۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴
کد خبر 83321204
۰ نفر
ناگفته های دستگیری سارقان 1/7 میلیارد تومانی در تبریز

تبریز- ایرنا- نیروی انتظامی بارها از طریق رسانه های مختلف در راستای آگاهسازی مردم در خصوص محافظت از اموال خود و تجهیز منازل به سیستم دزدگیر و تجهیزات بازدارنده از سرقت، اطلاع رسانی كرده است ولی كمتر كسی به توصیه های پلیس توجه می كند.

به گزارش ایرنا، امیر و همسرش در فرودین ماه امسال وقتی بعد از 10 روز مسافرت به خانه بر می گردند متوجه شكسته شدن قفل درب حیاط می شوند و به دنبال آن خانه را خالی از اسباب و اثاثیه می یابند؛ هر دو شوكه می شوند و با پلیس 110 تماس می گیرند؛ در این بین همسایه ها اظهار می كنند چند روزی بود كه چند نفر به منزل شما رفت و آمد می كردند، ولی آنقدر راحت بودند كه احساس كردیم شما اطلاع دارید و سپرده اید كه اسباب كشی كنند.
امیر با اشاره به اینكه ارزش وسایل به سرقت رفته منزل شان حدود 250 میلیون تومان است، به خبرنگار ایرنا می گوید: هر چه به ذهن تان برسد، اعم از لوستر، فرش، تابلو فرش، لوازم خانه، لوازم حمام و دستشویی، لباس ها و حتی روغن و برنج و ادویه جات را برده بودند و خانه كاملا متروكه شده بود.
وی ادامه می دهد: تمامی پنجره ها حفاظ داشت و خانه مجهز به سیستم دوربین مداربسته بود، ولی متاسفانه دزدگیر وصل نكرده بودیم، سارقان بقدری حرفه ای بودند كه به راحتی قفل درب حیاط و خانه را باز كرده بودند و یك هفته در منزل ما خورده و خوابیده بودند و با آرامش خیال وسایل منزل را تخلیه كردند.
امیر اضافه می كند: به هیچ چیز رحم نكردند و دار و ندارمان را سرقت كردند، یك گونی برنج و كمی چای و ادویه جات در خانه باقی مانده بود و با توجه به اینكه همه چیز را برده بودند، حدس زدیم برای بردن این گونی برنج نیز بر می گردند.
وی می گوید: سه شبانه روز در حیاط منزل همسایه مان كشیك دادم تا اگر كسی وارد منزل شد با پلیس تماس بگیرم، بعد از سه روز بالاخره یكی از سارقان با به تن داشتن لباس های من وارد خانه می شود كه در كمتر از 5 دقیقه پلیس از راه رسید و متهم را دستگیر كرد.
وی اظهار می كند: نحوه برخورد و همكاری پلیس بسیار عالی بود و در این مدت با تمام توان برای پیدا كردن اموال به سرقت رفته تلاش كردند و بیش از 80 درصد از اموال را توانستیم از شهرهای مختلف از جمله تبریز و قزوین كشف كنیم.
همسر امیر نیز در این خصوص می گوید: با دیدن خانه در آن وضعیت خیلی ترسیده بودم؛ سارقان به هیچ چیز رحم نكرده بودند؛ آنها نه لوازم، بلكه تمام خاطرات من را به سرقت بودند، لوازم خانه جهیزیه من بود و تمام خاطرات دوران قبل ازدواجم را كه با خود به این خانه آورده بودم، سرقت كردند.
نرگس ادامه می دهد: در نوجوانی موهایم بسیار بلند بود و گیسوانم را پس از اصلاح نگهداشته بودم؛ سارقان حتی به آن رحم نكرده بودند، آلبوم كودكی ام را باز كرده و تمام عكسهایم را لگد مال كرده بودند، وضعیت خانه طوری بود كه ما تصور كردیم كسی از روی خصومت این كار را با ما كرده است.
وی اضافه می كند: خیلی ترسیده بودم، از لحاظ روحی دچار بیماری شدم و بعد از دیدن این صحنه ها دیگر نتوانستم وارد منزل شوم ،بطوری كه همسرم در عرض یك هفته خانه را اجاره داد.
