جنگ روانی علیه ایران، از سناریوهای تكراری تا تهدیدات توییتری

تهران-ایرنا- تحولات میدانی این روزها در روابط ایران و آمریكا نشان می دهد جنجال های رسانه ای با تكیه بر سناریوهای تكراری و نیز تهدیدات توییتری تاجر كاخ سفید بیش و پیش از آنكه در عرصه عمل قابلیت اجرا داشته باشند آتش بیار معركه جنگ روانی علیه ایران هستند.

پروپاگاندای رسانه های خبری و شبكه های اجتماعی خارجی این روزها بیش از هر زمان دیگری بر طبل تهدیدات آمریكا علیه ایران می كوبند و افت و خیزهای روابط این دو كشور را در صدر خبرها و تحلیل های خود قرار می دهند.
ارسال خبرهای التهاب آفرین كه مخاطب آن نه فقط افكار عمومی در ایران كه مردم آمریكا و حتی سراسر جهان است، دستور كار رسانه های آمریكایی، عربی منطقه و فارسی زبان خارج از كشور است. از دیدگاه صاحبنظران چنین التهاب آفرینی هایی با اهداف متفاوت انجام می شود و انگیزه التهاب آفرینان هم متنوع است.
به باور ناظران آمریكا در پی جنگ نیست پس هدف از ملتهب ساختن فضای عمومی جامعه ایران از سوی این كشور، فشار بیشتر بر مردم و نظام جمهوری اسلامی است.
حاشیه نشین های خلیج فارس اما از هر تنشی كه به تضعیف ایران بیانجامد استقبال می كنند و اساسا زرادخانه های خود را برای روزهای ملتهب خاورمیانه با انواع سلاح های آمریكایی انباشته اند.
رژیم صهیونیستی هم ایران را خاری در چشم خود و استخوانی در گلوی اشغال گری های خود می داند، بر همین اساس مشتاق هرگونه منازعه جهانی با ایران است.
آنچه اما این روزها در میدان اجرا دیده می شود، اجتناب از هرگونه ماجراجویی عملی از سوی طرفین را نشان می دهد كه این رویه، سناریو جنگ روانی علیه ایران را پررنگ تر می سازد.

**سناریوهای جنگ روانی آمریكا علیه ایران
سناریو جنگ روانی علیه ایران به صورت سریالی مدون در رسانه های خبری در حال اكران است، در نخستین اپیزود آن 16 اردیبهشت سال جاری «جان بولتون» از اعضای تیم B و مشاور امنیت ملی كاخ سفید از اعزام ناوگروه موسوم به «یواس‌اس آبراهام لینكلن» به آب‌های خلیج فارس خبر داد.
ساعاتی پس از اعلام این خبر «كیوان خسروی» سخنگوی شورای عالی امنیت ملی با تاكید بر اینكه ایران در حال رصد دقیق ناو هواپیمابر آبراهام لینكلن است گفت: «این ناو 21 روز قبل وارد دریای مدیترانه شده است و بیانیه بولتون استفاده ناشیانه از یك رویداد سوخته برای جنگ روانی است.»
قسمت دیگر این سریال یك هفته بعد و در 22 اردیبهشت در فجیره امارات نمایش داده شد. رسانه های خبری از انفجارهای متعدد در كشتی های نفت كش خبر دادند و رسانه های خارجی به ویژه عربی، در جنجال های خبری مختلف عامل این انفجارها را ایران اعلام كردند.
چند روز بعد شركت بیمه نروژی مدعی احتمال نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این انفجارها شد.
ایران ضمن محكوم كردن هرگونه تنش افروزی در منطقه خلیج فارس آن را به زیان همه كشورهای حاضر در منطقه اعلام كرد و به این ترتیب نقشه های ایران هراسانه را تا حدودی نقش بر آب ساخت.
این سریال طی روزهای گذشته با اعلام خروج اتباع آمریكایی از عراق، بالابردن سطح امنیتی از سوی انگلیس و یا حتی اعزام محرمانه ناو و نظامیان این كشور، ‏آماده‌باش امنیتی بی‌سابقه در اطراف تاسیسات نفتی و نیز افزایش گشت‌زنی امنیتی در آب‌های خلیج فارس از سوی كشورهای عربی ادامه یافت و اكنون به اپیزود دیگر خود رسیده است.
بامداد امروز رسانه های خبری از شلیك دو راكت در منطقه سبز بغداد و نزدیك سفارت آمریكا در این شهر خبر دادند. منابع خبری عراق از همان دقایق نخست انفجارها اعلام كردند این حادثه خسارت جانی و مالی در پی نداشته است.
ساعاتی بعد اما «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا تهدیدات توییتری خود علیه ایران را مجددا آغاز و در توییتی مدعی شد: «اگر ایران درگیری می‌خواهد، این پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز ایالات متحده را دوباره تهدید نكنید.»
این ادبیات ترامپ در گفت و گو با فاكس نیوز، شبكه مورد علاقه او طور دیگری بود و رییس جمهوری امریكا بار دیگر تاكید كرد دنبال جنگ با ایران نیست و مدعی شد اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست یابد.

