هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شركت پدیده برگزار شد

مشهد- ایرنا- هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شركت پدیده روز دوشنبه در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی در دادسرای مشهد با ادامه رسیدگی به كیفرخواست متهم ردیف اول پرونده برگزار شد.

به گزارش ایرنا، رئیس دادگاه در ابتدای این جلسه ضمن اعلام رسمیت جلسه از متهم ردیف اول، محسن پهلوان مقدم فرزند اسداله خواست تا با قرارگرفتن در جایگاه متهم، به سوالات مطروحه پاسخ دهد.
قاضی سید هادی منصوری در خصوص درخواست متهم از دادستانی مشهد، مبنی بر اعطای فرصت جهت بازگرداندن اموال و داراییهای شركت افزود: آنچه مورد پذیرش دادگاه قرار خواهد گرفت اعطای فرصت به متهم و یا متهمان برای بازگرداندن اموال شركت در جهت استیفای حقوق شاكیان و سهامداران است.
وی ادامه داد: در گذشته و در جریان رسیدگی به پرونده شركت موسوم به پردیسبان نیز شاهد بودیم كه متهمان آن پرونده از دادگاه درخواست اعطای مهلت كردند و در مهلت داده شده نیز به تعهدات خود عمل كردند و بر همین اساس دادگاه ویژه نیز به هنگام تعیین مجازات، متهمان را در چارچوب قانون، مستحق تخفیف دانست.
رئیس دادگاه گفت: بدیهی است كه هدف اول دستگاه قضایی در این گونه پرونده‌ها، حفظ و بازگرداندن اموال و داراییها به مردم و درنهایت مجازات قانونی مجرمان در راستای اجرای عدالت و دفاع از حقوق عامه است.
منصوری افزود: هرگونه اعطای مهلت به متهمان در چارچوب قانون و در راستای حفظ حقوق سهامداران و شاكیان انجام خواهد گرفت و به تمامی شاكیان و سهامداران اطمینان خاطر می‌دهیم كه مجرمان در هر صورت به كیفر اعمال خود خواهند رسید و مجازات قانونی در مورد آنها اعمال خواهد شد.
در ادامه نمایندگان سازمان بازرسی و سازمان زمین مسكن و شهرسازی با تشریح نحوه تخلفات متهمان، اجرای قانون توسط دادگاه را خواستار شدند.
رئیس دادگاه گفت: چنانچه در جریان تخلفات صورت پذیرفته توسط متهمان، مشخص شود كه سازمان، اداره و یا مسئولی نیز دچار تخلف و جرمی شده است به آن جرم نیز رسیدگی خواهد شد.
منصوری افزود: باب دفاع از حقوق عامه برای دستگاه قضایی باز است و هیچ گونه خط قرمزی در این زمینه برای مجموعه قضایی وجود ندارد.
در ادامه به درخواست رئیس دادگاه، نماینده تعدادی از شاكیان گفت: اقرارهای تعدادی از متهمان كه از اعضای هیات مدیره وقت این شركت نیز بوده‌اند نشان از تخلفات متعدد متهم ردیف اول دارد و بر اساس اعتمادی كه به دستگاه قضایی وجود دارد اطمینان خاطر داریم كه عدالت در مورد متهمان اجراخواهد شد و دستگاه قضایی پیش از این قاطعیت خود را در پرونده‌های مشابه مانند پرونده‌های پردیسبان و تعاونی اعتباری اعتماد ایرانیان نشان داده است كه جای قدردانی دارد.
در این جلسه انجام عملیات اغواگرانه و سنگین تبلیغاتی برای هجوم مردم به منظور خرید سهام با هدف رشد غیرواقعی قیمت سهام شركت پدیده از جمله شگردهای محسن پهلوان متهم ردیف اول این پرونده عنوان شد.
پس از بیان دفاعیات وكیل مدافع متهم ردیف اول و دفاعیات محسن پهلوان مقدم، رئیس دادگاه به نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد اجازه داد تا مطالب خود را در خصوص ادعا‌های مطرح شده توسط متهم بیان كند.
نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد هم گفت: یكی از نتایج اقدامات متهم ایجاد بی نظمی عمومی به دلیل انجام تجمعات متعدد بوده است كه موجبات نارضایتی شهروندان را فراهم آورده است.
در ادامه دادگاه، كیفر خواست یكی دیگر از متهمان با نام محمد دهقانی فیروز آباد فرزندعلی اكبر قرائت و اعلام شد كه تحصیل مال از طریق نامشروع و فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده از جمله تخلفات نامبرده است.
دهقانی فیروز آباد هم در این جلسه گفت: اقرارها و اظهارات خود را در مرحله تحقیقات مقدماتی قبول دارم و دفتر شركت در شهرستان بیرجند با اجازه محسن پهلوان راه اندازی شده بود و من مبادرت به خرید و فروش سهام می‌كردم.
