۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
کد خبر 83321248
۰ نفر
قطر به اجلاس مكه دعوت نشده است

تهران - ایرنا - وزیر مشاور در امور خارجی قطر اعلام كرد كه تاكنون هیچ دعوت نامه ای از سوی سعودی ها برای حضور در دو نشست سران شورای همكاری خلیج فارس و سران عرب دریافت نكرده است .

به گزارش رویترز ، سلطان بن سعد المریخی روز دوشنبه این مطلب را اعلام كرد .
خبرگزاری دولتی عربستان «واس» پیشتر به نقل از یك مسئول وزارت خارجه این كشور اعلام كرد كه شاه سعودی از رهبران كشورهای عضو شورای همكاری خلیج ‌فارس و رهبران كشورهای عربی دعوت كرده است در تاریخ 30 ماه مه ( 9 خرداد ) در دو نشست ویژه با هدف بررسی حوادث اخیر علیه تأسیسات نفتی این كشور و اتفاقی كه برای چند كشتی در بندر الفجیره امارات افتاد ، گرد هم آیند.
این تلاش دولت سعودی پس از آن روی داد كه هفته گذشته ارتش یمن در پاسخ به حملات ائتلاف نظامی ، با استفاده از 7 فروند پهپاد خود دو ایستگاه پمپاژ نفت كه به شركت آرامكو تعلق داشت را در استان‌های «الدوادمی» و «عفیف» هدف قرار داد و پمپاژ نفت این كشور از شرق به غرب را برای ساعاتی متوقف شد.
یك روز قبل از آن هم امارات اعلام كرد چهار نفتكش در ساحل بندر الفجیره در اقدامی خرابكارانه آسیب دیده اند هر چند منابع خبری مستقل نفتكش های آسیب دیده را تا 10 فروند هم اعلام كردند.
عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان وزیر مشاور در امور خارجی این كشور منصوب شده است ، دیروز ( یكشنبه ) در یك كنفرانس خبری تلاش كرد تا برگزاری این نشست ها در مكه مكرمه را به نگرانی كشورهای عربی و حاشیه جنوب خلیج فارس از امنیت منطقه ربط دهد و با تكرار ادعاهای سابق دولت این كشور علیه ایران ، تهران را عامل اصلی به خطر افتادن امنیت این منطقه راهبردی دانست .
این سخنان كه با انتقاد همزمان این مقام سعودی از مقامات دولت قطر نیز همراه بود، واكنش های منفی نسبت به تلاش سعودی ها برای برگزاری نشست مكه برانگیخت و آن را با چالش مواجه كرد.
«لولوه الخاطر» سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه قطر در واكنش به سخنان عادل الجبیر كه یك بار دیگر كشورش را به حمایت از تروریسم ، افراطی گری و دخالت در امور داخلی عربستان متهم كرده بود ، این سخنان را دارای مصرف رسانه ای دانست و گفت كه مواضع او ارزش پاسخ دادن ندارد.
عربستان ، امارات ، بحرین و مصر ژوئن 2017 (15 خرداد 96 ) با متهم كردن قطر به حمایت از تروریسم تمامی روابط خود با این كشور را قطع كردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی را هم به روی قطر بستند.
این كشورها 13 شرط برای از سرگیری روابط تعیین كرده اند اما قطر با بیان اینكه تن دادن به این شروط ناقض حق حاكمیت ملی است به آن تن نداده است .
خاورم**1508