منابع امنیتی عراق: انفجار منطقه سبز طرحی برای اقدامات بعدی توسط آمریكاست

بغداد - ایرنا - چند منبع امنیتی نزدیك به نیروهای مقاومت عراق تاكید كردند كه انفجار یكشنبه شب در منطقه سبز بغداد، یك كار كودكانه و ابتدایی از سوی خود آمریكا در ادامه القای وجود ناامنی در عراق و طرحی برای انجام اقدامات بعدی از سوی واشنگتن در عراق و منطقه است.

چند منبع امنیتی نزدیك به گروههای مختلف مقاومت اسلامی عراق در پی حادثه یكشنبه شب انفجار یك گلوله مینی كاتیوشا در منطقه سبز بغداد در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا تاكید كردند كه زمان، كیفیت و چگونگی این رویداد و نحوه پوشش آن از سوی رسانه های آمریكایی و غربی همگی این فرضیه را تقویت می كند كه آمریكا برای ادامه القای ناامنی در عراق و فشار به دولت این كشور برای همراهی با سیاست های ضد ایرانی خود، دست به چنین اقدامی زده است.
یك منبع امنیتی نزدیك به جبهه مقاومت اسلامی عراق گفت: اصل این حادثه و چگونگی اعلام آن از سوی سفارت آمریكا و پوشش آن از سوی رسانه های آمریكایی و طرح بلافاصله این ادعا كه هدف از شلیك كاتیوشا سفارت آمریكا بوده است، كاملا مشكوك است و جای سوال دارد.
وی گفت: ما اطلاعات موثق داریم كه هیچیك از گروههای مقاومت اسلامی و حتی طیف های نزدیك به آن دست به چنین كاری نزده اند از سوی دیگر نه زمان و نه شرایط و نه ماهیت این كار نسبتی با راهبرد و روشهای گروههای مقاومت ندارد.
این منبع افزود: در حال حاضر همه گروههای مقاومت اسلامی در عراق زیر نظر فرماندهی كل نیروهای مسلح این كشور عمل می كنند و از هر گونه اقدامی خارج از چارچوب رسمی خودداری می كنند اما اگر به سابقه اقدامات گروههای مقاومت بنگریم، حملات آنها هرگز چنین كودكانه، ابتدایی و ضعیف نیست.
وی گفت: تجربه كار جهادی گروههای مقاومت در نقاط مختلف ثابت می كند كه حملات این گروهها به دشمن، دقیق، گسترده، دردناك و همچنین شفاف و با اطلاع رسانی است نه اینكه به این گونه اقدامات مذبوحانه و مشكوك متوسل شوند.
سخنگوی یكی دیگر از گروههای مقاومت اسلامی عراق نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تاكید بر این كه به طور قطع این اقدام از سوی گروههای مقاومت عراق نبوده است، تاكید كرد كه همه شرایط داخلی عراق و منطقه نشان می دهد كه آمریكا در راستای سیاست تنش زایی خود به چنین اقداماتی نیاز دارد تا هر چه بیشتر فضا را ملتهب و بویژه علیه جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی هراس افكنی كند.
وی افزود: آمریكا ماههاست علیه گروههای مقاومت اسلامی دست به شایعه پراكنی و تخریب می زند و طبیعی است كه در شرایطی كه تنش در منطقه به اوج رسیده است، بخواهد با چنین اقدامات پیش پا افتاده ای، مدعی تهدید یا حمله این گروهها علیه سفارت خود در عراق شود.
این منبع گفت: دوست و دشمن می داند كه گروههای مقاومت اسلامی عراق اگر بخواهند اقدامی انجام بدهند، در این سطح و حجم نیست و این امر را در طول اقدامات خود در مقابله با اشغالگران از سال 2003 به این سو و مبارزه با داعش كاملا نشان داده اند.
وی نیز تاكید كرد كه زمان و شرایط انجام چنین حمله ای نشان می دهد كه این اقدام به هیچوجه نمی تواند جز كار خود آمریكایی ها و عوامل آنها و یا طرف های ثالثی كه قصد كشاندن آمریكا به جنگ با ایران را دارند، كار طرف دیگری باشد.
این منبع با اشاره به اعلام سخنگوی ستاد عملیات مشترك عراق مبنی بر این كه گلوله به محدوده 'سرباز گمنام' منطقه سبز اصابت كرده و خسارتی به بار نیاورده است گفت: محل اصابت گلوله تا دیوار سفارت آمریكا حدود دو تا سه كیلومتر فاصله دارد، در حالی كه همه می دانند سفارت آمریكا وسعت بسیار زیادی دارد و اگر گروههای مقاومت می خواستند سفارت را هدف قرار بدهند با مشخصات دقیقی كه از منطقه دارند و وسعتی كه محوطه سفارت دارد به راحتی قادر به چنین كاری بودند و قطعا هم به یك گلوله بسنده نمی كردند.
این منبع با اشاره به موارد مشابه از جمله اعلام برخورد چند گلوله خمپاره به نقطه ای متروكه در منطقه سبز بغداد در شهریورماه سال گذشته، اشاره كرد كه با وجود فاصله زیادی كه با سفارت آمریكا داشت و همچنین نبود هیچ ادله و شواهد و قرائنی كه ادعای آمریكا را ثابت كند، موجب واكنش واشنگتن و بهره برداری سیاسی از آن شد و از جمله مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا ایران و گروههای مقاومت اسلامی عراق را تهدید كرد.
انفجار یكشنبه شب در منطقه سبز عراق و طرح ادعای هدف بودن سفارت آمریكا، همزمان با افزایش اقدامات تحریك آمیز و تهدیدات آمریكا علیه كشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی كشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق و اعلام خروج یا كاهش تعداد كاركنان غربی شاغل در این كشور صورت می گیرد.
در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریك آمیز مقامات آمریكایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این كشور با صدور بیانیه و سخنرانی یا گفت و گو با رسانه ها نسبت به تبعات آن هشدار داده اند.
به نظر می رسد حادثه یك شنبه شب در منطقه سبز بغداد، تهدیدات و اقدامات تحریك آمیز در عراق را به اوج خود رسانده و دشواری كار و نگرانی دولت عراق برای مدیریت بحران را بیش از پیش افزایش داده است.
خاورم**10**380*