۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۵
کد خبر: 83320957
۰ نفر
رويترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهديدات طالبان مواجه اند

تهران - ايرنا - خبرگزاري رويترز ترور«منا منگال» زن روزنامه نگار افغان كه به تازگي به عنوان مشاور مجلس نمايندگان افغانستان انتخاب شده بود را محور گزارشي خبري كرده و در آن به وضعيت زنان شاغل در افغانستان در سايه تهديدات گروه طالبان از نگاه خود پرداخته است .

در اين گزارش آمده است : پس از سقوط حكومت طالبان در سال 2001 ميلادي و با وجود بهبود شرايط براي زنان افغان كه تنها به دنبال استقلال اجتماعي و اقتصادي هستند، مشكلات و تهديدهاي اين گروه افراطي عليه زنان بي گناه افغان ادامه دارند و حتي به آنها اجازه فعاليت در كنار مردان نيز داده نمي شود.
چندي پيش «منا منگال» يك روزنامه نگار برجسته و مشاور مجلس افغانستان جلوي در منزل پدري اش در كابل به ضرب گلوله دو مرد ناشناس كشته شد.
«آنيسا» مادر منا در مصاحبه با رويترز گفت : «منا هرگز وظايف كاري و مسئوليت هاي خود در خانه را فراموش نمي كرد؛ پس از سال ها تلاش و كوشش به موفقيت دست يافت. منا كار درستي انجام داد و براي تبديل شدن به يك زن حرفه اي و موفق سخت كار كرد.»
«فردوس فرامرز» سخگوي پليس كابل مي كويد: «تاكنون فردي در رابطه با اين قتل كه در روز روشن اتفاق افتاد، دستگير نشده است؛ اما خانواده منا از چهار مرد مشكوك شكايت كرده اند كه يكي از آنها همسر سابق منا است؛ اين چهار مرد متواري هستند اما پليس در تلاش براي يافتن و دستگيري آنهاست.»
مادر منا معتقد است كه تعهد او به كار و منزل باعث كشته شدن وي شد؛ آنيسا همسر سابق منا را مقصر اين قتل مي داند زيرا دخترش حاضر به دست كشيدن از كارش نشد و به فعاليت در تلويزيون افغانستان ادامه داده بود.
به نوشته رويترز، اين حمله وحشيانه بازتاب هاي گسترده اي در سطوح بين المللي داشته است؛ مقامات آمريكايي و كانادايي اين اقدام را به شدت محكوم كرده مي گويند، مشكلات زنان افغانستان همچنان ادامه دارد و هنوز هم از خشونت ها و تبعيض هاي خانگي و جنسي به شدت رنج مي برند.
زنان تحصيل كرده افغان، همزمان با سرنگوني طالبان در سال 2001 ميلادي، پرچمدار ارتقا و احقاق حقوق زنان افغانستان بوده اند؛ اين زنان مي گويند براي كسب استقلال مالي و حرفه اي با مخالفت هاي بسياري چه از طرف اعضاي خانواده و چه از سوي اعضاي گروه هاي افراطي مواجه هستند.
براي مثال اوايل ماه جاري ميلادي، طالبان به بهانه فعاليت زنان و مردان در يك سازمان كه باعث ترويج ديدگاه هاي غربي مي شود، حمله مرگباري به دفتر مركزي يك گروه امدادي در كابل ترتيب دادند.
در اين حمله و محاصره كه هفت ساعت به طول انجاميد دست كم 9 نفر كشته و 20 تن ديگر زخمي شدند.
يكي از كارمندان زنان اين مركز كه نخواسته نامش فاش شود مي گويد: « طالبان مي خواهد تمام زناني را كه به همراه مردان كار مي كنند را به قتل برسانند؛ اگر من كشته شوم كسي نيست كه مخارج والدين، برادر و خواهرهايم را بدهد. اگر در خانه بنشينم آيا طالبان خرج خانواده مرا خواهد خواهد داد؟»
اما «ذبيح الله مجاهد» سخنگوي طالبان، دليل اين حمله را تامين مالي اين سازمان توسط آمريكا عنوان كرد و گفت: «زنان مي توانند به تحصيل و فعاليت هاي اجتماعي خود ادامه دهند اما موضوع تفكيك جنسيتي سازمان ها بايد مورد بررسي قرار گرفته و عملي شود.»
رويترز در ادامه نوشت، با وجودي كه از سال 2001 به بعد حضور زنان در عرصه هاي اجتماعي افغانستان اندكي افزايش يافته اما هنوز هم كار و زندگي براي آنها به معناي به خطر انداختن جان خود تلقي مي شود.
تا ماه آوريل سال جاري ميلادي، هزاران زن افغان كه كارمند دولت بودند فرزندان خود را به مهد كودك اين سازمان دولتي مي آوردند و از اين كه كنار فرزند خود بودند احساس رضايت داشتند.
اما اين حس امنيت و رضايت تنها تا ماه آوريل زماني كه شورشيان داعش با حملات انتحاري به وزارت ارتباطات افغانستان حمله كردند و ده ها تن را به قتل رساندند باقي بود.
پليس نزديك به 100 كودك و دو هزار و 800 كارمند را از مهد كودك اين سازمان تخليه كرد اما عكس هايي از كودكان وحشت زده كه با صداي هر شليك و انفجار فرياد مي كشدند و گريه مي كردند در رسانه هاي اجتماعي منتشر شد.
يكي از كاركنان اين وزارت خانه مي گويد پس از اين حمله، از بازگشت به محل كارم هراس دارم؛ زماني كه به ياد همكارانم كه جان خود را از دست داده اند ، مي افتم غمگين مي شوم ، اين حملات حتي بر روي فرزندم نيز تاثيرات منفي داشته است.
**آساق**9470**1104**