۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
کد خبر 83321321
۰ نفر
چرا شاخص بورس ریخت؟

تهران - ایرنا - شاخص بورس در بازار امروز (دوشنبه) بر خلاف روز گذشته روندی نزولی در پیش گرفت و كارشناسان علت این ریزش را تاثیر اخبار سیاسی بر این بازار ارزیابی می كنند.

در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص بورس بیش از 970 واحد ریزش داشت و در نهایت این شاخص به رقم 211 هزار و 871 واحد رسید؛ این در حالیست كه فعالان بازار روز گذشته اعلام كرده بودند كه روند معاملات امروز به دلیل انتشار گزارش های مثبت پتروشیمی ها و پالایشی صعودی است و معتقد بودند كه شاخص بورس به دلیل حذف اثر اخبار سیاسی بر بازار همچنان در مسیر افزایشی خواهد ماند.

** عوامل تاثیرگذار بر ریزش شاخص بورس
«حسن قاسمی» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به علت ریزش شاخص بورس در بازار امروز اشاره و بیان كرد: با توجه به گزارش های مثبتی كه از شركت ها در بازار منتشر شده تنها علت منفی شدن این بازار را می توان برخی از مسایل سیاسی دانست.
وی افزود: مطرح كردن بحث جنگ نظامی و اقتصادی تا مدت ها بر روند معاملات بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود.
قاسمی به دیگر عوامل تاثیرگذار بر ریزش شاخص بورس اشاره و بیان كرد: برخی از مسایل دیگر مانند تجدید ارزیابی شركت ها، نرخ دلار و نیز راه اندازی بازار متشكل ارزی كه در هاله ای از ابهام قرار دارند از جمله موضوعاتی هستند كه به شدت بر روند بازار سرمایه تاثیرگذارند.

** وقوع جنگ منتفی است
این كارشناس بازار سرمایه خاطرنشان كرد: با وجود اعلام این خبر كه وقوع جنگ منتفی است اما برخی در منطقه خلیج فارس علاقه مند به جنگ هستند و تنش ها همچنان وجود دارد كه این موضوع هم خود بر روند معاملات بازار سرمایه موثر است.
وی با تاكید بر اینكه برخی از كشورها مانند اسرائیل و آمریكا به دنبال ایجاد درگیری بین ایران و آمریكا هستند، گفت: با توجه به چنین صحبتی نمی توان گفت كه خبر منتفی شدن جنگ از سوی ترامپ و رهبر معظم انقلاب باعث حذف تاثیر اینگونه مسایل سیاسی از بازار شده بلكه این موضوع همچنان بر روند معاملات بازار سرمایه تاثیرگذار است.

** اثر اخبار سیاسی كم رنگ می شود
قاسمی با بیان اینكه اثر مسایل سیاسی بر بازار تا حدودی در حال كم رنگ شدن است، گفت: برخی از مشكلات اقتصادی مانند منع مبادلات ایران با افغانستان و محدود شدن مبادلات بانكی ایران در افغانستان بر روند معاملات بازار تاثیر گذاشته است؛ به همین دلیل شاهد وجود جنگ اقتصادی در كشور هستیم كه این موضوع نگرانی هایی را برای بازار ایجاد كرده است.
این كارشناس بازار سرمایه به صنایعی كه بیشترین تاثیر مثبت و منفی را بر شاخص بورس داشتند اشاره و بیان كرد: سهام گروه خودرویی و بانكی ها در معاملات امروز بسیار منفی بودند و شركت پتروشیمی و پالایشی ها با توجه به گزارشاتی كه ارائه دادند تا حدودی مثبت بودند در حالی كه از این صنایع چنین توقعی وجود داشت كه زمینه رشد بیشتر شاخص بورس را فراهم كنند.
وی پیش بینی خود از روند شاخص بورس اینگونه بیان كرد: با وجود گزارش عملكرد 12 ماهه شركت ها در كنار گزارش های اردیبهشت ماه شركت ها، به نظر می رسد كه شاخص بورس به مسیر صعودی خود بازگردد.

** رجزخوانی مقامات ایران و آمریكا
در ادامه «محمود احترامی»، كارشناس بازار سرمایه به خبرنگار ایرنا گفت: سایه انتشار خبر سیاسی مبنی بر انفجار موشكی نزدیك سفارت آمریكا در بغداد كه شب گذشته منتشر شد تا حدودی سایه خود را بر بازار سرمایه سنگین كرده است.
وی به رجزخوانی هایی كه طی دو هفته گذشته بین مقامات ایران و آمریكایی انجام شد، اشاره و بیان كرد: به دنبال چنین مباحثی، آمریكایی ها موضعی را در قبال ایران گرفتند بر این مبنا كه شاهد هر اتفاقی كه در منطقه باشیم و هر بمبی كه شلیك شود ما آن را از چشم ایران خواهیم دید.

** منطقه سبز، منطقه امن بغداد
احترامی با بیان اینكه منطقه سبز نام منطقه ای بود كه انفجار صورت گرفت، گفت: این منطقه از جمله مناطق امن این شهر محسوب می شود و هیچگاه بمب گذاری در این مناطق انجام نشده است، زمانی كه چنین اتفاقی در این منطقه در نزدیكی سفارت آمریكا صورت می گیرد موضع تاحدودی به سمت موضع دفاعی پیش می رود.
این كارشناس بازار سرمایه با تاكید بر اینكه روز گذشته بازار روند خوبی را در پیش گرفت و كلیت بازار در حال رشد بود، گفت: با توجه به گزارشات بسیار خوب پالایشگاهی ها كه دیروز بعدازظهر منتشر شد، پیش بینی شده بود كه این موضوع تاثیر خود را بر شاخص بگذارد و بازار به سمت رشد بیشتری پیش رود.

** شاخص بورس تمایل به ریزش ندارد
وی خاطرنشان كرد: فشار فروش نسبی كه در نیمه نخست معاملات امروز بازار اتفاق افتاد در نیمه دوم بازار جمع شد و بازار روی خوش خود را به فعالان بازار نشان داد و تا حدودی از روند منفی بازار كاسته شد.
احترامی پیش بینی خود از روند شاخص بورس برای روز سه شنبه را اینگونه بیان كرد: اگر خبر منفی سیاسی اقتصادی در منطقه منتشر نشود انتظار داریم روند معالات بازار برای فردا نسبت به امروز بهتر باشد.
این كارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان كرد: بازار اكنون تمایلی به ریزش ندارد و اگر بازار را به حال خود رها كنیم بیشتر به سمت صعود پیش خواهد رفت.
اقتصام **9206**9189