۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰
کد خبر 83320970
۰ نفر
ورزش نخست كشور استقبال خانواده ها را مي طلبد

كرمانشاه- ايرنا- رئيس هيئت كشتي كنگاور با بيان اينكه كشتي به عنوان ورزش نخست كشور اين روزها، استقبال خانواده ها را مي طلبد، گفت: كمبود امكانات و بي توجهي به حقوق عوامل دست اندركار و يك جانبه گرايي موجب مشكلات و تنگناهايي در كشتي اين شهرستان در سال هاي گذشته شده بود.

به گزارش ايرنا، مسعود رحمت آبادي اهل ديار پهلوانان و قهرمانان نامي كشور يعني روستاي «رحمت آباد» از توابع كنگاور است. در يك خانواده كاملا ورزشي متولد شده و پدرش از كشتي گيران و پيشكسوتان شهرستان كنگاور بوده و پسر عمه و پسرعمويش حجت اله و ابراهيم رحمت آبادي نيز از كشتي گيران بنام و مدال آوران جهاني و بين المللي هستند.
از سال ١٣٧٧ كشتي را زيرنظر علي اكبر بهروش و عبداله اقبالي شروع كرده و صاحب عناوين مختلفي شده است. مشاور هيئت كشتي استان كرمانشاه، نماينده فدراسيون كشتي جمهوري اسلامي ايران در امور تبليغات و جذب اسپانسر، سرپرست تيم كشتي دانشكده ادبيات دانشگاه تهران و جوان ترين مسئول هيئت كشتي كشور در كارنامه وي به چشم مي خورد. با وي در خصوص وضعيت كشتي كنگاور به گفت و گو نشستيم.

**قدمت كشتي كنگاور به چه سالي بر مي گردد؟
آنچه كه بنده شنيده ام؛ كشتي در شهرستان كنگاور تا قبل از سال ١٣٥٩ كم و بيش فعاليت هايي داشته ولي از سال ١٣٥٩ به بعد بطور رسمي و جدي تر زيرنظر آقايان علي اكبر بهروش و ابوالقاسم ترابي روند رو به جلويي را طي كرده به طوريكه از آن تاريخ به بعد كشتي كنگاور با زحمات اين 2 مربي و مربيان ديگر قهرمانان زيادي از جمله حجت اله رحمت آبادي، سهراب رحمت آبادي، فرزاد كوليوند، كاوه رحمت آبادي، كيوان رستم آبادي، محمدرضا قياسي، ميثم زارع و حسين نظري كه در ميادين مختلف جهاني و بين المللي پرچم كشور عزيزمان را به اهتزاز در آورده اند، تحويل جامعه كشتي داده است.
بنده از فدراسيون كشتي و همچنين هيئت كشتي استان كرمانشاه تقاضا دارم كه چنين مربياني كه بدون هيچ چشمداشتي از وقت و زندگي خود براي ارتقا كشتي اين مرز و بوم مي گذارند و شاگردان اين افراد در آوردگاه هاي جهاني و بين المللي سرود ملي جمهوري اسلامي ايران را طنين انداز كرده اند مورد تشويق خود قراردهند كه كشتي مديون چنين مربياني است.

**مشكلات كشتي كنگاور كه كشتي گيران را به 2 طيف خاص تبديل كرده بود با پيگيري هاي شما به سرانجام خوبي رسيده لطفا در اين باره توضيح دهيد؟
بنده يقين دارم كه اگر در اداره جامعه فعل مديريت را درست به كار ببريم كمتر دچار مشكل و چالش خواهيم شد و براي داشتن جامعه اي بدون چالش و مشكل گماردن مدير كارآمد نياز است. يك جمله معروف كه مي گويند ( كساني كه توانايي ساختن ندارند طالب خراب كردن هستند) قبل از اينكه كار از بد به بدتر كشيده بشود بايد چاره ي كار انديشيده شود، متاسفانه عدم امكانات كافي و بي توجهي به حقوق عوامل دست اندركار و يك جانبه گرايي موجب مشكلات و تنگناها در كشتي كنگاور شده بود.
صِرف رعايت حقوق هر شخص به اندازه توان و شايستگي او و نه كمتر يا بيشتر موجب مي شود كه جامعه يك حركت پويا و پايدار داشته باشد و بنده در بحث مديريت هيئت كشتي كنگاور با رعايت موارد گفته شده مدنظر قرار گرفته و سعي براين داشته كه هركس فراخور حرمت و شايستگي اش به او توجه شود وقتي كلمه هيئت را به كار مي بريم مفهوم جمعي را مي رساند پس براي جلوگيري از مشكلات و تنگناها بايد همه دست به دست هم دهيم تا روند رشد و ترقي را طي نماييم.

