۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۹
کد خبر: 83321326
۰ نفر
تحریم هوآوی؛ سندی دیگر بر سیاست های تنگ نظرانه ترامپ

تهران- ایرنا- تقابل با شركت هوآوی به عنوان غول فناوری جهان، سیاست های جنگ طلبانه و تنگ نظرانه دونالد ترامپ را بر همگان مشخص كرد و نشان داد سیاست كاخ سفید در قبال چین به عنوان نزدیك ترین رقیب اقتصادی خود در جهان، اعمال تحریم و حذف است.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ شركت آلفابت كه شركت اصلی گوگل به شمار می‌رود همكاری خود را با هوآوی تعلیق كرده است‌. بر این اساس گوشی‌های هوشمند هوآوی دیگر قادر نیستند نرم‌افزارهای گوگل را آپدیت كنند و نرم‌افزارهای مرتبط با گوگل را از دست خواهند داد‌. از سوی دیگر این امر به معنای قطع ارتباط هوآوی با سیستم‌عامل اندروید نیز محسوب می‌شود‌.

گویا ماجراجویی های دونالد ترامپ پایانی ندارد. وی در جدیدترین اقدام رادیكال و مخربانه خود سندی را امضا كرد كه شركت‌های آمریكایی را از خرید محصولات مخابراتی شركت‌های چینی مثل هواوی و زد تی ای منع می‌كند.

رییس جمهوری آمریكا می‌گوید وجود آسیب ‌پذیری‌های امنیتی در محصولات مخابراتی می‌تواند به امنیت ملی این كشور صدمات جبران ناپذیری وارد كند، در نتیجه هیچ شركتی نمی‌تواند بدون اجازه‌ دولت آمریكا از شركت‌های چینی تجهیزات مخابراتی خریداری كند اما آمارهای دنیای فناوری نشان می‌دهد ترس دونالد ترامپ از جای دیگر نشات گرفته است و همه این حرف‌ها بهانه به نظر می‌رسند.

ابعاد این تحریم ها كه به تازگی مشخص شده است، محدود به ایران نیست، به لحاظ اقتصادی و سیاسی قابل بحث و تحلیل است. چین به عنوان بزرگترین رقیب تجاری آمریكا در زمینه دیجیتال و فناوری تلفن همراه به دستاوردهای بدیعی دست یافته است و می تواند بازارهای تجاری این كشور را در دست گیرد. از این رو ترامپ به جای رقابت جوانمردانه و برپایه تلاش به «حذف» رقیب قدرتمند خود در عرصه فناوری روی آورده است.

آمارها از پیشتازی شركت چینی هوآوی نسبت به شركت آمریكایی اَپل حكایت دارند و از طرف دیگر هوآوی نزدیك به یك سوم بازار تجهیزات مخابراتی دنیا را در اختیار دارد و در حوزه 5G نیز از پیشروترین شركت های جهان به حساب می آید. این پیشرفت سخت افزاری و نرم افزاری شركت های چینی سبب شده است كه دونالد ترامپ سهم بازار خود را در خطر ببیند و بكوشد از هر راهی حتی با توسل به روش‌های نادرست با پیشرفت روز افزون فناوری شركت‌های چینی مقابله كند.

كارشناسان حوزه اقتصاد بین الملل بر این اعتقادند كه شاید آمریكا بتواند با تحریم شركت‌های چینی سرعت رشد آنها را كمی كاهش دهد اما در نهایت خودش بیشتر از هر كشور دیگری از اعمال تحریم‌ها ضرر می‌بیند. هوآوی به تنهایی سالی 11 میلیارد دلار قطعه و خدمات از شركت‌های آمریكایی خریداری می‌كند، یعنی با اعمال تحریم‌ها و حذف هوآوی، مشاغل ده‌ها هزار آمریكایی به شكل مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

حال باید دید ادامه سیاست های تحریمی و حذفی آمریكا به كجا خواهد انجامید و آیا دونالد ترامپ قادر خواهد بود، از پیشرفت و توسعه همه رقبای تجاری و سیاسی خود جلوگیری كند یا استقلال و اتحاد كشورهای طرف معامله با آمریكا در نهایت به راهكاری واحد و مستحكم برای مقابله با زیاده خواهی و قدرت طلبی دونالد ترامپ خواهد انجامید.

