ثبت اطلاعات شركت های غذایی در سامانه برچسب اصالت آغاز شد

تهران- ایرنا- مدیركل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو از آغاز ثبت اطلاعات شركت های غذایی در سامانه برچسب اصالت خبر داد و گفت: این ثبت اطلاعات برای نصب برچسب اصالت روی محصولات داخلی لازم است.

وحید مفید روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: برچسب اصالت برای ردگیری و ردیابی اصالت كالا است و اجرای طرح نصب برچسب اصالت روی محصولات غذایی، كاری زمان بر است.
وی تاكید كرد: ثبت اطلاعات شركت های غذایی در سامانه برچسب اصالت، اقدامی الزامی است.
وی در ادامه به چراغ راهنما اشاره كرد و گفت: برچسب اصالت برای ردگیری و ردیابی اصالت كالا است اما چراغ راهنما اطلاع رسانی هایی درباره قند، چربی و نمك محصولات غذایی دارد.
مدیركل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: نوشته های چراغ راهنما باید شفاف و خوانا باشد البته در مورد محصولات خیلی ریز نیز استثنا وجود دارد به طور مثال شكلات كوچك یا آدامس ها جای نوشتن اطلاعات چراغ راهنما را ندارد بنابراین چراغ راهنما روی بسته بندی كلی و دوم آن درج می شود.
به گزارش ایرنا، طرح برچسب اصالت با هدف تشخیص كالای واقعی از كالای قاچاق روی محصولات سلامت محور با آرم سازمان غذا و دارو نصب شد اما خریداران محصولات سلامت محور باید اصالت كالا را از طریق این برچسب با استفاده از سامانه مدیریت و نظارت بر محصولات سلامت استعلام كنند.
در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یك محصول مانند نام كالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدكننده، واردكننده و اصل یا تقلبی بودن محصول ، مشخص خواهد شد.
همچنین با نصب چراغ راهنما یا نشانگرهای تغذیه ای روی فرآورده های غذایی، مردم بر اساس رنگ های قرمز، زرد یا نارنجی و سبز كه روی برچسب های انواع این محصولات نصب شده ، می توانند برای سلامت خود تصمیم گیری كنند.
رنگ های مشخص شده روی برچسب های محصولات غذایی، میزان شكر، نمك، چربی و اسید چرب ترانس خوراكی را برای مردم مشخص می كند.
رنگ قرمز نشان‌دهنده آن است كه فرد باید در مصرف آن فرآورده یا خوراكی مراقبت كند. رنگ زرد یا نارنجی نشانه هشدار است و رنگ سبز هم یعنی اینكه این خوراكی مطلوب است و نگرانی از بابت مصرف آن وجود ندارد.
همچنین نشانگرهای تغذیه ای علاوه بر داشتن اطلاعات یاد شده، تاریخ تولید، انقضا و سری ساخت محصول را نیز نشان می دهد كه در صورت عدم صحت یا نبود برچسب اصالت و كد 16 رقمی، محصول مورد تائید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیست و قاچاق یا غیر مجاز به شمار می آید.
اجتمام*9185*9105