قهرمان اسبق جهان: نتایج جهانی در شان تكواندوی ایران نبود

تهران - ایرنا - دارنده مدال طلای جهان با بیان اینكه نتایج رقابت های جهانی منچستر در شان تكواندوی ایران نبود، گفت: اگر شرایط به همین گونه باشد و سیاست های غلط فدراسیون تغییر نكند، روزهای بسیار بدتری در انتظار این رشته خواهد بود.

«بهزاد خداداد» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص عملكرد دور از انتظار تكواندوكاران ایران در مسابقات جهانی انگلیس و قرار گرفتن در رتبه نازل دوازدهم جهان، اظهار داشت: در مجموع نتایج نمایندگان ایران قابل دفاع نیست و نباید این عملكرد ضعیف را تنها به مشكلاتی كه در راستای صدور روادید رخ داد و مسائل سیاسی، بدانیم.
وی افزود: مشكلات روادید برای چند تیم دیگر نیز رخ داد و آنان پذیرفتند كه به دلیل دیر اقدام كردن با این مساله مواجه شدند و اگر فدراسیون ایران نیز به موقع كارها را آغاز می كرد، برای صدور روادید با این مسائل رو به رو نمی شد.
خداداد گفت: اعزام نشدن 2 نماینده ایران و استرسی كه بر دیگر نفرات برای حضور در انگلیس وجود داشت؛ تاثیر گذار بود، اما نمی توان واقعیت ها را نادیده گرفت.
قهرمان سابق جهان ادامه داد: این بدترین نتیجه تیم ملی در 2 دهه اخیر بود و تیم ایران بعد از 20 سال، سكوی جهانی را از دست داد. در سال قبل از المپیك انتظار داشتیم كه نتیجه خوبی به دست آوریم، اما این تنزل اصلا قابل پذیرش نیست.
وی با اشاره به فاصله قهرمانان سابق جهان از فدراسیون تكواندو، اظهار داشت: ستاره های سال های گذشته همچون هادی ساعی، مجید افلاكی، محمد باقری معتمد و چند نفر دیگر كه سالها قهرمان بودند و سرمایه های این رشته هستند از اطراف فدراسیون عبور هم نمی كنند.این خوب نیست كه قهرمانان ما در كشورهای دیگر مربیگری كنند در حالی كه می توانند در ایران به ورزش خدمت رسانی داشته باشند.
خداداد با انتقاد از سیاست های غلط حاكم بر فدراسیون تكواندو، توضیح داد: برخی از انتخاب مسئولان هیات های استانی تا چینش مربیان و بازیكنان تیم ملی دخالت می كنند؛ درحالی كه سررشته ای از تكواندو ندارند و این مساله سبب می شود تا نتایجی ضعیفی ثبت شده و موجب سرخوردگی جامعه این رشته شود.
وی با اشاره به گذشته درخشان تكواندوی ایران، تصریح كرد: سال های سال قدرت جهان بودیم و اكنون زنگ تفریح شده ایم. در بخش بانوان نباید به تك مدال «مهلا مومن زاده» دلخوش باشیم، چرا كه دیگر نفرات با نتایج بسیار ضعیف و وحشتناك مغلوب شدند. پنج سال قبل تكواندوی بانوان روند صعودی داشت كه با گزینش اشتباه كادر فنی، اكنون با سرعت زیادی در سراشیبی قرار دارد.
ملی پوش اسبق ایران ادامه داد: زمانی فقط برابر نمایندگان كره جنوبی كه آنها نیز از نفوذ داوری سود می برند، مشكل داشتیم و شكست می خوردیم، اما در حال حاضر زنگ تفریح شده ایم. اگر سیاست فدراسیون به همین منوال ادامه داشته باشد به طور یقین در آینده آروزی رسیدن به همین رتبه دوازدهم را خواهیم داشت.
خداداد با بیان اینكه هر كسی از فدراسیون انتقاد كند از این رشته محو می شود، یادآور شد: متاسفانه برخی مربیان مدت ها از فدراسیون انتقاد كردند و پس از 2 مصاحبه مثبت از سوی مسئولان فدراسیون به عنوان سرمربی یكی از تیم های ملی پایه منصوب شدند كه واقعا این اقدامات جای تعجب دارد.
وی در خصوص كادر فنی تیم ملی، گفت: «فریبرز عسگری» قهرمان بوده و سابقه سرمربیگری در مسابقات مهم را در كارنامه دارد و «وحید عبدالهی» نیز به عنوان مربی از تجربه خوبی برخوردار است و معتقدم آنها گزینه خوبی برای ادامه فعالیت هستند و این سیاست های فدراسیون است كه باید تغییر كند.
خداداد در پاسخ به این سوال كه شرایط فعلی تیم ایران توان كسب چند سهمیه را دارد؟ گفت: از چهار سهمیه موجود در مردان در حالت خوشبینانه به 2 سهمیه خواهیم رسید و در زنان نیز به هیچ چیزی نمی رسیم. چرا كه دیگر نمی توان به تك چهره ها اتكا كرد و واقعیت ها را ندید.
وی در پایان یادآور شد: هیچگاه برای منافع خودم صحبت نكرده ام و همه انتقادها در جهت پیشرفت تكواندو بوده است. مسائل فعلی باید حل شود تا این رشته به روزهای خوب برگردد و زنگ تفریح نباشد.
تیم ملی تكواندوی ایران در بیست و چهارمین دوره رقابت های قهرمانی جهان كه یكشنبه شب در منچستر انگلیس به اتمام رسید با 2 مدال نقره «مهلا مومن زاده» و «سروش احمدی» و تك برنز «آرمین هادی پور» در رتبه نازل دوازدهم قرار گرفت.
این درحالی است كه تیم كشورمان در 20 سال گذشته همواره در یكی از سكوهای اول تا سوم جهان قرار می گرفت.
ورزشی**3783**1067**