205 روز آلوده در كهگيلويه و بويراحمد ثبت شد

گچساران - ايرنا - كارشناس اداره كل هواشناسي كهگيلويه و بويراحمد گفت: از ابتداي سال 1397 تا پايان فروردين امسال 205 روز با پديده ريزگرد در پنج ايستگاه هواشناسي دوگنبدان، ياسوج ، دنا ، دهدشت و امامزاده جعفر در اين استان ثبت شده است.

فرمان فرامين روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا تعداد روزهاي با هواي آلوده در شهر ياسوج را 55، دوگنبدان 53 ،امامزاده جعفر 38،دهدشت 32 و دنا 27 روز اعلام كرد.
از سال 1392 تا پايان آذر 1396، 608 روز با پديده ريزگرد در سه شهر بزرگ دوگنبدان، ياسوج و دهدشت ثبت شد كه شهر دوگنبدان با 282 روز بيشترين آلودگي هوا را تجربه كرده است.
كارشناس اداره كل هواشناسي كهگيلويه و بويراحمد ميزان كاهش ديد در روزهاي با پديده ريزگرد در اين مدت را بين 300 تا 9 هزار متر برآورد كرد.
روزهاي با پديده ريزگرد به شرايطي گفته مي‌شود كه ديد افقي كمتر از 10 هزار متر باشد.
براساس اعلام هواشناسي كهگيلويه و بويراحمد در روز جاري نيز كاهش ديد افقي به شكل رقيق در برخي مناطق استان وجود دارد.
برخي مناطق شهرستان گچساران به‌ويژه در حوزه دهستان‌هاي ليشتر و بي‌بي حكيمه به دليل قرار گرفتن در نزديكي تأسيسات نفتي داراي آلايندگي زيست محيطي است.
براساس نظر كارشناسان بيماران قلبي عروقي، تنفسي، زنان باردار، كودكان و سالمندان در روزهاي آلوده نبايد از خانه بيرون بروند.
سوزش‌هاي چشمي، حساسيت‌هاي پوستي و احتمال بروز بيماري مانند سرطان كه از پيامدهاي آلودگي هواست.
كاهش توليد محصولات كشاورزي و دامي به‌ويژه عسل از ديگر پيامدهاي آلودگي هواست.
كارشناسان مشاركت مردم براي توسعه فضاي سبز را از جمله راهكارهاي كاهش آثار زيانبار آلودگي هوا بر سلامت انسان مي‌دانند.
همسايگي با استان خوزستان به عنوان كانون ريزگردها كه از كشورهاي خارجي وارد ايران مي شود علت اصلي آلودگي هوا در استان كهگيلويه و بويراحمد است.
كهگيلويه و بويراحمد با مساحتي حدود 16 هزار و 249 كيلومتر مربع، سرزميني مرتفع و كوهستاني با اقليم سردسيري و گرمسيري در جنوب غربي ايران قرار دارد.
اين استان با يك درصد مساحت كشور يكي از كوچكترين استان‌هاي كشور است.
8143/6110