ارتباطات مرزبانی ایران با پاكستان و تركیه ارتقا یافته است

ایلام - ایرنا - فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: ارتباط و هماهنگی نیروهای مرزبانی كشورمان با مرزبانان پاكستان و تركیه در سایه گسترش روابط دوجانبه بهبود و ارتقا یافته است.

به گزارش ایرنا، سردار قاسم رضایی روز دوشنبه در آیین معارفه فرمانده جدید مرزبانی استان ایلام اظهار داشت: ایران پس از روسیه و چین از نظر تعداد همسایگان رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده و با وجود هشت هزار و 755 كیلومتر مرز مشترك با همسایگان كه از این مقدار 2 هزار و 700 كیلومتر مرز دریایی است، از نظر شاخص های امنیتی در شرایط به نسبت مطلوبی قرار داریم.
وی افزود: هیچ كشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران با توجه به ویژگی های استكبار ستیزی نظام با تهدیدات پیرامونی روبرو نیست ولی در سایه هوشیاری نیروی امنیتی و نظامی و انتظامی و بویژه مرزبانان غیور به كمترین مشكل روبرو هستیم.
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی تاكید كرد: یكی از اصلی ترین مشكلات ایران در حوزه مرزها طی سالیان گذشته در مرزهای كشورمان با پاكستان بود، چرا كه اشراف امنیتی این كشور در منطقه بلوچستان این كشور ناچیز بود كه همین عامل باعث نفوذ اشرار و افراد تروریست و تبهكار به این منطقه شده بود.
سردار رضایی با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر پاكستان به ایران ادامه داد: نشست ها و هماهنگی های بسیار خوبی در ماه های گذشته برای ارتقا شرایط امنیت مرزهای 2 كشور برگزار و در سایه هماهنگی های صورت گرفته هم اكنون ارتش این كشور در این منطقه حضور یافته است.

** امنیت مرزهای ایران با پاكستان ارتقا می یابد
وی همچنین از اقداماتی در زمینه فنس كشی و انسداد مرزی بویژه در جنوب سیستان و بلوچستان به منظور جلوگیری از تحركات اشرار و تروریست های در این منطقه خبر داد و ابراز امیدواری كرد شاهد بهبود شرایط امنیتی در مرزهای ایران و پاكستان باشیم.
فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به وضعیت مرز یك هزار كیلومتری ایران با افغانستان نیز اشاره كرد و یادآور شد: ارتباط میان مرزبانان 2 كشور بسیار خوب است ولی فتنه هایی توسط دنیای استكبار با گسیل گروه های تروریستی و تكفیری در جریان است تا این مرز خدشه دار شود كه بدون شك این توطئه آنان نیز در سایه رشادت نیروهای مرزبانی خنثی خواهد شد.
سردار رضایی اضافه كرد: در حوزه مرزهای ایران با تركیه نیز بویژه از ابتدای سال 97 مناسبات 2 طرف بسیار بهبود یافته و در سایه همین ارتباطات میزان قاچاق مشروبات الكلی و سلاح در این محدوده به شكل قابل ملاحظه ای كاهش یافته است.
وی در ادامه به مرز یك هزار و 600 كیلومتری ایران با عراق پرداخت و گفت: در محدوده استان های كرمانشاه ، ایلام و خوزستان و با توجه به تردد میلیونی زائران اربعین كمترین مشكلی وجود دارد و هماهنگی ها بسیار مطلوب است.
فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تلاش ها برای بازگشایی مرز خسروی با توجه به امكانات مناسب زیرساختی در 2 سوی مرز اظهار داشت: مقامات عراقی وجود مشكلات امنیتی در محدوده خانقین به بغداد را دلیل مسدود بودن این منطقه مرزی عنوان می كنند كه امیدواریم با ارتقا و بهبود شرایط امنیتی امسال شاهد گشایش این مرز در ایام اربعین باشیم.

