اقتصاددان آمریكایی: مدیریت اقتصادی ترامپ به همه آمریكایی ها لطمه زده است

تهران - ایرنا - «رابرت رایش» اقتصاددان و وزیرسابق كار آمریكا نوشت، به رغم گفته ها و نوشته ها در باره عملكرد اقتصادی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا، آمار واقعی چیز دیگری را می گوید و وضعیت اقتصاد آمریكا در دولت كنونی چندان هم مطلوب نیست.

روزنامه انگلیس گاردین روز یكشنبه درمقاله ای به قلم این صاحب نظر اقتصادی آمریكا نوشت: اگر دموكرات ها بر روی نیازهای اقتصادی واقعی مردم آمریكا تمركز كنند، آنها ممكن است بتوانند در انتخابات سال 2020 بر ترامپ پیروز شوند.
«مایك مولوانی» سرپرست ستاد كاركنان كاخ سفید به تازگی پیش بینی كرد كه ترامپ درانتخابات 2020 پیروز می شود زیرا «مردم به كسی رای می دهند كه به نفع آنها كار كرده است حتی اگر او را دوست نداشته باشند.»
ترامپ در رقابت برای شركت در انتخابات برای بار دوم ریاست جمهوری اش، كمترین محبوبیت را بین روسای جمهوری در طول تاریخ این كشور دارد اما از دیدگاه مولوانی، آمریكایی ها به هر حال به او رای می دهند زیرا نرخ بیكاری به كمترین میزان در 50 سال گذشته رسیده است، دستمزدها افزایش یافته و رشد اقتصادی از 3 درصد بیشتر بوده است. نظرسنجی شبكه خبری سی ان ان كه اوایل ماه مه منتشر شد نشان می دهد كه 56 درصد آمریكایی مدیریت اقتصادی ترامپ را قبول دارند.
این مساله دموكرات ها را عصبانی می كند. هیچ رئیس جمهوری از زمان جنگ جهانی دوم به این سو با داشتن عملكرد اقتصادی مثبت، در دور دوم انتخابات شكست نخورده است.
«سلیندا لیك» استراتژیست سیاسی دموكرات در این زمینه گفت:دموكرات ها باید بیشتر از هر چیزی نگران مسائل اقتصادی باشند.
رایش افزود: البته ممكن است وضعیت اقتصادی قبل از روز انتخابات در آمریكا و به ویژه با توجه به جنگ های تجاری ترامپ و كاهش رشد اقتصادی در جهان دچار افت شود. اما احتمال بیشتری وجود دارد كه رونق اقتصادی كه از سال 2009 آغاز شده است همچنان ادامه یابد اگرچه ممكن است ترامپ مسئول آن نباشد.
بااین حال بین نگاه آمریكایی ها به وضعیت كلی اقتصاد و دیدگاه آنها درباره وضعیت اقتصادی شخصی شان تفاوت وجود دارد. این تفاوت در نگاه در سالهای اخیر افزایش یافته است زیرا افراد بیشتری با مشكلات مالی دست و پنجه نرم می كنند.
مفهومی كه در آمار اقتصادی رسمی وجود دارد ارتباط كمی با آن چیزی دارد كه مردم هنگام پرداخت صورتحساب خود، پای میز آشپزخانه می گویند. مفهومی كه مردم عادی از این وضعیت اقتصادی در ذهن دارند، و نه آمار رسمی، عامل هدایت كننده رای دهندگان است.
نتایج نظرسنجی مشترك روزنامه واشنگتن پست و «ای بی سی نیوز»در تاریخ 7 مه (17 اردیبهشت) نشان داد، بیش از 80 درصد از دموكرات ها و 66درصد افراد مستقل بر این باورند كه«سیستم اقتصادی دراین كشور عمدتا بیش از همه مردم آمریكا به نفع افرادی است كه در راس قدرت هستند. تقریبا یك سوم جمهوری خواهان با این نظر موافقت كردند.
بیشتر آمریكایی ها اكنون شغل دارند اما هنوز دستمزدی نمی گیرند. دستمزدهایی كه اكنون دریافت می شود در مقایسه با نرخ تورم كمتر از سال 2015است. كارفرمایان همچنان به دلخواه خود كارگران را اخراج می كنند. برای مثال مدیران شركت «ای تی اند تی» بزرگترین شركت چندملیتی در آمریكا گفته بودند كه كاهش مالیات شركت ها به این شركت اجازه می دهد مشاغل بیشتری ایجاد كند اما آنها 23 هزار نفر را از كار بیكار كرده اند.
به این موضوع این را نیز اضافه كنید كه تقریبا 80 درصد آمریكایی ها همه حقوق خود را قبل از دریافت حقوق ماه آتی خرج می كنند و این شرایط وضعیت نابسامانی را كه بسیاری از خانواده های آمریكایی در آن زندگی می كنند، نشان می دهد.
افزون براین، هزینه تحصیل، مراقبت ازكودكان، مسكن و مراقبت های بهداشتی بسیار بالا رفته است وترامپ برای حل این مساله كمكی نكرده است واگر اقدامی نیز انجام داده باشد، اوضاع را وخیم تر كرده است.
بدهی های وام دانشجویی لایه دیگری از این مشكلات را نشان می دهد. برخلاف وعده قدیمی درباره این كه اگر كسی شغلی دولتی داشته باشد وام دانشجویی او بخشیده خواهد شد، این وضعیت دیگر وجود ندارد.
مسكن برای بسیاری از كارگران جوان دور از تصور است به همین دلیل است كه بیشتر آنها با والدین خود زندگی می كنند و ازدواج را به تاخیر می اندازند. با این حال ترامپ طرح مسكن ارزان را كاهش داده است.
براساس تحقیقات مركز كنترل بیماری ها و پیشگیری وزارت بهداشت امریكا، دریافت خدمات مراقبت از كودكان غیر ممكن شده است. هزینه متوسط نگهداری یك كودك اكنون 1230 دلار در ماه است. بیمه سلامت یك كابوس است. فقط همین سال پیش 30.4 میلیون آمریكایی بدون پوشش بیمه بودند كه 1.1 میلیون بیشتر از سال قبل از آن بوده است.
اگر این آمار درتوجیه وضعیت بد اقتصادی آمریكا كافی نباشد، جنگ های تجاری ترامپ، آمریكایی های ساكن در مناطق روستایی را تحت فشار شدید قرار داده است. بر اساس آمار وزارت كشاوزی آمریكا، درامد كشاورزان در سه ماه نخست سال جاری میلادی 12 میلیارد دلار كاهش یافت. ورشكستگی كشاورزان تقریبا به سطح بی سابقه ای رسیده است.
مولوانی شاید درست بگوید كه مردم آمریكا ممكن است به كسی رای بدهند كه به نفع آنها كار كرده باشد حتی اگر از او خوششان نیاید، اما مدیریت اقتصادی ترامپ برای بیشتر مردم آمریكا خوب نبوده است. اگردموكراتها راه حل های واقع گرایانه ای ارائه دهند، مردم توجهی به آمار كلی اقتصادی نخواهند داشت.
اروپام**9158**1590