۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۳
کد خبر: 83320998
۰ نفر
وزیر راه: توسعه محور شرق از اولویت های كشور است

بیرجند - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی با تاكید بر اهمیت زیرساخت های حمل و نقل گفت: توسعه محور شرق جزو اولویت های راهبردی جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی روز دوشنبه در حاشیه آغاز عملیات اجرایی پروژه توسعه و بهسازی سالن ترمینال فرودگاه بیرجند در جمع خبرنگاران افزود: یكی از ظرفیت های بالقوه برای استان خراسان جنوبی مرز است كه فرصت محسوب می شود.
وی گفت: مردم نیز با توجه به ظرفیت ارزشمندی كه دارند بالقوه می توانند برای شكوفایی اقتصادی استان فراتر از سهم خود اقدام كنند.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه سه پروژه راه و شهرسازی به صورت همزمان در خراسان جنوبی دنبال می شود افزود: یكی از پروژه های مهم اتصال خط راه آهن چابهار - زاهدان - زابل به بیرجند و اتصال به راه آهن سراسری است كه جزو اولویت های نخست به شمار می رود.
وی بیان كرد: مسیر ترانزیت شمال - جنوب كه مورد علاقه همه كشورهای منطقه است به صورت ویژه دنبال می شود و البته در احداث این كریدور عقب ماندگی داریم.
اسلامی اصلاح، بهسازی و گسترش ظرفیت حمل و نقل جاده ای را از دیگر رویكردهای اصلی وزارت راه و شهرسازی در خراسان جنوبی عنوان كرد و گفت: این مهم با احداث باندهای دوم دنبال می شود كه امروز تعدادی از مسیرها افتتاح و برخی نیز عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
وی با اشاره به زیرساخت فرودگاهی به عنوان یكی از دیگر از اولویت ها بیان كرد: در این خصوص برای خراسان جنوبی هنوز نیاز به افزایش پرواز داریم.
وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد: باید با توسعه زیرساخت های حمل و نقل، ظرفیت های اقتصادی در حوزه های گوناگون نیز شكوفا و همپای هم حركت كنند تا به صورت لازم و ملزوم جاذبه های فراوان تری برای گسترش زیرساخت ها فراهم شود.
وی یكی از موضوعات قابل اهمیت را بازآفرینی شهری عنوان كرد و گفت: در موضوع بازآفرینی شهری زیرساخت هایی برای سرانه های محلات ایجاد شده كه امروز بخشی از آن با حضور استاندار و نمایندگان مورد بازدید قرار خواهد گرفت و بخشی از پروژه ها نیز به بهره برداری می رسد.
اسلامی با تاكید بر اینكه خراسان جنوبی در تولید مسكن رشد خوبی داشته و جزو استان های پیشرو بوده است اضافه كرد: برای این قضیه باید به مردم و مدیریت استان كه از گذشته تا امروز با اهتمام دنبال این موضوع بوده اند، تبریك گفت.
وی با اشاره به برگزاری جشن اختتامیه مسكن مهر خراسان جنوبی اظهار امیدواری كرد: با پروژه های جدیدی كه آغاز می شود مردم خراسان جنوبی جزو كم دغدغه ترین مردم ایران از لحاظ تامین مسكن باشند.
وزیر راه و شهرسازی با تاكید مجدد بر اولویت محور شرق و اتصال ریلی به چابهار گفت: اتصال فردوس به شبكه ریلی نیز پروژه تكمیلی دیگری است كه امروز كلنگ زنی می شود.
وی یادآور شد: همه باید با تامین منابع نقش ایفا كنند تا بتوانیم پروژه راه آهن را سرعت دهیم تا زودتر و سریعتر از برنامه زمان بندی راه آهن به این استان برسد.
اسلامی در خصوص احداث فرودگاه جدید نیز گفت: بهره وری از فرودگاه باید اقتصادی شود از همین رو حمل و نقل تركیبی در سیاست های وزارت راه و شهرسازی دنبال می شود.
وی اضافه كرد: این سیاست هم در بنادر و هم در راه آهن و فرودگاه ها دنبال می شود تا با ایجاد جاذبه هایی فرصت جابه جایی بار و سفر گسترش یابد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر این اتفاق بیافتد می توان امیدوار بود كه پروژه های زیرساختی در حوزه های حمل و نقل با سرعت بیشتری حركت كند.
وی با تاكید بر اینكه باید تولید بار و سفر در فرودگاه، بندر و راه آهن اقتصادی شود گفت: این مسئله جزو سیاست های وزارت راه و شهرسازی است.
اسلامی با بیان اینكه ایجاد فرودگاه به طور مستقل به شكوفایی اقتصادی كمكی نمی كند اظهار داشت: باید طرح های مكمل در قالب سرمایه گذاری دنبال شود كه از این لحاظ خراسان جنوبی ظرفیت هایی همچون صنایع، معادن و گردشگری دارد.
وزیر راه و شهرسازی كمبود منابع آبی در كنار ظرفیت های خراسان جنوبی را یادآور شد و افزود: با توجه به دانشگاهی بودن شهر بیرجند و آمار دانشجویان و فرهنگیان در حوزه آی تی نیز این استان می تواند موفق عمل كند.
وی ادامه داد: یكی از افتخارات خراسان جنوبی فرهنگی بودن این استان است كه صادرات آن نه تنها زرشك و زعفران بلكه افراد فرهنگی نیز بوده اند.
اسلامی گفت: معلمان بیرجند همیشه شهره هستند و این ظرفیت فرهنگی می تواند تحول در روند شكوفایی اقتصادی ایجاد كند.
وزیر راه و شهرسازی با هیات همراه، ظهر امروز (دوشنبه) برای افتتاح و كلنگ زنی چند طرح زیربنایی در استان خراسان جنوبی وارد بیرجند شد.
محمد اسلامی در سفر یك روزه برای پروژه های مركز استان و معاونان وی به شهرستان های نهبندان، طبس، فردوس و درمیان سفر می كنند.
استان مرزی خراسان جنوبی با افغانستان و 6 استان كشور همجوار است و خط راه آهن مسافربری ندارد.
خراسان جنوبی دارای 2 فرودگاه فعال در شهرهای بیرجند و طبس است كه فرودگاه بین المللی بیرجند از لحاظ قدمت سومین فرودگاه كشور محسوب می شود.
همزمان با سفر وزیر راه و شهرسازی افتتاح رسمی 124 كیلومتر باند دوم در استان خراسان جنوبی انجام می شود.
افتتاح 798 واحد مسكن مهر تعاونی ارتش و مراسم اختتامیه 30 هزار واحد مسكن مهر استان از برنامه های شاخص سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی است.
افتتاح و شروع عملیات ایمن سازی سه نقطه پرحادثه، شروع عملیات سالن ترمینال فرودگاه بین المللی بیرجند با اعتبار 19 میلیارد تومان، شروع عملیات راه آهن آنتنی فردوس و 60 كیلومتر باند دوم (قطعات جدید)، شروع عملیات مسكن خیرین مسكن ساز و خانه محله 17 شهریور در مركز استان از دیگر پروژه ها است.
سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی نوار شرق ایران را شامل می شود و استان خراسان جنوبی طولانی ترین مرز مشترك با افغانستان را دارد.
9893*7557*3028