** تمركز مدیریتی در اقلیم كردستان عراق برای مقابله با قاچاقچیان ناچیز است
سردار رضایی افزود: در محدوده مرزهای كشورمان با اقلیم كردستان عراق به توجه به اشراف كم و نبود تمركز مدیریتی همچنان شاهد قاچاق كالا و مشروبات الكلی و سلاح در این منطقه هستیم كه امیدواریم با برگزاری نشست های مشترك و استقرار نیروهای بیشتر از سوی اقلیم در این منطقه این وضعیت بهبود یابد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به كشفیات مواد مخدر در كشور طی سال گذشته پرداخت و یادآور شد: پارسال نیروهای مرزبانی با كشف ۵۸ تن مواد مخدر كه بیشتر با شرارت همراه بود از ورود آن به كشور جلوگیری كردند.

** تولید مواد مخدر در افغانستان به 9 هزار تن افزایش یافته است
سردار رضایی گفت: فتنه موادمخدر در منطقه شرق و كشور افغانستان هر روز افزایش می یابد به طوری كه 20 سال قبل طبق گزارش سازمان ملل متحد تولید مواد مخدر افغانستان 200 تن بود و امروز به 9 هزار تن رسیده و این یك فتنه شوم است كه وقتی پای كشورهای غربی به این منطقه مسلمان رسید به این شكل فتنه را شروع كردند و جمهوری اسلامی به عنوان خط مقدم مقابله با این فتنه است.
سردار رضایی اصلی ترین مشكل در محدوده مرزهای جنوبی كشور را قاچاق كالا عنوان كرد كه بیشتر آسیب را به اقتصاد ملی وارد می كند كه مبارزه قاطع با این پدیده شوم نیازمند تامین اعتبار و تجهیزات بویژه از نظر بكارگیری شناورهای به روز به منظور رصد عمق دریاست.

** بهبود شرایط مرزها نیازمند 100 هزار میلیارد ریال اعتبار است
وی اضافه كرد: اقدامات زیرساختی برای تقویت مرزبانی به منابع لازم و كافی نیاز دارد تا بتوان امنیت مرزها را ارتقا داد و بر اساس برآوردها بین 80 تا 100 هزار میلیارد ریال برای تقویت مرزهای كشور اعتبار نیاز است.
سردار رضایی با توجه به مشكلات اعتباری مرزبانی برای بهبود وضعیت معیشتی مرزبانان گفت: 20 درصد خانواده های مرزبانان توانسته اند در منازل سازمانی اسكان یابند كه امیدواریم با حمایت دولت و مجلس و اختصاص اعتبارات مورد نیاز بتوانیم شرایط و رفاه مرزبانان و خانواده های آنان را فراهم كنیم.

** متهم كردن مرزبانان به قتل كولبران جفای بزرگی است
وی با انتقاد از برخی افراد كه نیروهای مرزبانی را متهم به تیراندازی به كولبران می كنند، تاكید كرد: این سخنان جفایی بزرگ در حق نیروهای مخلص و مظلوم مرزبانی است، كولبرانی كه به صورت محدود و از مسیرهای مشخص كالای مجاز وارد می‌كنند، قاچاقچی نیستند، حساب متجاوزان مرزی مسلح كه شبانه و از مسیرهای غیر مجاز اقدام به ورود كالاهای ممنوعه ، مشروبات الكلی و سلاح وارد كشور می‌كنند، با كولبران جداست.
وی گفت: كولبرانی كه شناسایی شده و از مسیرهای مجاز تردد كنند، از حمایت مرزبانی برخوردار و به فعالیت قانونی خود ادامه می‌دهند.
فرمانده مرزبانی در خصوص آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده در مرز پاكستان یادآور شد: موضوع آزادی دو مرزبان كه پارسال توسط گروهك‌های تروریستی ربوده و به پاكستان منتقل شدند در دست پیگیری است.
در پایان این مراسم با تقدیر از تلاش های سرهنگ یحیی الهی ، سرهنگ كیاست سپهری به عنوان فرمانده جدید مرزبانی استان ایلام منصوب شد.
استان ایلام 430 كیلومتر مرز با عراق دارد.
7177/6119/6034