ارتباط موثر فعالان حوزه تجدیدپذیر در گرو تشكیل انجمن علمی است

تهران- ایرنا- دبیرعلمی هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران، ارتباط هرچه بیشتر و موثرتر فعالان حوزه تجدیدپذیر را در گرو تشكیل یك انجمن علمی در این حوزه دانست.

مجید زندی روز دوشنبه در نشست خبری هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران، طی سخنانی با اعلام برگزاری این كنفرانس در 21 و22 خرداد ماه سال جاری، یكی ازمهمترین بخش های این كنفرانس را برپایی نمایشگاه های حوزه تجدیدپذیر طی این دو روز عنوان كرد.
مدیر گروه مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر دانشكده مهندسی مكانیك و انرژی دانشگاه شهید بهشتی در این نشست كه با حضور نمایندگانی از انجمن انرژی های تجدیدپذیراتاق بازرگانی، سندیكای صنعت برق و همچنین شركت های بزرگ بخش خصوصی فعال در حوزه تجدیدپذیرهمراه بود، از انجمن و سندیكاهای بخش خصوصی بویژه برق درخواست كرد كه شركت های بیشتری را برای حضور در این نمایشگاه ها تشویق كنند.
وی همچنین با تاكید براینكه، هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران 22 خرداد تمام نمی شود، افزود: ما علاقمندهستیم كه این گپ و گفت ها در قالب یك چالش بصورت سلسله وار ادامه داشته باشد، لذا درصدد برگزاری چندین نشست تخصصی در طول سال جاری هستیم.
دبیرعلمی هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران، درعین حال ارتباط هرچه بیشتر فعالان حوزه تجدیدپذیر را در گرو تشكیل یك انجمن علمی كه موسس آن بازیگران اصلی این حوزه شامل شركت توانیر، گروه صنعتی مپنا، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و دانشگاه شهیدبهشتی می باشند، دانست.
دبیر علمی هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران، در ادامه گفت: ما علاقمند هستیم كه نمایندگان تمام بخش خصوصی و همچنین دانشگاهی بصورت فردی در این مجموعه به منظور كلونیزه كردن حوزه تحقیقاتی و فنی دور یكدیگر جمع شوند.
زندی در ادامه، رونق سرمایه گذاری در حوزه فناوری های تجدیدپذیر و توسعه ارتباطات بین المللی را از مهمترین اهداف برگزاری هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران عنوان كرد.
وی در ادامه، ریزش فناورانه، افزایش ارتباطات بین‌المللی علمی و فناورانه در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، برخورداری صنعت ایران از یافته‌های پژوهشگران داخلی و خارجی، تشكیل كلون‌های فناورانه شامل پژوهشگران خارجی و داخلی و نیز ایجاد تفاهم بین بخش دولتی و خصوصی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر را از دیگر اهداف هفتمین كنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران برشمرد.
زندی با تاكید براینكه كنفرانس انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران یك كنفرانس دانشگاهی نیست، اظهاركرد: در حقیقت پنج بازیگر اصلی حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر شامل دانشگاه شهید بهشتی، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، گروه صنعتی مپنا، شركت توانیر و پژوهشگاه وزارت نیرو برگزاركنندگان اصلی آن می باشند.
دبیر اجرایی و رئیس كمیته اجرایی كنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر و تولید پراكنده ایران نیز در این نشست با اشاره به اینكه، تاكنون 500 نفر برای شركت در این كنفرانس ثبت نام كرده‌اند، اظهاركرد: در واقع امسال شاهد رشد بیش از 80 درصدی شركت كنندگان هستیم.
محسن زندی با بیان اینكه تعداد مقالات رسیده به هفتمین دوره برگزاری كنفرانس نسبت به دوره قبل از رشد 30 تا 40 درصدی برخودار بوده است، تصریح كرد: تعداد 350 مقاله به دبیرخانه كنفرانس ارسال شده است.
