رییس پدافند غیرعامل: وابستگی های متقابل زیرساخت های تهران شناسایی شود

تهران- ایرنا- رییس سازمان پدافند غیرعامل كشور گفت: وابستگی های متقابل زیرساخت های استان تهران باید شناسایی و نقاط موازی برای رفع آنها ایجاد شود.

به گزارش ایرنا، سردار غلامرضا جلالی روز دوشنبه در نشست ستاد پدافند غیرعامل استان تهران افزود: یكی از تهدیدهای موجود در حوزه زیرساخت ها وابستگی متقابل آنها به همدیگر است كه در صورت تخریب یك حوزه مانند برق باقی زیرساخت ها نیز به شكل آبشاری خسارت می بینند.
وی یادآورشد: تهران مهمترین استان كشور به دلیل مركزیت و وجود بسیاری از نهادها و مراكز در آن است و به دنبال این اهمیت تهدیدهای بسیاری هم علیه آن وجود دارد.
جلالی اظهارداشت: پدافند غیرعامل از بحث های مورد تاكید رهبری و مستحكم سازی و غیرقابل نفوذ سازی زیرساخت ها و بخش های مختلف از تدابیر معظم له است.
رییس سازمان پدافند غیرعامل كشور گفت: پدافند غیرعامل شامل كاهش آسیب پذیری ها و مصون سازی هاست و امروزه تهدیدها تغییر كرده و از همین رو ضمن رسیدگی به موضوعات جاری در این بخش باید به تهدیدهای جدید هم توجه داشت.
وی به برنامه های آمریكایی ها علیه ایران اشاره و خاطرنشان كرد: آمریكایی ها با نگاه افزایش فشار به دولت ایران از برجام خارج شدند تا بتوانند تحریم ها را افزایش دهند.
جلالی با بیان اینكه به فشار علیه یك كشور رفتارهای قبل از جنگ گفته می شود ادامه داد: چند مولفه وجود دارد كه آمریكایی ها احساس كردند كه می توانند قبل جنگ به آن برسند كه یكی تاثیر تحریم های اقتصادی و دیگری كنترل و اشراف بر شبكه های اجتماعی برای تغییر در نگرش مردم بود.
رییس سازمان پدافند غیرعامل كشور گفت: با این اقدامات احتمال رفتن به سمت جنگ از بین می رود و با این نگاه سعی می كنند ترس از جنگ را نشان دهند.
وی، توسعه بهره گیری از فضای سایبری یكی از اقدامات آمریكایی ها علیه ایران برشمرد و اضافه كرد: شبكه های مجازی و اجتماعی به یك عنصر و ابزار برای دشمن بدل شد و به دلیل یك نوع بی برنامگی، كل مردم را با شبكه اجتماعی در اختیار دشمن قرار دادیم در حالی كه این اقدام را هیچ كشوری انجام نمی دهد.
جلالی تصریح كرد: در این شرایط دشمن هر ابزاری برای هر اقدامی به منظور مخالفت با كشور در اختیار دارد و می تواند در حوزه های مختلف اختلال ایجاد كند و كاركرد آن هم فقط امنیتی نیست.
رییس سازمان پدافند غیرعامل كشور یكی از نقاط در معرض تهدید كشور را بی برنامگی و شلختگی شبكه های اجتماعی خواند و گفت: به این طریق زمینه ای كه خودمان ساخته این به نقطه قوتی برای اعمال نفوذ در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برای آمریكایی ها تبدیل شد.
وی تاكید كرد: امروز بسیاری از كشورهای جهان به خصوص در اروپا و امریكا به اهمیت فضای سایبری پی برده اند و به ابزاری برای بر هم زدن جامعه تبدیل شده است.
جلالی اعلام كرد: امروز منشاء اصلی هر اختلالی در هر یك از برنامه هایی كه ایران بخواهد انجام دهد، رها بودن شبكه های اجتماعی است كه باید به آن رسیدگی شود.
رییس سازمان پدافند غیرعامل كشور گفت: این ابزار تاثیرگذاری بوجود آورده است و اگر می خواهیم عرصه های اجتماعی و سیاسی را مدیریت كنیم باید به سمت مدیریت شبكه های اجتماعی برویم.
وی با بیان اینكه دولت آمریكا در تلاش برای نمایش ایجاد جنگ است افزود: در این صحنه هم رهبر معطم انقلاب فرمودند كه آماده باشیم و نشان دادن آمادگی بازدارندگی ایجاد می كند.
جلالی حفاظت از زیر ساخت ها، حفاظت و صیانت از مردم و كاهش دائمی آسیب پذیری را سه محور برنامه های پدافند غیرعامل خواند و به اقدامات انجام شده در این حوزه ها در سایر كشورهای جهان اشاره كرد.
رییس سازمان پدافند غیرعامل كشور با بیان اینكه حفاظت و صیانت از مردم و اداره غیر نظامیان را نیازمند برخورداری از چندین سناریو اعلام كرد و تخلیه مردم از شهر یا محل اسكان را كم هزینه ترین اقدام در این زمینه برشمرد و خواستار تامین زیرساخت های مورد نیاز برای این انتقال شد.
وی، لازمه آسان سازی تخلیه مردم را آموزش آنان و پیش بینی محل های اسكان با زیرساخت های مورد نیاز برشمرد و افزود: در تهران باید بیش از 50 نقطه به همین منظور و برای اسكان جمعیتی بیش از سه میلیون نفر پیش بینی و آماده سازی شود.
جلالی یكی دیگر از بخش های مهم در پدافند غیرعامل را ایمن سازی فضاهای پرخطر شهری خواند و یادآور شد: در تهران مراكز شیمیایی، نظامی، هسته ای و بافت مركزی شهری بسیاری داریم كه باید برای ایمن سازی هر كدام اقدامات لازم را انجام داد.
رییس سازمان پدافند غیرعامل كشور گفت: باید یك یا دو محل را برای استقرار صنایع پر خطر استان تهران در كوتاه مدت پیدا كرد و در بلندمدت برای جابجایی آنها اقدام كرد.
وی اظهارداشت: از آخرین مانوری كه در حوزه پدافند غیرعامل با محوریت مراكز هسته ای و شیمیایی برگزار شده سه سال سپری می شود كه در این مدت بسیاری از مسئولان تغییر كرده اند و در سال 98 حتما باید برگزاری چنین مانوری در دستور كار قرار گیرد تا هر دستگاهی از مسئولیت خود در زمان بحران مطلع باشد.
جلالی خاطرنشان كرد: در خصوص طرح مطالعه پدافند غیرعامل شهر تهران نیز نشستی با شهردار برگزار شده است.
تهرام/3001//1348