گوشت قرمز 10 هزار تومان ارزان شد

تهران- ایرنا- معاون تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی گفت: هر سال 80 تا 150 هزار تن گوشت قرمز وارد می شود و در پی كاهش قیمت دام زنده، نرخ گوشت قرمز نسبت به قبل از عید 10 هزارتومان كاهش یافته است.

«مرتضی رضایی» روز دوشنبه در حاشیه مراسم روز جهانی زنبور عسل كه در سالن خوشه وزارت جهاد كشاورزی برگزار شده بود، در جمع خبرنگاران در خصوص اینكه با وجود تامین بودن بازار از محصولات پروتئینی، چرا همچنان قیمت ها بالاست گفت: مسئولیت قیمت گذاری محصولات پروتئینی برعهده وزارت جهاد كشاورزی نیست اما به طور قطع بازار این محصولات تامین است و هیچ كمبودی در این زمینه نداریم.
وی اظهارداشت: كمبود زمانی رخ می دهد كه محصولات پروتئینی در فروشگاه ها موجود نباشد، در حالی كه اكنون در برخی محصولات مثل گوشت مرغ و تخم مرغ با مازاد تولید مواجه ایم.
به گفته وی، قیمت مصوب گوشت مرغ 11 هزار و 500 تومان است و اكنون در برخی روزها در میدان بهمن به كمتر از 9 هزارتومان نیز می رسد، بنابراین فاصله قیمت عمده فروشی تا خرده فروشی باعث ضربه زدن به تولید و مصرف كننده می شود.
وی اضافه كرد: در برخی موارد نیز مردم در شرایط هیجانی قرار می گیرند همانند شب عید كه هر چقدر گوشت قرمز و مرغ به بازار تزریق می شد باز هم احساس كمبود وجود داشت در حالی كه این گونه نبود زیرا طبق آمارها میانگین سرانه مصرف در مورد گوشت مرغ حدود 27 كیلوگرم و گوشت قرمز نزدیك 12 كیلوگرم است.
رضایی افزود: با وجود اینكه ما با مازاد تولید گوشت مرغ و تخم مرغ مواجه ایم و در این زمینه كمبودی نداریم باید بازارهای صادراتی برای مازاد تولید فعال شود. در برخی از سالها تخم مرغ در حد 80 هزارتن در سال صادر می شد كه افتخاری برای صنعت طیور و كشور بوده است.
وی گفت: اما برعكس آن در گوشت قرمز با توجه به شرایط تولید داخل سالانه نزدیك به 80 تا 150 هزارتن واردات انجام می دهیم.
وی افزود: بحث عرضه و تقاضا و قیمت سه موضوع متفاوتند كه گاهی هیجانات بازار نیز بر آنها موثر است به طوری كه اكنون در پی كاهش قیمت دام زنده، نرخ گوشت قرمز نسبت به قبل از عید 10 هزارتومان كاهش یافته است.

*800 هزارتن كنجاله سویا امسال توزیع شد
رضایی در پاسخ به ایرنا درباره اینكه تولیدكنندگان از تاخیر در عرضه نهاده های دام و طیور با نرخ های مصوب شاكی هستند افزود: نهاده های مورد نیاز صنعت دام و طیور تامین شده است و كمبودی نداریم و از ابتدای سال تاكنون 800هزارتن كنجاله سویا بین تولیدكنندگان توزیع شده است.
وی گفت: اكنون كنجاله سویا و ذرت مورد نیاز صنعت طیور به مقدار كافی وارد و توزیع شده است اما به خاطر برخی مشكلات از لحاظ واریز پول و حمل بار می تواند دچار كم و كسری شود.
وی اظهارداشت: وظیفه دولت خرید و توزیع نهاده های دامی نیست بلكه به عنوان حاكمیت تنها وظیفه نظارت بر توزیع را برعهده دارد و در واقع نهاده ها توسط بخش خصوصی وارد می شود كه با توجه به گرفتاری كه قبل از عید پیش آمد و برخی تولیدكنندگان در تامین نهاده ها گرفتار شدند، وزارت جهاد كشاورزی با كمك ادارات كل در استان ها و تشكل ها توزیع و نظارت بر توزیع نهاده های دامی را برعهده گرفت و مشكل حل شد و اكنون آرامش در این بازار حاكم است.
وی اضافه كرد: فقط ممكن است به طور موردی مرغداری ها دچار مشكل در تامین نهاده ها باشند كه می توانند اطلاع رسانی كنند تا در اسرع وقت این مشكل پیگیری و حل شود.

* برخورد قاطع دولت با واردكنندگانی كه نهاده را به بازار عرضه نمی كنند
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی درباره اینكه بازار نهاده ها در دست یك نفر است كه این رانت باعث شده كه تولیدكنندگان را تهدید كند كه پول و نهادهایشان را نمی دهد گفت: در نظام توزیع به هیچ عنوان نهاده وارداتی در دست واردكنندگان نیست یعنی پس از ورود محصول به داخل كشور، توزیع كنجاله سویا و ذرت با نظارت دولت و كمك تشكل ها، بهره برداران و سازمان جهاد كشاورزی استان ها انجام می شود به طور مثال به ازای هر قطعه مرغ گوشتی 1600 گرم كنجاله سویا به تولیدكنندگان تخصیص داده می شود.
رضایی تصریح كرد: در نتیجه، اینكه وارد كنندگان بتوانند محدودیتی در عرضه یا اعمال نظر و خط قرمز و سیاهی برای تولیدكنندگان یا شركتی بكشند، درست نیست.
وی ادامه داد: سالانه نزدیك 3.5 میلیون تن كنجاله سویا وارد كشور می شود، اینكه شركتی یا شخصی بازار را ملتهب كند و نهاده ها را نفروشد، ممكن نیست حال اگر موردی هم باشد به طور حتم با متخلفان برخورد می شود.

* آزادسازی صادرات جوجه یك روزه موجب افزایش قیمت ها نمی شود
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی درباره اینكه از سرگیری صادرات جوجه یك روزه موجب افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ می شود گفت: جوجه یك روزه مرغ گوشتی و تخمگذار حاصل تولید گله های مرغ مادر است بنابراین اگر تولید بیش از حد افزایش یابد با افت قیمت مواجه می شویم و اكنون تولیدكنندگان جوجه یك روزه با پایین آمدن قیمت این محصول مواجه اند. ادامه این روند و غیر اقتصادی شدن تولید می تواند در دراز مدت باعث حذف گله های تولیدی شود.
رضایی گفت: آزادسازی صادرات جوجه یك روزه به شكل محدود خواهد بود زیرا تولید سالانه 130 میلیون قطعه در سال است و فقط بین یك تا دو میلیون قطعه صادر می شود.
وی اضافه كرد: تولید جوجه یك روزه یكنواخت نیست و بستگی به پیك مصرف دارد اما در مواردی اتفاق می افتد كه عرضه و تقاضا با یكدیدگر همخوانی ندارد بنابراین باید راه های صادراتی باز باشد كه اگر تولید و عرضه بیش از تقاضا باشد بتوانند مازاد تولید را صادر كنند كه به ضرر تولیدكنندگان و حتی مصرف كنندگان نشود.
اقتصام *9186 * 3063