وی همچنین با اشاره به رشد بالای 700 درصدی تعداد مقالات انگلیسی ارسالی به هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران افزود: 40 درصد مقالات به زبان انگلیسی می باشد.
زندی همچنین اظهاركرد: تعداد مقالات ارسال شده از كشورهای خارجی از صفر به 20 رسیده است، ضمن اینكه تاكنون برگزاری 15 نمایشگاه قطعی شده و 150 داور تخصصی در حوزه‌های مختلف مقالات ارسالی به این كنفرانس را داوری می كنند.
دبیر اجرایی و رئیس كمیته اجرایی كنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر و تولید پراكنده ایران با بیان اینكه ۱۳۰ مقاله به صورت شفاهی و ۱۰۰ مقاله به صورت پوستر در این كنفرانس ارائه خواهد شد، افزود: با وجود اینكه سطح مقالات و امتیازات بسیار بالا بوده است اما در مجموع ۳۰ درصد مقالات ریزش خواهند داشت.
زندی همچنین تصریح كرد: تعداد ۷۰ مقاله كاربردی از طرف شركتهای توزیع برق و بر اساس تجربیات آنها به دبیرخانه كنفرانس ارسال شده كه به صورت تخصصی داوری می شوند.
وی همچنین با اشاره به برگزاری ۱۴ كارگاه آموزشی و سه میز گرد تخصصی در هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران اضافه كرد: دو میزگرد با مشاركت سازمان انرژی های تجدیدپذیرو بهره وری انرژی برق (ساتبا)، سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان (ستفا) و شركت توانیر نهایی شده كه به ترتیب به موضوعات مشكلات اقتصادی در نیروگاه‌های تجدید پذیر بعد از راه‌اندازی و نیز چالش‌های سرمایه گذاری در نیروگاه‌های تجدید پذیر خواهند پرداخت.
براساس این گزارش، هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران، با محورها و موضوعات'سیستم‌های خورشیدی فتوولتاییك'، 'سیستم‌های خورشیدی حرارتی'، 'انرژی‌های آبی (blue energies)،' 'سیستم‌های هیبرید انرژی (‌EHS)' ، 'محیط زیست و انرژی‌های تجدیدپذیر'، 'سیستم‌های زیر شبكه (microfrid)، همبست آب، غذا و انرژی (N. W. F. E)'، 'فناوری نانو در انرژی‌های تجدید پذیر'، 'شبكه‌های هوشمند (smartgrid) سیستم‌های بادی، پیل‌های سوختی، انرژی شهری، مدیریت انرژی، برداشت انرژی، آینده‌نگری انرژی، انرژی‌های زیستی، بهینه‌سازی انرژی، ذخیره‌سازی انرژی، انرژی زمین گرمایی، فناوری‌های نوین در تبدیل انرژی، سیاست‌گذاری انرژی، اقتصاد و انرژی، امنیت پایدار انرژی، نیروگاه برق آبی كوچك و همچنین'سیستم‌های تولید همزمان برق و حرارت' برگزار می شود.
هدف از برگزاری این كنفرانس، ایجاد ارتباطات بین المللی در حوزه فناورانه انرژی های تجدیدپذیر برای كشور، ایجاد ارتباط مناسب بین پژوهشگران داخلی و خارجی، ترغیب ورود منطقی بخش صنعت به حوزه تجدیدپذیرها، ایجاد ارتباط مناسب بین بخش دولتی و خصوصی و بررسی علمی مباحث و رفع چالش های موجود در حوزه زیست محیطی و انرژی كشور است.
هفتمین كنفرانس ملی و نخستین كنفرانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر و تولید پراكنده ایران، با شعار «انرژی پاك برای ایران پاك»، به همت دانشگاه شهیدبهشتی و حمایت دانشگاه ها و سازمان های مرتبط با این حوزه و با حضور پژوهشگران و شركت های خارجی، ۲۱ و 22 خرداد سال جاری در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.
علمی ** 1836 **1485