۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۷
کد خبر: 83321043
۰ نفر
پاسخ مجازی به هذیانِ «پایان ایران»

تهران- ایرنا- انفجار در منطقه سبز امنیتی بغداد آن هم درست چند روز پس از تخلیه سفارت آمریكا از كارمندان غیرضروری، از دید طیفی از كاربران توییتر با سناریویی هدایت شده برای دمیدن بر آتش تقابل آمریكا با جمهوری اسلامی ایران به اجرا درآمده است. مجازی ها همچنین بشدت به تازه ترین تهدید ضدایرانی ترامپ واكنش نشان دادند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، منطقه سبز امنیتی بغداد كه محلی حفاظت شده و مقر بسیاری از ساختمان های دپیلماتیك و سیاسی در پایتخت عراق است، یكشنبه شب شاهد انفجار بود. اصابت راكت به ساختمانی در نزدیكی سفارت ایالات متحده آمریكا، به سرعت انگشت اتهام «دونالد ترامپ» را به سوی ایران دراز كرد.
ترامپ در توییتی نوشت: «اگر ایران قصد جنگ دارد، رسما كارش تمام است.» و همچنین افزود «هیچ وقت آمریكا را تهدید نكن!»
تهدید رسمی ایران و به كار بردن عبارت «پایان ایران» در توییت ترامپ واكنش های گسترده ای را در فضای مجازی برانگیخت.
كاربران توییتر با هشتگ هایی چون «#انفجار»، «#ایران»، «#آمریكا»، «#جنگ»، «#ترامپ»، «#پایان_ایران» و .. از زوایای مختلفی محتوا و شكل توییت ترامپ را مورد بررسی و نقد قرار دادند. این گزارش به بررسی تحلیلی واكنش های كاربران به این مساله پرداخته است.

** فضا برای كنشگری طرف سوم مهیا است
برخی كاربران با اشاره به فضای پرتنش و پر از سوءتفاهم در روابط میان دو كشور، زمینه را برای خرابكاری و سوء استفاده طرف های سومی كه خواهان تشدید تقابل میان تهران و واشنگتن هستند، مهیا دانستند و نسبت به تحركات اینچنینی هشدار دادند.
در همین ارتباط، كاربران خواهان هوشیاری تهران در برابر رخدادهای اینچنینی شدند و از لزوم تعیین سیاست های هوشیارانه در رابطه با آمریكا سخن گفتند. كاربری انفجار بغداد را «هشداری جدی» برای تهران دانست؛ هشداری مبنی بر اینكه «ادامه سیاست نه جنگ، نه مذاكره می تواند به درگیری نظامی ایران و آمریكا منجر شود.»
این كاربر با اشاره به نقش طرف های سوم در روشن كردن آتش جنگ نوشت: «در چنین فضایی، طرف سوم می تواند زمان شروع جنگ را با حمله به منافع آمریكا در منطقه طراحی كند.»
برخی هم دوام و بقای این فضا در روابط دو كشور را موجب برخورد میان دو طرف دانستند. در توییتی می خوانیم: «سیاست ایران در برابر آمریكا باید به گونه ای باشد تا این امكان را به طرف سوم ندهد كه بتواند با شلیك كور دو طرف را وارد فاز نظامی كند. در غیر این صورت درگیری دو طرف اجتناب ناپذیر خواهد بود.»