**چرا چند سالي است خبري از درخشش كشتي گيران كنگاوري در مسابقات ملي و بين المللي همچون گذشته نيست؟
بنيانگذاران كشتي كنگاور آقايان بهروش و ترابي كه در گذشته بيش از ٥٠٠ كشتي گير را در يك فضاي رقابتي سالم پرورش داده اند فقط و فقط به فكر پيشرفت كشتي كنگاور بودند ولي كم توجهي مسئولان وقت به اين مربيان زحمت كش كه با خلوص نيت از وقت خود مي گذشتند تا كشتي كنگاور حرفي براي گفتن داشته باشد آنها را نسبت به ادامه كار دلسرد كرده است.
نبايد مربيان كشتي ما به دنبال اسم و رسم باشند كه عواقب آن دامن ورزش كشتي را خواهد گرفت. ما براي پيشرفت كشتي كنگاور بايد همدلي ميان مربياني كه حرفي براي گفتن دارند ايجاد كنيم. بايد به طور قاطع از حقوق مربيان و سرمايه هاي كشتي دفاع كنيم.
به نظر بنده مربياني كه براي كسب شهرت در هيئت فعاليت مي كنند و باعث تنش مي شوند و فكر مي كنند سند كشتي گيران به نام آنها خورده شده بايد ميدان را براي مربياني كه كاربلد و علم كشتي را دارا هستند و به فكر پيشرفت كشتي شهرستان مي باشند، خالي كنند.

**چه برنامه اي براي ارتقا جايگاه ورزش كشتي كنگاور داريد؟
در تلاشم با كمك اعضاي هيئت رئيسه انسجام و همدلي را به هيئت كشتي برگردانم و براي برگزاري مسابقات و خريد امكانات و اهدا جوايز به كشتي گيران جهت ارتقا روحي آنها اسپانسر جذب كنم.
هم اكنون از سوي بهروز نعمتي سرپرست فدراسيون كشتي كه از كشتي گيران كنگاوري بوده اند و تعدادي از خيرين شهرستاني كمك هاي نقدي و غيرنقدي خوبي به هيئت كنگاور تزريق شده است.
يكي از برنامه هايي كه در دست اقدام است تفكيك رده هاي سني بوده و استفاده از مربياني كه با علاقه و خلوص نيت به فكر پيشرفت كشتي هستند.

**در بعضي از مسابقات چند سال گذشته، در برخي از اوزان هيچ كشتي گيري از كنگاور معرفي نشده است كه يك خلا بزرگ محسوب مي شود برنامه شما براي حل اين مشكل چيست؟
چند سالي است كه خانواده ها در كنگاور از ورزش كشتي خوب استقبال نمي كنند، واقعا كشتي كنگاور به دلايل مختلفي دچار تنش شد. زماني كشتي كنگاور مي توانست براي هر مسابقه 2 تيم خوب ارنج كند كه اين 2 تيم در مسابقات استاني و كشوري در سكوهاي نخست تيمي و انفرادي مي ايستادند، اما متاسفانه اكنون كشتي كنگاور به گفته شما در بعضي از اوزان دست خالي است. بنده با حمايت مسئولين تلاش مي كنم كه مردم دوباره تشويق شوند به كشتي برگردند، هرچند طي ماه هاي آينده مسابقاتي پيش رو داريم كه اين امر خود مي تواند كيفيتي بيشتر و بهتر در كشتي كنگاور ايجاد كند.
*گفت و گو : مجيد رحمتي
7447/8066