۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۲
کد خبر: 83321254
۰ نفر
قطر به اجلاس مكه دعوت نشده است

تهران - ايرنا - وزير مشاور در امور خارجي قطر اعلام كرد كه تاكنون هيچ دعوت نامه اي از سوي سعودي ها براي حضور در دو نشست سران شوراي همكاري خليج فارس و سران عرب دريافت نكرده است .

به گزارش رويترز ، سلطان بن سعد المريخي روز دوشنبه اين مطلب را اعلام كرد و گفت كه تاكنون در خصوص اين نشست ها دعوت نامه اي براي قطر ارسال نشده است.
خبرگزاري دولتي عربستان «واس» پيشتر به نقل از يك مسئول وزارت خارجه اين كشور اعلام كرد كه شاه سعودي از رهبران كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج ‌فارس و رهبران كشورهاي عربي دعوت كرده است در تاريخ 30 ماه مه ( 9 خرداد ) در دو نشست ويژه با هدف بررسي حوادث اخير عليه تأسيسات نفتي اين كشور و اتفاقي كه براي چند كشتي در بندر الفجيره امارات افتاد ، گرد هم آيند.
اين تلاش دولت سعودي پس از آن روي داد كه هفته گذشته ارتش يمن در پاسخ به حملات ائتلاف نظامي ، با استفاده از 7 فروند پهپاد خود دو ايستگاه پمپاژ نفت كه به شركت آرامكو تعلق داشت را در استان‌هاي «الدوادمي» و «عفيف» هدف قرار داد و پمپاژ نفت اين كشور از شرق به غرب را براي ساعاتي متوقف شد.
يك روز قبل از آن هم امارات اعلام كرد چهار نفتكش در ساحل بندر الفجيره در اقدامي خرابكارانه آسيب ديده اند هر چند منابع خبري مستقل نفتكش هاي آسيب ديده را تا 10 فروند هم اعلام كردند.
عادل الجبير وزير امور خارجه عربستان وزير مشاور در امور خارجي اين كشور منصوب شده است ، ديروز ( يكشنبه ) در يك كنفرانس خبري تلاش كرد تا برگزاري اين نشست ها در مكه مكرمه را به نگراني كشورهاي عربي و حاشيه جنوب خليج فارس از امنيت منطقه ربط دهد و با تكرار ادعاهاي سابق دولت اين كشور عليه ايران ، تهران را عامل اصلي به خطر افتادن امنيت اين منطقه راهبردي دانست .
اين سخنان كه با انتقاد همزمان اين مقام سعودي از مقامات دولت قطر نيز همراه بود، واكنش هاي منفي نسبت به تلاش سعودي ها براي برگزاري نشست مكه برانگيخت و آن را با چالش مواجه كرد.
«لولوه الخاطر» سخنگوي رسمي وزارت امور خارجه قطر در واكنش به سخنان عادل الجبير كه يك بار ديگر كشورش را به حمايت از تروريسم ، افراطي گري و دخالت در امور داخلي عربستان متهم كرده بود ، اين سخنان را داراي مصرف رسانه اي دانست و گفت كه مواضع او ارزش پاسخ دادن ندارد.
عربستان ، امارات ، بحرين و مصر ژوئن 2017 (15 خرداد 96 ) با متهم كردن قطر به حمايت از تروريسم تمامي روابط خود با اين كشور را قطع كردند و مرزهاي زميني ، دريايي و هوايي را هم به روي قطر بستند.
اين كشورها 13 شرط براي از سرگيري روابط تعيين كرده اند اما قطر با بيان اينكه تن دادن به اين شروط ناقض حق حاكميت ملي است به آن تن نداده است .
خاورم**1508