**تبعات جنگ روانی در خاورمیانه
آمریكا بهتر از هر دولت دیگری در جهان می داند كه نه دكترین سیاسی و نه مبانی ایدئولوژیك جمهوری اسلامی، هیچ یك اجازه ساخت سلاح های اتمی و كشتار جمعی را نمی دهد. اینكه اما چرا روسای جمهور مختلف آمریكا بر این «اجازه ندادن» در مقاطع مختلف تاكید می كنند، از یك سو ریشه در نیاز آن ها برای اقناع افكار عمومی داخلی و از سوی دیگر فشار روانی بر ایران است.
CIA و دیگر نهادهای اطلاعاتی آمریكا طی نیم قرن گذشته برای تمامی ماجراجویی های خود سناریوهای تكراری و بهانه های یكسان نوشته و تراشیده اند. این بار هم منتظر به ثمر نشستن جنگ روانی تازه خود علیه ایران هستند.
ایالات متحده آمریكا بیش از هر گزینه دیگری بر اراده مردم ایران چشم دوخته است تا با فشار رسانه ای و اقتصادی در جنگ اراده ها پیروز شود. اما تجربه سال های ماجراجویی آمریكا نشان داده است آتش التهاب آفرینی در خاورمیانه دامن دیگر نقاط جهان را هم خواهد گرفت.
امنیت انرژی در تنگه هرمز برای جهان اهمیت غیرقابل انكار دارد و با چنین جو ملتهبی هر نیروی سوم خارجی و ذینفع امكان تشدید مخاصمات را افزایش می دهد.
تبعات جنگ روانی محدود و مختص به كشور ایران نخواهد بود و با توجه به اهمیت جمهوری اسلامی در معادلات بین المللی برهم زدن جو روانی در ایران به دیگر نقاط هم تسری خواهد یافت.

**واكنش ایران در قبال جنگ تبلیغاتی
تدبیر جمهوری اسلامی تاكنون در برابر جنگ تبلیغاتی آمریكا و متحدان منطقه ای و فرامنطقه ای او كارگشا بوده و ایران بارها بر حفظ صلح در سایه حفظ منافع خود تاكید كرده است. در سایه این تدبیر است كه ایران هراسی های عبری-عربی نتوانسته بهانه ای برای تاجر كاخ سفید فراهم كند.
ایران در هریك از سناریوهای یك ماه گذشته خویشتنداری خود را حفظ و بر پایه حقوق و قوانین بین المللی از حق قانونی خود استفاده كرده است و به باور صاحبنظران چنین حركات و مواضع حساب شده ای از سوی ایران در شطرنج سیاست خارجی شاید در ظاهر اروپا و دیگر كشورهای جهان را متحد خود نساخته اما در باطن اجماع جهانی علیه ایران را با چالش های بی شماری مواجه كرده است.
جهان در برابر ایران امروز نمی تواند یكپارچه متعهد شود زمانی كه آژانس بین المللی انرژی اتمی در هر گزارش خود طبق توافق برجام فعالیت های ایران را صلح آمیز اعلام می كند.
كشورهای جهان به ویژه اروپا نمی توانند در هجمه به ایران با بولتون و ترامپ در یك صف بیاستند زمانی كه ایران در مبارزه با تروریسم نقش جدی ایفا می كند و مانند دیواری مقابل سیل مهاجران به غرب ایستاده است.
چنین شكافی میان اروپا و آمریكا كه به عقیده بسیاری از كارشناسان تاكنون به این وسعت نبوده، شاید در ظاهر نتواند گرهی از مشكلات تحریمی ایران باز كند اما در پشت پرده تعاملات، زیاده خواهی های آمریكا را كنترل می كند.
بیشترین اثرگذاری جنگ تبلیغاتی اما در داخل مرزهای ایران است. جایی كه دغدغه های معیشتی ناشی از تحریم ها و بیماری مزمن اقتصاد، عرصه را بر مردم تنگ كرده و خطر باور تبلیغات روانی را افزایش داده است.
نخستین گام ایران برای مدیریت جنگ تبلیغاتی ترامپ و تیم B باید تحكیم اعتماد مردم به سیاست هاو برنامه های مسوولان باشد. اعتمادی كه تنها خنثی كننده این جنگ روانی علیه مردم است. در سایه اعتماد متقابل مردم و دولت زیاده خواهی های ترامپ به نتیجه ای نخواهد رسید و همانگونه واكنش های ساعات گذشته پس از توییت جنجالی ترامپ نشان می دهد، خط قرمز جامعه از هر گرایش فكری و سیاسی مرزهای ایران و منافع كشور است.

‌سیام**9402**9121