويژه استان ادلب و شمال شرق سوريه بررسي كنند.
جاويد گفت: در صورت اجراي اين طرح، افرادي كه بدون دليل قانع‌كننده به اين مناطق تردد كنند مورد بازخواست قرار گرفته و به حداكثر 10 سال حبس محكوم خواهد شد.
به ‌اين ‌ترتيب مي توان نتيجه گرفت، صدها تن از انگليسي‌هايي كه براي پيوستن به داعش راهي سوريه شده و اينك قصد بازگشت به كشور را دارند، به طور بالقوه با خطر زنداني شدن مواجه هستند.
گزارش ها حاكيست كه از 900 تبعه انگليسي كه به داعش پيوستند، 400 تن به اين كشور بازگشته اما به دليل فقدان شواهد محكمه پسند فقط 10 درصد محاكمه شده اند.
از سويي، سطح هشدار امنيتي ناشي از تروريسم در انگليس از آگوست سال 2014 ميلادي در مرحله «شديد» قرار دارد كه به اين معنا است، حمله تروريستي در اين كشور به‌شدت محتمل است.
اگر اين سطح به مرحله «بحراني» برسد، «وقوع يك حمله قريب‌الوقوع تروريستي انتظار مي‌رود.»
انگليس در سال 2017 ميلادي شاهد پنج حمله تروريستي بود كه در جريان آن دهها تن كشته و صدها تن ديگر زخمي شدند.
سطح هشدار امنيتي در همان سال دو بار به مرحله بحراني رسيد اما پس از كاهش همچنان روي سطح شديد قرار دارد.
اروپام ** هـ ن ** 1071