۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۵
کد خبر: 83321122
۰ نفر
واكنش ها به توییت ترامپ

تهران - ایرنا - توییت دیشب(یكشنبه شب) دونالد ترامپ و تهدید متناقض وی علیه ایران واكنش های متفاوتی در داخل و خارج از این كشور به همراه داشت و فعالان عرصه سیاسی در فضای مجازی این توییت را موجب افزایش تردیدها در باره سیاست خارجی رئیس جمهوری آمریكا دانستند.

ساعاتی پس از آنكه مركز رسانه ای ستاد مشترك عراق در اطلاعیه ای وقوع انفجار در شب گذشته(یكشنبه) در منطقه سبز را اعلام كرد، 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریكا در پیامی توییتری نوشت: اگر ایران می خواهد بجنگد، این پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز دوباره ایالات متحده را تهدید نكنید.
ساعاتی پیش ازاین توییت ترامپ، اخباری مبنی بر انفجار یك راكت كاتیوشا درمنطقه سبز بغداد كه محل استقرار سفارت خانه های كشورهای خارجی است، منتشر شد.
این درحالی است كه ترامپ شامگاه یكشنبه در گفت و گوی ضبط شده با فاكس نیوز با بیان اینكه ایران نباید به سلاح اتمی دست یابد گفت : من كسی نیستم كه بخواهد به سوی جنگ با ایران برود.
اما ورای رویكردهای متناقض دولت ترامپ به موضوع ایران وسیاست خارجی این كشور، واكنش ها به این توییت ترامپ از سوی سیاستمداران آمریكایی و غیر آمریكایی بسیار گسترده بود.
'وندی شرمن' مقام سابق وزارت امور خارجه و عضو تیم مذاكرات هسته ای آمریكا در توئیتی به پیام تهدید آمیز ترامپ واكنش نشان داد و خطاب به رئیس جمهوری آمریكا تصریح كرد:«هرگز تهدید نكنید» سال قبل تكرار شد. شاید فكر می كنی كه «آتش و خشم» مربوط به رویكرد (آمریكا) در برابر كره شمالی اینجا و در مورد ایران نیز جواب می دهد تا با تو ملاقات كنند . چنین اتفاق نمی افتد و قمار كره شمالی هم چندان خوب از آب درنیامد، اینطور نیست؟
یكی از سناتورهای آمریكایی، توییت تهدیدآمیز 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا علیه ایران را در حد كودكان دبستانی دانست.
'كریس مورفی' سناتور دموكرات ایالت كنتیكت با نقل توییت تهدید آمیز ترامپ در صفحه توییت خود نوشت: اگر فرزند كلاس چهارم من فرمانده كل قوا بود چنین چیزی می نوشت.
فضای سیاسی در آمریكا و بین المللی نشان می دهد كه اساسا ساختار سیاستگذاری در واشنگتن نگاه تردیدآمیزی به رویكردها و سیاست های دولت ترامپ دارند؛ به ویژه آنكه توییت ترامپ نشان داد كه دولت وی درك درستی از برآیند سیاستگذاری خارجی ندارد.
'مایك مك فال'سفیر پیشین آمریكا در روسیه نیز در واكنش به توییت تهدیدآمیز ترامپ بامداد دوشنبه نوشت: ایران هزاران سال است كه «رسما» وجود دارد و از ریاست جمهوری ترامپ سالم گذر خواهد كرد.چرا باید فكر كنید كه ایرانیان در صورت «حمله پیشگیرانه» ما به آن ها واكنش مشابهی نخواهد داشت؟ سخنان درشت ولی توخالی كافی است.
نشریه«نیویورك مگزین»نیز لفاظی جدید ترامپ علیه ایران را زیر سوال برد و نوشت: به طور دقیق معلوم نیست كه منظور ترامپ از پایان «رسمی» كشوری با قدمت بیش از 2500 سال و با جمعیتی بیش از 81 میلیون نفر چه بوده است. این در حالیست كه هنوز معلوم نیست تهدید ایران دقیقا چه بوده است.
این نشریه نوشت: با این حال لحن ترامپ در مقایسه با تهدید توییتری دیگر او در ماه ژوئیه (تیر 97)خطاب به رئیس جمهوری ایران آرام تر بود.ترامپ ژوییه گذشته با كلمات درشت در صفحه كاربری اش در توئیتر نوشت: هرگز هرگز دوباره ایالات متحده را تهدید نكنید.این تهدید در واكنش به سخنان رئیس جمهوری ایران بود كه خطاب به آمریكا گفت: با دم شیر بازی نكنید.
مجله نیویورك مگزین به نقل ازگزارش هفته گذشته روزنامه نیویورك تایمز درباره طرح های احتمالی دولت ترامپ و دستور پمپئو درباره تخلیه بخشی ازسفارت آمریكا در بغداد و به ویژه لفاظی های ترامپ نوشت: كنگره و دست اندركاران سیاست خارجی آمریكا دچار ابهام و تردید هستند.
این گزارش افزود:به نظر می رسد نكته موثر و سازنده ای درتهدید جدید ترامپ علیه ایران وجود ندارد و این امر انتقاد تحلیلگران را برانگیخته است .
این اظهارات مقام های پیشین وبرخی سناتورها نشان می دهد، اساسا سیاست خارجی ترامپ پذیرش چندانی در كانون سیاست گذاری خارجی ندارد و تردید در اقدامات و سیاست ها موج می زند.
تحلیلگر شبكه تلویزیونی سی ان ان نیز روزدوشنبه با اشاره به توییت های ضد و نقیض دونالد ترامپ درباره ایران گفت كه واكنش ترامپ درباره ایران نشان می دهد كه وی با تیم دیپلماسی خود هماهنگ نیست.
'سامانتا وینوگراد'كارشناس حوزه امنیت ملی آمریكا تاكید كرد: واكنش های توییتری ترامپ در روزهای اخیر نشان می دهد كه وی كاملا به تنهایی عمل می كند و به هیچ عنوان با تیم دیپلماسی خود همخوان نیست.
اظهارات تحلیلگر سی ان ان درباره توییت های ضد ونقیض ترامپ و ناهماهنگی میان او و تیم دیپلماسی آمریكا پس از آن مطرح می شود كه ترامپ به تازگی در توییت هایی از مذاكره و تهدید به جنگ سخن گفته است.
اما به نظر می رسد كه اینگونه مواضع وسیاست ها، بازی دوسر باخت دولت آمریكا در عرصه بین المللی خواهد بود چراكه انزوای سیاست خارجی آمریكا جدی است.
علی واعظ مسئول بخش ایران در سازمان مستقل'گروه بحران' دراین باره نوشت:26 اكتبر 1962 نیكیتا خروشچف رهبر وقت شوروی خطاب به جان اف كندی رئیس جمهوری آمریكا در گرماگرم بحران موشكی كوبا را منتشر كرد: آقای رئیس جمهور، من و شما نباید دو سر طنابی را كه گره جنگ را بر آن بسته اید بكشیم چرا كه هر چه آن را بیشتر بكشیم، گره آن محكم تر خواهد شد.
در فرجام، سیاست های متناقض ترامپ و تیم امنیت ملی وی در كاخ سفید نشان از نحوه سیاستگذاری در واشنگتن دارد و اینكه جهان به سیاست های آمریكا با دیده تردید می نگرد.
اروپام**2040*1590