** انفجار نزدیك سفارت، سناریوی نخ نمای آمریكایی؟
برخی كاربران وقوع انفجار در منطقه سبز امنیتی بغداد را سناریویی آمریكایی برای توجیه و آماده سازی افكار عمومی این كشور و جهان جهت برخورد با تهران دانستند.
در توییتی می خوانیم: «تكرار سناریوهای پوسیده‌ی CIA : اول می‌گویند كارمندان سفارت‌شان از عراق بروند. بعد به شركت‌ نفتی شان می‌گویند، عراق را ترك كنند. حالاهم یك موشك كاتیوشا نزدیك سفارت شان شلیك و بلافاصله ترامپ ظاهر می شود! آمریكایی ها اندكی خلاقیت هم خرج سناریوهایشان نمی‌كنند.»
در توییتی دیگر آمده است: «ایران آبها را ناامن كرده، پس ناو و جنگنده می‌فرستند، بعد در بندری امن چند كشتی تجاری آسیب می‌بینند. آمریكا كارمندانش را از سفارت‌خانه‌هایش در عراق خارج می‌كند چون ایران تهدید است. ظرف چند روز به ساختمانی متروكه نزدیك سفارت آمریكا كاتیوشا می‌خورد. اندازه‌ی بالیوود واقعی‌ هستند اینها.»
كاربر دیگری هم از لزوم هوشیاری ایران و خودداری از بازی در زمین آمریكا گفت و آورد: «همه این بازی ها از جنگ روانی، حمله ساختگی به نفتكشها و راكت پراكنی در عراق، در راستای معرفی چهره ای جنگ افروز از ایران و عامل ناامنی منطقه است. نیت دشمن ترور مشروعیت و اخلاقیت ایران در منظر افكارعمومی است...البته كه در سناریوسازی ذیل جنگ سرد هم ناشی اند و ردپایشان آشكار است.»

** پیامدهای تشدید تنش میان ایران و آمریكا
شماری از كاربران توجه به هویت حمله كنندگان به سفارت را در اولویت چندم قرار دادند و وقوع چنین رخدادی را فی نفسه موجب تشدید تنش میان ایران و آمریكا و توجیه پذیری نظامیگری آمریكا در منطقه دانستند. كاربران به ایران توصیه كردند برای خروج از این وضعیت تنش زا و تنش خیز تدبیری بیاندیشد.
در توییتی آمده است:«مهم نیست كه حمله به سمت سفارت آمریكا سناریو واشنگتن بوده یا از سوی دشمنان آمریكا انجام شده است، نكته قابل توجه این است كه این نوع حملات با هرقصدی كه باشد می تواند به بهانه ای برای توجیه افكار عمومی آمریكا به منظور برخورد نظامی با ایران تبدیل شود. باید از این وضعیت خارج شد.»

** لزوم توجه به بار معنایی «پایان ایران» در توییت ترامپ
طیفی از كاربران خواستار توجه به واژه ها و عبارت هایی شدند كه ترامپ در توییت خود علیه ایران به كار برده است. این كاربران توجه به بار معنایی واژه های ترامپ را در درك منظور و نیت او مهم ارزیابی كردند. در توییتی آمده است: وقتی به جای خلیج فارس ازعنوان جعلی استفاده كرد، گروهی ماله دست گرفتند كه درجریان نبوده. ساعتی بعد وقتی متن سخنرانی منتشر شد، دیدیم كه برایش نوشته بودند خلیج فارس. حالا دوباره ماله به دستان به میدان آمدند. خوب چشمهایتان را بازكنید نوشته پایان ایران خواهد بود؛ تهدید یك سرزمین.»
برخی كاربران اما به جای تمركز بر عبارت «پایان ایران» كه در توییت ترامپ نوشته شده، توجه به پیامدهای جنگ ناخواسته را خواستار شدند. به نوشته كاربری، «عبارت ترامپ از پایان ایران را می توان با عبارت بوش مبنی بر فرستادن عراق به دوران ماقبل تاریخ مقایسه كرد. وقتی جنگی رخ دهد و همه زیر ساخت های یك كشور نابود شود، در دنیای امروز پایان آن كشور و در اینجا ایران خواهد بود. نباید خود را درگیر واژه ها كنیم. باید به خطر جنگ توجه شود.»
گروهی دیگر از كاربران از تاثیرپذیری ترامپ از شبكه «فاكس نیوز» گفتند و انتشار توییت اخیر رییس جمهوری آمریكا اندكی بعد از گزارش تند دیروز فاكس نیوز را مورد توجه قرار دادند. كاربری نوشت: «این بارها در مورد مسایل دیگه هم اتفاق افتاده. ترامپ نشسته شبكه فاكس نیوز می بیند، مخصوصا یكشنبه ها، بعد به آنچه پخش می شود واكنش نشان می دهد. خبری در مورد ایران و تهدیدش ساعت 4:16 پخش شد، 9 دقیقه بعد توییت هشدار نابودی ایران را زد.»