بر اساس این اظهارات نامبرده وی پس از اعلام ممنوعیت خرید و فروش سهام شركت پدیده توسط دادستانی مشهد كه با هدف پیشگیری از عمق یابی بیشتر تخلفات متهمان و حفاظت از منافع سهامداران انجام شد همچنان مبادرت به خرید و فروش سهام می‌كرده است.
پس از ارائه دفاعیات متهم دهقانی فیروزآباد رئیس دادگاه گفت: به دلیل درخواست تعداد زیادی از سهامداران، از نماینده دادستان می‌خواهیم كه اسامی شاكیان حاضر در دادگاه را قرائت كند تا مطالب وشكایات خود را در صحن علنی بیان كنند.
در این ارتباط یكی از شاكیان گفت: متهم ردیف اول پرونده كه می‌گوید دیپلم ردی است چگونه ادعا می ‌كند كه می‌ خواسته یك پروژه ملی را اداره كند؟ و یا این سئوال مطرح است كه چگونه متهمان هنوز هم به دنبال تاثیرگذاری بر نظر شاكیان هستند؟ چگونه جنایات خود در مورد خانواده سهامداران را می‌توانند جبران كنند؟ چگونه می‌خواهند عزیزان از دست رفته ما را به ما برگردانند؟ چگونه متهمان می‌خواهند سلامتی از دست رفته ما را به ما بازگردانند؟
وی در ادامه اعمال اشد مجازات قانونی را برای متهمان اصلی این پرونده خواستار شد.
ادامه رسیدگی به اتهامات سایر متهمان شركت پدیده با اعلام قاضی منصوری به صبح سه شنبه موكول شد.
به گزارش ایرنا، رسیدگی به اتهامات شركت پدیده در صحن دادگاه با حضور 22 متهم در قالب پرونده ای 100 جلدی به ریاست قاضی سید هادی منصوری از 22 اردیبهشت ماه در مشهد آغاز شده است.
عدم رعایت الزامات قانونی، عدم توجه به تذكرات قانونی صادر شده توسط سازمانهای مسئول، عدم دریافت مجوز‌های لازم قانونی، عدم رعایت حقوق سهامداران، تبلیغات گسترده و اغواگرانه منجر به بروز مشكلات متعدد برای شهروندان و سهامداران، عدم تمكین در برابر تعهدات داده شده، ارائه دلایل غیرواقعی و واهی برای توجیه اقدامات خلاف قانون، تغییر گسترده كاربری اراضی و عدم رعایت حقوق بیت المال از جمله مواردی بوده كه توسط نمایندگان ستاد تدبیر استانداری خراسان رضوی، سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی، سازمان امور اراضی كشور و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به عنوان بخشی از تخلفات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز در صحن علنی دادگاه مطرح شده است.
پیش از این با برپایی دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی در مشهد 2 پرونده مربوط به تخلفات شركت سرمایه گذاری پردیسبان و تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان هم رسیدگی و احكام مجرمان اعلام شد.
فعالیت شركت پدیده شاندیز كه 130 هزار سهامدار دارد چهار سال پیش در پی مطرح شدن تخلفات گسترده در فروش سهام، تغییر غیرمجاز كاربری زمینهای كشاورزی، پرداخت نكردن حقوق دستگاههای ذیربط، دریافت نكردن گواهی پایان كار و دیگر تخلفات مدیران این شركت با دستور مراجع قضایی متوقف شد.
مراجع قضایی در مرحله نخست، دفاتر فروش و عرضه سهام شركت را با حكم دادستانی خراسان رضوی بستند و بعد از مدتی فعالیتهای كل پروژه متوقف شد.
حل مشكل سهامداران و فعال كردن مجدد این پروژه ظرف چهار سال اخیر از دغدغه های جدی مسئولان بود به طوری كه سه سال پیش با تشكیل 'ستاد تدبیر' در خراسان رضوی اقداماتی برای راه اندازی دوباره و سر و سامان دادن به وضعیت شركت پدیده شاندیز صورت گرفت.
پیرو این اقدامات بود كه مدیرعامل جدید گروه شركتهای پدیده شاندیز مهر ماه پارسال اعلام كرد 45 شركت پیمانكاری و مشاور جزء و كل برای ساخت و تكمیل پروژه های شركت با این مجموعه قرارداد منعقد كرده اند.
هم اكنون گروه شركتهای پدیده در قالب شش شركت اصلی و دو موسسه وابسته در حال فعالیت است و 2دو سایت اصلی اداری و پروژه گردشگری در شهر شاندیز خراسان رضوی و جزیره كیش استان هرمزگان دارد و به طور میانگین دو هزار نفر در بخشهای مختلف این پروژه در شهر شاندیز مشغول كار هستند.
1922/7505