كیوسك های بدون مجوز در كهگیلویه و بویراحمد پلمپ می شوند

یاسوج - ایرنا- كیوسك های غیرمجاز در سطح اماكن عمومی به ویژه در اطراف مدارس با دستور دستگاه قضایی در اسرع وقت نسبت به پلمپ و جمع آوری آنها اقدام خواهد شد.

به گزارش ایرنا، معاون سیاسی و امنیتی استاندار كهگیلویه و بویراحمد بر ضرورت نظارت بیشتر و دقیق تر در زمینه صدور مجوز كیوسك های موجود در سطح شهرهای استان به ویژه شهر یاسوج تأكید كرد.
سید محمدكاظم نظری روز دوشنبه در نشست ستاد مبارزه با مواد مخدر كهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس گزارش های رسیده بخش عمده ای از دكه های موجود در سطح شهر یاسوج فاقد مجوز هستند و حتی برخی از آنها اقدام به فروش و توزیع برخی اقلام غیر بهداشتی و افیونی می كنند.
وی با تاكید بر اینكه سلامتی مردم و شهروندان تعارف بردار نیست، گفت: برخی از این دكه ها ظرف سالهای گذشته در سایه ارتباطات و نزدیكی های قومیتی و به شكل غیرقانونی مشغول فعالیت شده اند كه باید بدون كمترین مماشات با آنها برخورد شود.
وی گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر با هماهنگی دستگاه قضایی ، دانشگاه علوم پزشكی و شورای مبارزه با مواد مخدر استان نسبت به پلمپ و جمع آوری كیوسك های غیرمجاز اقدام كنند.
نظری همچنین نسبت به بروز برخی آسیب ها و جرائم در خوابگاه های خودگردان دانشجویی نیز هشدار داد و گفت: آمارها و بررسی ها حكایت از وضعیت نامناسب این خوابگاه ها دارد.
وی با بیان اینكه در برخی از این خوابگاه ها افراد غیردانشجو نیز سكونت دارند و دربرخی موارد مرتكب جرایمی می شوند، افزود: وقتی ملاك و معیار این خوابگاه ها كسب درآمد باشد و نظارت ها نیز كمرنگ، بروز چنین مشكلاتی دور از انتظار نخواهد بود.
نظری تصریح كرد: استان كهگیلویه وبویراحمد همچنان در زمینه بسیاری از شاخص های امنیتی در رتبه های نخست كشور است و در حوزه گرایش به مواد مخدر و یا سن اعتیاد به نسبت میانگین كشوری وضعیت مناسب تری دارد.
وی بیان كرد: البته این به معنای كمرنگ كردن فعالیت ها و اقدام ها نیست و كسب این رتبه ها و شاخص های مناسب تا حدود زیادی نتیجه عملكرد مطلوب دستگاه های امنیتی، اطلاعاتی ، قضایی، نظامی و انتظامی است.
نظری تاكید كرد: وضعیت كهگیلویه و بویراحمد در زمینه استفاده از مواد مخدر در جامعه رو به بهبود بوده به گونه ای كه ضریب شیوع اعتیاد در این استان 2 درصد بوده كه كمتر از میانگین كشوری است و جزء استان های پاك محسوب می شود.
وی همچنین بر توسعه آموزش های پیشگیری از آسیب های اجتماعی متناسب با نیازهای جوانان و ایجاد نشاط، امید و پویایی اجتماعی و فرهنگی با رویكردهای منطقه ای به ویژه در مناطق آسیب زا نیز تاكید كرد.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر كهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: گرچه میانگین گرایش به معضل اعتیاد در بین جوانان و نوجوانان (دانشجویان و دانش آموزان) در این استان نسبت به میانگین كشوری كمتر است اما در زمینه تغییر رویكرد مصرف از مواد افیونی سنتی به مواد صنعتی از جمله ماری جوانا(گیاه شاهدانه) زنگ خطر را در سطح مدارس استان به صدا درآورده است.
ناصر رضایی اظهار داشت: یكی از چالش های اساسی در زمینه جمع آوری معتادان و حتی بهبود یافتگان نبود مركز بستردرمانی ثابت بود كه با تلاش و پیگیری دانشگاه علوم پزشكی یاسوج این مهم محقق شد.
وی بیان كرد: هم اینك 43 مركز درمان اعتیاد در استان وجود دارد كه از این تعداد 11 مورد دولتی و 32 مورد نیز خصوصی بوده كه افزایش مراكز دولتی در سال 96 حدود 19 درصد رشد داشته است.
حدود 12 هزار معتاد در كهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است.
فرمانده انتظامی كهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: افزون بر 900 كیلو گرم انواع مواد مخدر از ابتدای سال جاری تاكنون در سطح محورهای ارتباطی استان كشف و ضبط شده است.
سردار مهدی انصاری یادآور شد: در این مدت همچنین 220 نفر اعم از قاچاقچی و توزیع كننده مواد مخدر دستگیر و 66 دستگاه خودرو حامل این مواد نیز توقیف شد.
سردار انصاری تاكید كرد: در این مدت همچنین پنج باند قاچاقچی مواد مخدر در سطح محورهای ارتباطی استان منهدم و 24 نقطه آلوده شناسایی و پاكسازی شد.
وی گفت: در این مناطق آلوده همچنین 44 كیلوگرم انواع مواد مخدر كشف و 83 نفر نیز دستگیر شدند.
سردار انصاری تصریح كرد: با همكاری اداره كل آموزش و پرورش استان حدود 24 طرح ویژه پاكسازی مدارس استان انجام شد كه در این طرح ها 21 كیلوگرم انواع مواد مخدر كشف و 55 نفر نیز در این رابطه دستگیر شدند.
3016/6110