هشدار رهبران عراق نسبت به آتش بیاران بحران در منطقه

بغداد – ایرنا – به دنبال حمله مشكوك و سقوط یك گلوله مینی كاتیوشا در منطقه امنیتی سبز كه بزرگترین سفارتخانه آمریكا در جهان در آنجا واقع شده است، رهبران سیاسی عراق نسبت به تلاش آتش بیاران منطقه برای تبدیل كردن عراق به یكی از میادین جنگ احتمالی، هشدار دادند.

«هادی العامری» رهبر فراكسیون بزرگ «الفتح» نزدیك به دولت و الحشد الشعبی و همچنین عمده گروه های مقاومت اسلامی در عراق، «مقتدا صدر» حامی فراكسیون «سائرون» و شیخ «قیس الخزعلی» دبیركل گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق اولین واكنش های تند را به این حمله ابهام آلود نشان دادند.
العامری ساعاتی بعد از این حمله در بیانیه ای اعلام كرد: هركس كه درصدد شعله ور كردن آتش جنگ از مبدا خاك عراق است یا نادان و یا نفوذی است زیرا نه جمهوری اسلامی ایران و نه آمریكا خواهان جنگ هستند.
وی تاكید كرده است كه تنها طرفی كه دنبال جنگ در منطقه است، رژیم صهیونیستی است و بر همین اساس (به عراقی ها) هشدار می دهیم كه عوامل شعله ور شدن آتش این جنگ نباشند.
وی با اشاره به اینكه اگر جنگی اتفاق بیفتد همه را می سوزاند افزوده است كه همه (عراقی ها) در این برهه یك مسوولیت ملی، تاریخی و دینی دارند كه شبح جنگ را اول از عراق و دوم از كل منطقه دور كنند.
اما مقتدا صدر در توئیتی با هشتگ «نه به جنگ» به سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی، گفته است: «از طرفداران تنش آفرینی بین ایران و آمریكا نیستم و مخالف درگیر كردن عراق در این جنگ هستم».
وی از رهبران سیاسی و عموم مردم عراق خواسته است كه موضع واحدی نسبت به تنش موجود بین آمریكا و جمهوری اسلامی ایران اتخاذ كنند و گفته است كه اگر امروز یك مواضع واحد در عراق اتخاذ نكنیم در این صورت اگر جنگی اتفاق بیفتد، پایان عراق خواهد بود.
وی در واكنش به حمله ابهام آلود یكشنبه شب خطاب به طرف یا طرف های ناشناسی كه در پی این حمله بوده اند گفته است: «های تو! جنگی را آغاز نكن كه خودت، هیزمش خواهی شد زیرا طرف های درگیر، آمادگی این جنگ را ندارند و چنین جنگی را هم نمی خواهند.»
از طرفی دبیركل گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق نیز در توئیتی گفته است كه جنگ تحمیلی نه به مصلحت جمهوری اسلامی ایران و نه آمریكا است و فقط رژیم صهیونیستی – آنهم به دلایل عقیدتی- از آن منتفع می شود.
«شیخ قیس الخزعلی» بر ضرورت رعایت قواعد بازی در منطقه تاكید كرده و گفته كه نسبت به بر هم زدن قواعد بازی كه هدف آن ایجاد بهانه برای جنگ است، هشدار می دهد.
دبیركل عصائب اهل الحق كه دارای 15 كرسی در پارلمان و وزیرانی در دولت عراق است خاطر نشان ساخته كه وقوع جنگ به ضرر اوضاع سیاسی، اقتصادی و امنیتی عراق است.
به رغم گذشت چند ساعت از سقوط یك گلوله مینی كاتیوشا در چند كیلومتری سفارتخانه آمریكا در منطقه امنیتی سبز هنوز هیچ گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته و همین امر بر ابهام این قضیه افزوده است.
اعضای برجسته دو گروه مقاومت اسلامی النجباء و كتائب حزب الله نیز در اظهاراتی خبری، با نامناسب و زیان آور دانستن این گونه اقدامات، نسبت به تلاش آتش بیاران منطقه ای و آنهایی كه می كوشند عراق را به میدان جنگ احتمالی تبدیل كنند، هشدار داده اند.
«سید عمار حكیم» رهبر جریان حكمت و ائتلاف بزرگ اصلاح نیز ساعاتی قبل از این حمله در دیدار با كاردار سفارت آمریكا در بغداد، بر ضرورت كاستن از تنش ها بین آمریكا و جمهوری اسلامی ایران تاكید كرده و از آمادگی عراق برای وساطت خبر داده بود.
حادثه منطقه سبز امنیتی بغداد با توجه به تنش موجود در منطقه بازتاب گسترده ای در عراق و عموم منطقه داشته و بسیاری از كارشناسان عراقی و منطقه نسبت به آن اظهار نظر كرده اند.
اغلب كارشناسان اتفاق نظر دارند كه اصل این حمله در این برهه خاص، مشكوك به نظر می رسد و برخی با اشاره به سوابق آمریكا در راه اندازی چنین صحنه سازی هایی برای بهانه جویی جنگ، برخی جریان های تندرو آمریكایی در سازمان سیا و پنتاگون را در این حمله احتمالی دخیل دانسته اند.
عده ای نیز از وجود یك طرف سوم كه در بیانیه های رهبران سیاسی عراق به طور ویژه به نام «رژیم صهیونیستی» اشاره شده است، در این حمله مشكوك متهم دانسته اند.
دستگاه های امنیتی عراق به رغم اینكه لحظاتی كوتاهی بعد از حمله از یافتن سكویی كه گلوله كاتیوشا از آنجا شلیك شده خبر دادند اما هنوز تحقیقات برای شناسایی عوامل پشت پرده این حمله ادامه دارد و جزییات بیشتری اعلام نشده است.
به رغم حادثه یكشنبه در منطقه سبز بغداد اما شرایط در محیط پیرامون منطقه امنیتی سبز و خیابان های منتهی به آن امروز دوشنبه كاملا عادی بوده و فقط در برخی از ورودی های خیابان های اصلی منطقه سبز توقف یك یا دو خودرو زرهی نوع «هامر» متعلق به نیروهای نظامی عراق دیده شد.
حادثه منطقه سبز در حالی اتفاق افتاده كه دولت عراق طی دو ماه گذشته درحال برداشتن تدریجی و كامل دیوارهای سیمانی اطراف این منطقه با هدف گشودن این منطقه حفاظت شده كه در آن مقر پارلمان و نخست وزیری و نهادهای مهم دولتی به علاوه سفارتخانه آمریكا واقع شده، به روی همه مردم عراق است.
خاورم *10*353*380*