** فرصت ها و چالش های هوآوی در اقتصاد جهانی
هوآوی از لحاظ پیشرفت و نوآوری هایی كه در عرصه دیجیتال به دیگر كشورهای جهان ارایه داده، از خلاق ترین شركت های فناوری اطلاعات در سراسر جهان است كه چشم پوشی از دستاوردهای جدید و جذاب آن كار آسانی نیست به خصوص اینكه هوآوی بالاترین كیفیت را با پایین ترین قیمت عرضه می كند و این بهینه سازی، در شرایطی كه بسیاری از كشورهای جهان دچار مشكلات عدیده اقتصادی هستند، سبب جذب و استقبال ازدستاوردهای تكنولوژیكی چین به وسیله مخاطبان جهانی به شمار می رود.

در مقابل گروهی از كارشناسان نیز معتقدند در حالی كه كشورها با وجود تمایل شدید به توسعه و برقراری زودهنگام زیرساخت‌های شبكه نسل پنجم اینترنت 5G و همكاری با هوآوی، نمی‌توانند به طور تمام و كمال به این شركت بزرگ اعتماد كنند و توسعه شبكه مخابراتی كشور خود را به دست آن بسپارند، بدون شك این اتفاق برای تمامی این كشورها و شركت هواوی ضرر و خسارت بزرگی به شمار خواهد آمد، چرا كه موجب خواهد شد زیرساخت‌های شبكه‌های مخابراتی در كشورهای مذكور به تعویق افتاده است و اپراتور مخابراتی دیگری توانایی برقراری ارتباط مورد نظر را نداشته باشند و از لحاظ مالی نیز مقرون به صرفه نباشد و از طرفی دیگر شركت هوآوی نیز بازارهای بزرگ خود را در جهان از دست بدهد و شاهد كاهش شدید درآمد و سودآوری خود باشد.

**چرا آمریكا شركت هووآی را تحریم كرد
پاسخ این پرسش اگرچه خیلی سخت نیست اما سیاستمداران آمریكایی آن را خیلی پیچیده و مشكل جلوه دادند. نخست همكاری با ایران و دور زدن تحریم های كشورمان به عنوان دلیل اصلی تحریم های این شركت چینی بیان شد و به تازگی اختلالات امنیتی این شركت ارتباطی به عنوان دلیل ادامه و استمرار تحریم های آن عنوان شده است. در گزارش وزارت دادگستری آمریكا كه خبرگزاری رویترز منتشر كرده، 13 اتهام به عنوان دلایل تحریم های هوآوی گزارش شده است.

طبق این گزارش، دادگستری آمریكا 2 شركت زیرمجموعه شركت هوآوی را در 10 مورد به سرقت اسرار تجاری، جعل تراكنش بانكی و كارشكنی در مسیر تحقیقات سرقت فناوری شركت آمریكایی «تی موبایل» متهم كرده است و در واقع اتهامات تازه آمریكا علیه شركت هواوی برای تشدید فشار بر بزرگترین شركت مخابراتی جهان به شمار می رود.

اما آنچنان كه در گزارش رویترز نیز منتشر شده، از شركت هوآوی به عنوان «بزرگترین شركت مخابراتی جهان» یاد شده و همین رقابت و منافع تجاری چین سبب واكنش های تحریمی و اعمال فشار دولت ترامپ بر این غول بزرگ دیجیتال جهان شده تا به هرنحوی شده است، چینی ها را از گردونه رقابت خارج كند و شركت آمریكایی اپل را در صدر شركت های مخابراتی قرار دهد. مشابه این رفتار و سیاست تنگ نظرانه از طرف كاخ سفید علیه ایران صورت گرفته است چراكه بسیاری از كارشناسان حوزه نفت و انرژی بر این باورند، تحریم های ایران به دلیل فعالیت های هسته ای و موشكی بهانه ای بیش نیست و دونالد ترامپ با اعمال تحریم های شدید نفتی علیه كشورمان علاوه بر ضربه زدن به اقتصاد وابسته به نفت ایران، قصد در اختیار گرفتن بازارهای جهانی را دارد و در پی فروش نفت آمریكا و جایگزینی خود به جای نفت كشورمان است.

