۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۵
کد خبر: 83321065
۰ نفر
اصلاحات 6گانه داوری در لیگ برتر جزیره

تهران- ایرنا- لیگ برتر جزیره از فصل آینده علاوه بر استفاده از فناوری كمك داور ویدئویی (VAR) با اعمال 6 تغییر مقرراتی در حیطه داوری آغاز به كار خواهد كرد.

تارنمای 90 دقیقه روز دوشنبه نوشت: براساس گزارش منابع موثق، فناوری كمك داور ویدئویی برای نخستین بار از فصل آینده در رقابت های لیگ برتر جزیره استفاده خواهد شد و انتظار می رود تا داوران را برای قضاوت بهتر و موثرتر یاری دهد.
با این حال، VAR تنها تغییری نیست كه از فصل آینده در رقابت های لیگ برتر انگلیس اعمال خواهد شد.
هیات بین‌المللی فوتبال (ایفاب) كه نهاد قانونگذاری این ورزش است تعدادی از اصلاحات جدید را در ورزش فوتبال تایید كرده كه از اول ژوئن 2019 اجرایی خواهد شد و این بدان معنا است كه لیگ برتر باید خود را با قوانین جدید وفق دهد.
صرف نظر از كمك داور ویدئویی در گزارش زیر به 6 قانون جدیدی كه از فصل 2019 – 2020 در لیگ برتر جزیره اعمال خواهد شد، اشاره شده است.
*خطای هند
در خصوص اعمال قانون لمس توپ یا خطای هند در یك سوم هجومی حریف اصلاحاتی صورت گرفته است.
گل هایی كه پس از برخورد اتفاقی به دست بازیكنی وارد دروازه شود مردود خواهد بود و اگر یك بازیكن به طور عمد توپ را به سود خود هدایت یا بالعكس اقدام به گلزنی كند با یك ضربه آزاد جریمه خواهد شد.

*ضربات آزاد
دروازه بانان سرتاسر انگلیس مسلما با شنیدن اعمال این تغییر چشمگیر در قانون زدن ضربات آزاد مستقیم آسوده خواهند شد!
براساس قوانین جدید، تیم های حمله كننده دیگر اجازه استفاده از یك بازیكن را در دیواره دفاعی حریف ندارند. قانونگذاران بر این باورند كه حضور چنین بازیكنی در دیواره دفاعی حریف با «روح فوتبال» تناقض دارد.

*پنالتی
این تغییر شاید برای دروازه بانان خیلی خوشحال كننده نباشد و داوران هم از فصل آینده باید در خصوص ضربات پنالتی سختگیرانه تر عمل كنند چرا كه دروازه بانان در هنگام زده شدن پنالتی باید دست كم قسمتی از یكی از پاهای خود را روی خط دروازه یا به موازات آن قرار داده و حركت ندهند. علاوه بر این، گلرها از حركت روی خط دروازه منع شده و نمی توانند تیرك ها را لمس كنند.

*تعویض ها
در راستای جلوگیری از وقت كشی های پایان بازی، بازیكنان به هنگام تعویض باید از نزدیك ترین نقطه به خط كشی كناره زمین، بازی را ترك كنند.

*كارت زرد و قرمز برای سرمربی ها
سرمربیانی كه بیشتر از سایرین پرخاشگر هستند از فصل آینده باید بیشتر مراقب رفتار خود باشند چرا كه آنها نیز مشابه بازیكنان در صورت اقدام برای امتحان كردن آستانه تحمل داور، جریمه خواهند شد.
بر این اساس، سرمربیان هم در صورت رفتار غیر ورزشی در محوطه فنی كارت زرد و قرمز دریافت خواهند كرد و در صورتی كه فرد خاطی حاضر در درگیری كنار زمین قابل شناسایی نباشد به طور پیش فرض سرمربی جریمه خواهد شد.

*دراپ بال (بین طرفین)
این قانون برای مدت ها چیزی شبیه به یك راز بود اما از فصل آینده به تاریخ خواهد پیوست. در رقابت های فصل بعد لیگ برتر جزیره دیگر قانون بین طرفین اجرا نخواهد شد و در صورت توقف بازی، توپ به راحتی به تیمی داده می شود كه پیش از توقف، آن را در اختیار داشته یا لمس كرده است.
علاوه بر این، اگر بازی در محوطه جریمه متوقف شود آنگاه توپ در اختیار دروازه بان قرار داده خواهد شد.
ورزشی**3991**1067**