** ایران همیشه پا برجا است
برخی اظهارات ترامپ را به اندازه ای به دور از واقعیت دانستند كه لفظ «شوخی» بر آن نهادند. در توییت «آذر منصوری» فعال سیاسی می خوانیم: «اگر رئیس جمهور امریكا یا مشاوران او یك بار تاریخ 2500 ساله ایران را خوانده بودند، هیچگاه از پایان ایران سخن نمی گفتند. شوخی بدی بود.»
كاربر دیگری نوشت: «یكی به این تاریخ یاد بدهد؛ تاریخ ایران را، كه اسكندر و مغول و عرب و.... آمدند و نه تنها ایران ماند كه آنها هم ایرانی شدند. ایران یك رژیم نیست یه سرزمین كهن است كه همیشه با وجود بلایا مانده و خواهد ماند و نهایتا اینكه ما ایرانی‌ها از تهدید سرزمینمان خوشمان نخواهد آمد.»
«محسن میلانی» هم خطاب به ترامپ نوشت: «آقای رئیس جمهور، ایران یكی از قدیمی ترین تمدن ها و كشورهای جهان است. شما نمی توانید 'رسما به آن خاتمه دهید' منظورتان هرچه كه هست. اسكندر ، چنگیز و سایرین هم سعی كردند ولی در نابودی ایران ناموفق ماندند. تاریخ نشان داده كه ایران می داند كه چگونه زنده بماند.»
در توییتی دیگر آمده است:« ترامپ از پایان ایران در صورت جنگ سخن گفته است. نه پایان نظام جمهوري اسلامي! اما ما ایرانیان پایان ترامپ و تیم منحط B را خواهیم دید. ترامپ به دلیل دانش محدود، فقدان تجربه سیاسي و شخصیت روانپریش معني ایران و پایان را نمیداند.»

** توییت ترامپ بخشی از عمیات روانی او است
برخی كاربران اظهارات ترامپ را در چارچوب «عملیات روانی آمریكا» برای تضعیف ایران ارزیابی كردند. كاربری آورد: «تكرار عملیاتهای روانی كوتاه مدت ترامپ این را نشان می دهد كه در آستانه یك روز مهم (روز قدس) هجمه و تهدید (پایان ایران) شدت می گیرد و بعد از كسب نتیجه حداقلی فروكش می كند.»
شماری كاربران پیشنهاد دادند كاربران، توییت ترامپ را به خاطر ماهیت به شدت تهدیدآمیز آن ریپورت كنند.
تعدادی دیگر از كاربران با اشاره به اینكه بسیاری از كشورهای اروپایی و قدرتهای بزرگ به این توییت تهدید آمیز ترامپ واكنش نشان نداده اند، از استانداردهای دوگانه قدرت های جهانی در ارتباط با مسایلی اینچنینی انتقاد كردند. از دید كاربران اگر به عنوان نمونه رییس جمهوری ایران یا وزیر امور خارجه كشورمان چنین توییتی زده بود، بسیاری از كشورها اظهاراتش را مورد نقد جدی قرار می داند، ولی در برابر توییت سراسر تهدید ترامپ سكوت می كنند..
كاربری در همین ارتباط نوشت: «احمدی نژاد وقتی گفت اسرائیل از صفحه روزگار محو می شود، جامعه جهانی علیه این اظهارات موضع گرفت، حال ترامپ نیروهای ارتش آمریكا را به خلیج فارس آورده و علنا تهدید به نابودی كل كشور ایران كرده، ولی دنیا سكوت كرده است.»!

** انتقاد شدید از اپوزیسیون حاكمیت
برخی دیگر از كاربران با انتقاد ازمخالفان نظام و براندازانی كه از دخالت و حمله آمریكا به ایران حمایت می كنند، مداخلات اینچنینی را موجب متضرر شدن تمام ایران می دانند. درتوییتی می خوانیم: «حالا مواجب بگیرهای صدای آمریكا می گویند منظور ترامپ ایران نبوده جمهوری اسلامی بوده است، چشم كسانی كه ساده‌لوحانه می‌گفتند آمریكا حمله می‌كند، نظام عوض می شود و سپس همه در صلح و صفا زندگی می‌كنیم روشن.»
كاربر دیگری نوشت: « این توییت خط تمایزی می كشد بین اپوزیسیون ج.ا. و اپوزیسیون ایران. هنوز هیچی نشده تهدید می‌كند كه ایران را نابود می‌كنم.»
پژوهش**9275**9279