**واكنش چینی ها به تحریم های آمریكا چگونه بوده است
هرچند دولت چین اتهامات آمریكا علیه هوآوی را محكوم و خلاف واقع دانسته اما مدیر ارشد و موسس این شركت، سیاست های كج دار و مریضی در این باره اتخاذ كرده تا جایی كه گاهی سیاست های آمریكا را بی اثر و فاقد تبعات منفی دانسته و برخی مواقع این سیاست ها را سبب كاهش سود و فروش محصولات خود عنوان كرده است. ژنگ فی مؤسس و مدیر ارشد اجرایی شركت چینی هوآوی اذعان می كند كه فروش این غول فناوری تحت تأثیر قانون ممنوعیت فعالیت شركت‌های چینی هوآوی و زد تی ای در آمریكا و جریان سازی‌های دولت ترامپ علیه آنها در دیگر كشورهای جهان به شدت كاهش یافته است.

ژنگ فی در ادامه سخنانش افزود كه در صورت ادامه وضعیت كنونی، میزان درآمدهای سالیانه هوآاوی تحت تأثیر همین قوانین و محدودیت‌های ترامپ با یك كاهش 20 درصدی مواجه خواهد شد. البته این سخنان در حالی منتشر شده است كه تاكنون این شركت با انتشار گزارش‌های مالی خود همچنان اصرار دارد كه نشان دهد تحریم‌های آمریكا و قانون ممنوعیت فعالیت، استفاده و فروش محصولات این شركت در این كشور و برخی دیگر از كشورهای هم پیمانش، در آمار فروش و موفقیت هوآوی بی تأثیر بوده است.

اما واقعیت این است این وضعیت برای هر 2 طرف تبعات منفی متعددی در پی خواهد داشت و این تحریم ها بدون شك می‌تواند دست و پای این شركت نام‌آور چینی را به شدت ببندد و مانع رشد و موفقیت‌های چشمگیر آن در سال جاری میلادی شود.

**نتیجه تحریم شركت هواوی به كجا می انجامد
با توجه به مراودات تجاری و ارتباطی زیادی كه میان چین و آمریكا وجود دارد، تحریم های شركت هوآوی دوام زیادی نخواهد داشت چرا كه هر 2 طرف از آنچه ماجراجویی كاخ سفید و شخص ترامپ عنوان می شود به شدت دچار آسیب شده اند و استمرار این اقدامات به دلیل هزینه های سنگینی كه به دو طرف اعمال می شود شاید به صلاح هیچ كدام نباشد.

درباره نیاز آمریكا به چین و شركت هوآوی همین بس كه تعداد زیادی از مناطق شهری و روستایی آمریكا وجود دارند كه زیرساخت‌های ارتباطاتی آنها به وسیله این شركت چینی ساخته، نصب و توسعه داده شده است و همچنان نیازمند تجهیزات این شركت هستند كه در طول یك سال اخیر به خاطر محدودیت‌های اعمال شده از طرف دولت ترامپ با مشكلات و دردسرهای فراوانی مواجه شده و اعلام كرده‌اند كه به منظور تعمیر و بازرسی‌های مورد نیاز، نیازمند كمك و بررسی هواوی هستند.

از این رو تحلیل گران اقتصاد جهانی و دیپلمات های حوزه بین المللی ابراز كرده اند كه لازم است كه دولت آمریكا برای ادامه فعالیت شركت چینی هواوی در این كشور تخفیف قایل شود و راه را برای بازگشت آن به منظور تعمیر، بازرسی و نصب تجهیزات و قطعات موردنیاز در زیرساخت‌های این كشور پهناور باز بگذارد تا خود متحمل هزینه‌های هنگفتی در آینده نشود. در صورتی كه دولت آمریكا راهی برای بازگشت و ادامه فعالیت هوآوی به این كشور باز نگذارد، مجبور خواهد بود از دیگر اپراتورهای مخابراتی برای تعمیر و نصب تجهیزات ارتباطی و اینترنتی بهره ببرد و زیرساخت‌های خود را به طور كامل تعویض كند كه در هر 2 حالت، متحمل هزینه‌های هنگفت و خسارات جبران ناپذیری خواهد شد و به هیچ وجه برای دولت آمریكا صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

بنابراین كوتاه آمدن دونالد ترامپ از این تصمیم عجولانه و هزینه زاید محتمل ترین گزینه قابل پیش بینی برای جلوگیری از ادامه آسیب های 2 كشور در اثر تحریم های آمریكاست.

پژوهشم**9280**2002**9131