نرگس می گوید: از ترس یك ماه گریه كردم و حتی نمی توانستم غذا بخورم و در این مدت 7 كیلو وزن كم كردم.
مالباخته دیگری نیز كه این سارقان در فروردین ماه امسال به خانه آنها دستبرد زدند، به ایرنا می گوید: 5 روز در مسافرت بودیم و من به خاطر كار یك روز زودتر از دیگر اعضای خانواده به خانه برگشتم.
امین ادامه می دهد: ساختمان ما دو طبقه است، وقتی رسیدم متوجه شكسته شدن قفل در ورودی خانه شدم، داخل كه رفتم درب منزل همسایه طبقه اول نیز شكسته بود؛ چند پله كه بالاتر رفتم ،چند تكه از وسایل خودمان را در راه پله ها دیدم وارد خانه كه شدم دیدم خانه را به هم ریخته اند و مقداری از لوازم خانه را به سرقته برده اند.
وی تشریح می كند: حدود 45 میلیون تومان از اسباب و اثاثیه منزل ما را دزدیده بودند كه با تلاش پلیس، سارقان در كمترین مدت زمان دستگیر شدند، ولی به دلیل فروش اجناس از طریق مالخرها هنوز بخشی از اموال پیدا نشده است.
سردسته این باند چهار نفره سرقت متشكل از سه مرد و یك زن نیز كه با تلاش پلیس دستگیر شده اند، در خصوص نحوه سرقت ها و انتخاب منازل به ایرنا می گوید: خانه هایی كه دزدگیر نداشته باشند در اولویت سارقان است كه با ضربه به در و شیشه متوجه نبود دزدگیر در منازل می شویم.
وی ادامه می دهد: از بررسی قبض های آب و برق و كاغذهایی تبلیغاتی كه چندین روز لایه در می ماند متوجه می شویم كه خانه خالی است و كسی حضور ندارد.
این سارق كه 38 سال سن دارد و تاكنون دوبار به جرم سرقت دستگیر شده است، انگیزه خود از سرقت را تامین پول مواد مخدر خود عنوان می كند و می گوید: صاحب شغل و خانه و زندگی بودم، ولی از وقتی كه معتاد شدم همه چیز خود را از دست دادم و اكنون برای تامین هزینه مواد مخدر اقدام به سرقت می كنم.
وی با اشاره به اینكه اولین بار در 20 سالگی و از طریق دوستش مصرف مواد مخدر را با حشیش آغاز كرد، اظهار می كند: اكنون به ماده مخدر شیشه اعتیاد دارم و در این مدت بارها در كمپ بستری شدم تا ترك كنم ولی نتوانستم.
سرتیم این باند سرقت نیز می گوید: كار سارق دزدی است و سارقان هر چه باشد، می دزدند و تنها راه محافظت نصب دزدگیر است.
فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی نیز در این خصوص به ایرنا می گوید: این باند چهار نفره در فروردین ماه سال جاری اقدام به 27 فقره سرقت از منازل به ارزش یك میلیارد و 700 میلیون تومان كرده بودند.
سردار حسین عبدی ادامه می دهد: خوشبختانه با تلاش نیروهای خدوم پلیس، سارقان در كمترین مدت زمان ممكن شناسایی و دستگیر شدند و بخش قابل توجهی از اموال كشف شده كه با هماهنگی مراجع قضایی به مالباختگان بازگردانده می شود.
وی ادامه می دهد: در عرض یك هفته گذشته 172 سارق و 31 مالخر در استان دستگیر شدند.
سردار عبدی اظهار می كند: در بحث سرقت تنها برخورد پلیسی و قضایی كافی نیست و پیشگیری بسیار اهمیت دارد كه آن نیز نیازمند مشاركت مردمی است و بایستی مردم مراقبت های لازم را از اموال خود داشته باشند.
وی می گوید: رعایت مسایل امنیتی و تجهیز منازل به سیستم ضد سرقت از قبیل آژیر و دوربین های مدار بسته بسیار مهم است.
6120/518