۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۰
کد خبر: 83321311
۰ نفر
مفسر نیویوركر: ایران همچنان بازیگر مهم منطقه است

تهران - ایرنا - مفسر نشریه 'نیویوركر' گفت: با وجود فشارهای سنگین اقتصادی، ایران همچنان یك بازیگر مهم منطقه خاورمیانه است.

'رابین رایت' روز دوشنبه در گفت وگو با 'فرید زكریا' مجری برنامه 'جی.پی.اس' شبكه خبری سی ان ان در پاسخ به این سئوال كه آیا ایران كه اكنون تحت فشار قرار دارد و اقتصاد آن تضعیف شده، آیا می تواند برای آمریكا مشكل ساز شود، افزود: فكر نمی كنم كه ایران تضعیف شده باشد.
وی ادامه داد: ایران انقباض اقتصادی را احساس می كند زیرا تولید نفت ایران كاهش یافته اما با این وجود همچنان یك بازیگر مهم منطقه ای است.
مفسر نشریه نیویوركر گفت: اما چالش اصلی برای ایران، اكنون ضرب الاجلی است كه برای اروپایی ها بر سر توافق هسته ای و برای رفع تحریم ها تعیین كرده است.
رایت ادامه داد: ایران تاكنون به توافق هسته ای پایبند مانده و هنوز پنج قدرت دیگر كه درگیر این توافق بوده اند، به آن باور دارند و همچنان از آن حمایت می كنند.
مفسر نیویوركر درباره اختلاف نظر در درون كاخ سفید گفت: از یك سو 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی دولت ترامپ را داریم كه پیش از انتصاب به این سمت در مقاله 26 مارس 2015 (6 فروردین 1394) در نیویورك تایمز خواستار بمباران ایران شده بود، با گروه های مخالف ایران روابط دراز مدتی دارد و خواستار تغییر رژیم در ایران است.
رایت ادامه داد: 'مایك پمپئو' وزیر امور خارجه آمریكا نیز خواستار تغییر در رفتار رژیم ایران شده بود و از سویی دیگر رئیس جمهوری ترامپ خواهان مذاكره با رهبر عالی ایران است و از زمانی كه ترامپ به مقام ریاست جمهوری آمریكا رسید تاكنون بارها تلاش كردند تا با طرف ایرانی ارتباط برقرار كنند.
وی افزود: روند بگونه ای شد كه به یك نقطه بالقوه رویارویی رسیدیم و حال خواهان عقب نشینی هستیم و اینكه چگونه از وقوع جنگ اجتناب ورزیم. خطر اكنون این است كه چگونه می خواهید به كاهش تنشی كه امروز به این نقطه از اوج رسیده است، مبادرت ورزید.
اروپام ** 1302 ** 1071