120 شركت بزرگ تولیدی در لیست دریافت تسهیلات ویژه گمرك

تهران- ایرنا- گمرك ایران با انتخاب 120 شركت بزرگ تولیدی در قالب طرح فعالان مجاز اقتصادی (AEO) تسهیلاتی همچون ترخیص بدون توقف و حتی بدون پرداخت حقوق و عوارض گمركی كالا برای آنها در نظر گرفته است.

مهدی میراشرفی روز دوشنبه اظهار داشت: این 120 شركت كه تعدادی از آنها دانش‌بنیان هستند می‌توانند كالاهایشان را از مسیر سبز گمركی و بدون توقف ترخیص كند.
براساس گزارش امروز گمرك ایران، وی افزود: یكی از مواردی كه تولیدكنندگان را آزار می‌دهد بحث كمبود نقدینگی است و گمرك در راستای كمك به تولید و تولیدكنندگان قبول كرده است كه كالا به صورت درصدی ترخیص شود؛ یعنی به اندازه حقوق و عوارض متعلقه از كالای وارداتی در گمرك نگهداری می‌شود و بقیه بدون اخذ حقوق و عوارض و ارزش افزوده به صاحب كالا داده می‌شود تا از گمرك خارج كند.
وی اضافه كرد: در این شیوه تولیدكننده می‌تواند پس از انتقال كالا به محل كارخانه یا واحد تولیدی و تولید كالا و عرصه آن به بازارهای داخلی یا صادراتی به گمرك مراجعه كند و حقوق و عوارض مربوط را پرداخت كند، این بالاترین و بهترین تسهیل و تشویق به شمار می رود كه گمرك در حال اجرای آن است.
رئیس كل گمرك همچنین در پاسخ به سئوالی درباره نحوه همكاری و هماهنگی سازمان‌های همجوار گمرك گفت: اگر ما بخواهیم تجارتی سهل، آسان و كم هزینه داشته باشیم باید سازمان‌های متولی - كه در قانون پیش‌بینی شده است- یا وظایف خود را به گمرك تفویض كنند یا در قالب پنجره واحد تجارت فرامرزی به صورت فیزیكی یا مجازی استقرار داشته باشند.
وی یادآور شد: برآوردها نشان می‌دهد كه هر یك روز توقف كالا در اماكن گمركی یا غیرگمركی می‌تواند تقریباً یك درصد قیمت تمام شده محصولات را افزایش دهد، این موضوع به شدت كالاهای تولید داخل به ویژه برای صادرات را غیر رقابتی می‌كند.
معاون وزیر اقتصاد همچنین در پاسخ به سئوالی درباره مهمترین موانع و مشكلات پیش‌روی گمرك گفت: یكی از عمده‌ترین موانع و محدودیت‌ها بر سر راه تجارت در ایران، بحث تعدد قوانین و مقررات است.
وی افزود: در حال حاضر بیش از 30 سازمان در تجارت كشور اعمال قوانین و مقررات می‌كنند و این امر زمانی خودش را بیشتر نشان می‌دهد كه كالایی به صورت فیزیكی یا غیرفیزیكی در اماكن گمركی یا غیرگمركی تخلیه و بخواهد با رعایت همه این قوانین و مقررات ترخیص شود.
وی اضافه كرد: موضوع بعدی بحث عدم مكانیزاسیون و تجهیز همه سازمان‌ها به سامانه‌ها است كه باعث بروز مشكلات می‌شود و راه‌حل آن این است كه این سازمان‌ها باید به صورت كامل با یكدیگر لینك شوند.
شایان ذكر است كه شركت های مشمول طرح فعالان مجاز اقتصادی از تسهیلات 18 گانه گمرك برای ترخیص سریع و آسان كالاهای وارداتی و صادراتی بهره مند می شوند ‌.
اقتصام**4037**2022